zakłócenia zewnętrzne

Mam urządzenie z interfejsem Ethernet, wolne pary przewodów są wykorzystane do zasilania (prąd około

200mA). Podczas testów EMC okazało się, że dla pewnych wartości sygnałów zewnętrznych zakłócających układ się wiesza. Niestety nie było mnie przy tych pomiarach. Wiem tylko tyle że było zakładane na przewód Ethernetowy coś w rodzaju cęg do których był podłączony generator (chyba impulsów losowych). Moim zdaniem winnym zwisów są właśnie te przewody zasilania i chciałbym wyeliminować zakłócenia dostające się właśnie od tej strony. Na linii zasilania był koralik PBY321611T-601Y, jak widać nie wiele on pomaga, więc szukam lepszego rozwiązania. Postanowiłem zastosować dławik skompensowany prądowo. W standardowym połączeniu tego dławika służy on do niwelowania zakłóceń wspólnych, ale można też cewki połączyć w "trybie różnicowym". Tylko nie jestem pewien czy w tym przypadku mam do czynienia z zakłóceniami wspólnymi czy różnicowymi.
Reply to
Bool
Loading thread data ...

Użytkownik "Bool" snipped-for-privacy@nospam.com napisał w wiadomości news:506d66c6$0$1316$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Coś nakładane na kabel nie jest w stanie wrzucić w kabel innych zakłóceń niż wspólne. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Czy na pewno masz dobrze sparowane linie w kablu?. Jest to wyjątkowo ważne aby nie używać przewodów z różnych par. Ethernet prawidłowo wykonany powinien być zupełnie odporny na zakłócenia wspólne. opis np.

formatting link
t-1

Reply to
t-1

W dniu 2012-10-04 14:01, t-1 pisze:

Pary mam OK, ale tak jak pisałem mam puszczone zasilanie w wolnych liniach i stąd moje problemy.

Reply to
Bool

W dniu 2012-10-04 13:07, Piotr Gałka pisze:

Dziękuję. Potwierdziły się moje przypuszczenia.

Reply to
Bool

Użytkownik "Bool" snipped-for-privacy@nospam.com napisał w wiadomości news:506d846b$0$1316$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Oczywiście różne niedoskonałości powodują, że zakłócenia różnicowe też się pojawiają, ale raczej niewielkie.

Nie pamiętam, czy przypadkiem przy zakłóceniach burst urządzenie nie ma prawa się powiesić pod warunkiem, że samo wstanie. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Am 04.10.2012 14:42, schrieb Bool:

Dodaj ewentualnie transile bidirekcjonalne na zasilaniu. Mój EMC-spec robił jeszcze próby ze zprzężeniem pojemnościowym. Urządzenie stało izolowane na stole podłączonym do źródła zakłóceń, a próbką dotykało się wsiech drutów i cokolwiek metalicznego wystawało z urządzenia.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Zasilanie można zrobić na dwa sposoby:

  1. jedna para oba druty (+), druga para oba druty (-) i jest to chyba standardem PoE Ciekawe jakby podłączyć, jeśli nie ma przeciwskazań:
  2. pierwszy przewód z każdej pary (+), drugi przewód (-). Myślę, że powinno być lepiej zrównoważone.

t-1

Reply to
t-1

Użytkownik "t-1" snipped-for-privacy@spam.pl napisał w wiadomości news:k4k4gd$pd1$ snipped-for-privacy@pippin.nask.net.pl...

Zrównoważenie ma znaczenie dla symetrycznych przebiegów szybkozmiennych, a DC raczej do nich nie należy. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Nie ma znaczenia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jak podłączysz dławik skompensowany jako różnicowy, to doprowadzisz do natychmiastowego nasycenia przy przepływie jakiegokolwiek pradu DC. W efekcie indukcyjnośc spadnie do zera.

Użyj go normalnie, jako skompensowanego, z dwoma kondensatorami - powinien zadziałać.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl napisał w wiadomości news:506d9a63$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

I zakłóca DC a nie impulsy na DC? Ciekawe, bardzo ciekawe.

t-1

Reply to
t-1

Użