Tolerancja PAL

Cześć.

Pewne stare urządzenie posiada kwarc poganiający układy generujące sygnał PAL.

Kwarc ten wlasnie szlag trafił.

Chciałbym podmienić na identyczny ale to kłopotliwe, musi być lowprofile i 14MHz. Ciężko takie dostać (co nie znaczy że nie możliwe, ale drogo).

Pomyślałem że są kwarce w okolcy 14MHz które mógłbym użyc, powszechnie dostepne.

Pytanie: czy istnieje jakaś procentowa tolerancja szybkości odświezania obrazu w PAL (czestotoliwosc H i V)? Chodzi o oficjalna liczbę w standardzie, nie o to czy jakiś monitor łapie VGA bo mam taki co nie gardzi 60Hz i miałem takiego staruszka radzieckiego co łapal tylko labolatoryjne 50.

PS. Mam wiele opcji innych, np. generatory 28MHz sa tanie i łatwe w znalezieniu, dzielnik trywialny. Nie chodzi mi o inne opcje, chodzi o to czy ta jedna ma sens. jak nie ma to zastanowie sie nad innymi.

Reply to
Sebastian Biały
Loading thread data ...

Dnia Sun, 1 Apr 2018 11:08:23 +0200, Sebastian Biały napisał(a):

IMO - tu nie o H i V, tylko o kolor chodzi. W odbiorniku tez bedzie kwarc, wiec dokladnosc "kwarcowa" potrzebna.

W dodatku masz tam linie opozniajaca 64us, w miare dokladnie, a nie

+/- 5%. Po zmianie czestotliwosci H bedziesz mial po prawej stronie cuda z kolorami ... a chyba na calym ekranie.

No chyba, ze monitor czarno-bialy, lub RGB - wtedy ma imo dosc spora tolerancje. Chyba, ze obraz nagrywany ... hm, magnetowid powinien sie dostroic do H i V, ale jakis cyfrowy to IMO niekoniecznie.

Malo prawdopodobne - nie bylo galki do regulacji ?

Jak masz miejsce na dzielnik, to moze i na wiekszy kwarc sie znajdzie?

J.

Reply to
J.F.

Mówisz o sygnale koloru, tak, być może na niektórych odbiornikach zniknie, ale nie przypuszczam aby musiało to być tak ekstremalnie dokładne z racji faktu że kilka razy bawilem się tym w róznych okolicznościach i sygnał koloru zeby zniknął trzeba było dość solidnie go uszkodzić, o ile pamiętam pojawiał się nawet po zmianie kwarcu na podobny ale nie identyczny.

W przypadku starych komputerów takie cuda i tak się zdarzają bez pomocy manipulacji kwarcami (np. GTIA artifacting albo jak Apple 2 generował kolor). W dodaku zabawkę którą mam będe podpinał przez RGB gdyby PAL nie dał rady więc mnie to tak bardzo nie martwi że kolor się popsuje.

Była - na każdym kanale trzeba bylo regulować osobno inaczej gubił synchronizacje pionową. Nie przypuszczam żeby to był bład projektu, pewnie był popsuty ale grzebanie w radzieckich telewizorach było czasem misją samobójczą ...

Tak mam miejsce i tak się to zapewne zakończy że wstawie generator 28MHz

  • dzielnik przez 2. Ale tak mnie naszło ... czy można manipulować V i H PAL w jakis granicach? Jak się zerka na schematy starych komputerów
8-bit to nie zawsze wychodziło 50Hz i teraz albo to było na słowo honoru albo istniały jakieś oficjalne tolerancje.
Reply to
Sebastian Biały

Nigdy nie podmienialem, ale tak na chlopski rozum - jesli sygnal jest kodowany faza, mamy w linii ~300 okresow, to zmiana 1% powinna dawac ze trzy pasy zmian kolorow na ekranie.

Mnie chodzi o to, ze w PAL faza miezy liniami jest zmieniana, aby odbiornik mogl usrednic. A jak porowna z sygnalem opoznionym nie o linie, tylko o 99% linii, to z innym miejscem porowna. Jak beda zmiany kolorow, to IMO bedzie cos nie tak.

Ciekawe ... dwa kanaly TVP nie powinny miec tej samej czestotliwosci ?

To nie lepiej prawidlowy kwarc, tylko w duzej obudowie ?

IMO - jesli chodzi o V i H, to stare odbiorniki mialy spora tolerancje. W koncu tam czestotliwosc wlasna wyznaczal uklad RC, to musialo byc niedokladne i sie dostrajalo do sygnalu. W przypadku V to C byl chyba nawet elektrolityczny. Przynajmniej kilka % musialy tolerowac.

Oficjalna norma natomiast pewnie byla dokladna, bo po co dawac duzy rozrzut, skoro kazda stacja ma dokladny kwarc.

No i przy wiekszej odchylce pasy po ekranie szybko lataja.

J.

Reply to
J.F.

O ile pamiętam to w miarę współczesne odbiorniki na krzemie synchronizaowały się do częstotliwości spodziewanej z colorburst. Zmieniałem kwarc generujący ten sygnał w Atari na podobny i kolor dalej był, nie wiem czy na wszystkich ale był raczej taki sam. Nie pamiętam już dokładnie ale to był przynajmniej 1% odchyłki do najbliższego jaki wyszarpałem z jakiegoś starego grata.

Czy w współczesnych odbiornikach PAL jest ta linia realizowana analogowo? Nie widuje juz od bardzo dawna a skoro tak to może ona jest cyfrowo synchronizowana czasem trwania V/H?. Starsze magnetowidy miewały kłopoty z precyzyjnym i powtarzalnym stukaniem synchronizacją i kolor czasem znikał, ale potem przyszła era lepszych TV na scalakach philipsa i zjawisko znikneło, kolor był zawsze dobry tyle że dziadowski :).

Coś nie tak jest prawie na kazdym 8-bit komputerze ;)

Nie wiem czy czestotliwośc byla jedynym powodem - być może sila sygnalu też wpływała na efekt rwania synchronizacji. To w końcu radzieckie odbiorniki były ... Tak czy inaczej potencjometr trzeba było przekrecać o miliardowe części stopnia zeby łapał sync.

Nie. Nie ma miejsca na duża obudowę, bylejakie wzbudzanie na 14MHz czasem generuje interesujące problemy z kształtem i amplitudją sygnału. Jak już mam coś robić to prościej wziąć gotowy generator 28 i podzielić przez 2.

Miałem kiedyś Iskrę. Taki TV produkcji trudnej do określenia. Codziennie pasy latały z iina prędkością w inną stronę. Przypuszczalnie f sieci nie trzymało 50Hz, ale to byly czasy kiedy w moljej okolicy było duzo za dużo hut, kopalń, odlewni itd itp. Niejako wychowany na takim efekcie nie przeszkadza mi on ...

Reply to
Sebastian Biały

Bardzo wspolczesne moga miec jakies DSP ale wczesniejsze - faze pewnie synchronizowaly, bo czestotliwosci to raczej nie mogly. Zreszta 50ppm razy 300 okresow to tylko 1.5% odchylki.

Byc moze to odwracanie linii z PAL pomaga.

P.S. 14MHz ? To chyba NTSC a nie PAL.

Biorac pod uwage ze wspolczesne TV to takie plaskie - bardzo mozliwe ze cyfrowo. Co niekoniecznie oznacza ze latwiej bedzie sie jej dostroic.

Ja raczej pamietam, ze jak sie przekrecilo w jedna strone to obraz plynal w jedna strone, a jak w druga - to plynal w druga i zaskakiwal.

To zdaje sie byl generator, ktory impuls synchronizacji wyzwalal nieco przed terminem.

Czestotliwosc sieci w calej Polsce taka sama.

J.

Reply to
J.F.

Nie, to ZX Spectrum ;)

Co nie oznacza że stała ... szczególnie w PRL.

Reply to
Sebastian Biały

Pisałeś, że kwarce niskoprofilowe, a na zdjęciu widać zwykłe:

formatting link

Reply to
Zbych

Dnia Sun, 1 Apr 2018 23:18:13 +0200, Zbych napisał(a):

A ja juz zapomnialem ... mamy tu 4.43M do kodera PAL, ale V i H generowane chyba z tego 14M.

Zmiana moze sie udac ... choc ciekaw jestem jak to z linia opozniajaca wyjdzie :-)

J.

Reply to
J.F.

I oto mamy kolejny przyczynek w dyskutowanej tu kiedyś sprawie niezawodności oscylatorów. Ciekawe, dlaczego konkretnie kwarc padł.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

Bo to tak naprawde harlequin rev G.

Na płytce jest miejsce na oryginalny kwarc 14MHz ale niestety ktoś wsadził go pomiedzy układy scalone. Nie ma tam miejsca żeby go połozyć. Efektem czego ludzi bawiący się w ten klon kombinują na rózne sposoby jak ten kwarc wynieśc poza scalaki, pechowo siedzi on w samym srodku pcb.

Swoją drogą Harlequin jest przykładem tego jak detale moga spieprzyć świetna zabawę.

Reply to
Sebastian Biały

Noga mu się urwała, temu kwarcu.

Reply to
Sebastian Biały

Dodam że zużywają się też mechanicznie i np rozjeżdża się częstotliwość.

Reply to
Janusz

To jest jeszcze pół biedy, gorzej, gdy zaczyna generować DC. Ciekawe, jak wygląda starzenie oscylatorów MEMS.

Pozdrawiam, Piotr

Reply to
Piotr Wyderski

czy Ktoś widział gdzieś specyfikację systemu PAL/SECAM? nie sposób tego znaleźć w internecie...

Reply to
denat 'POPIS/EU

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.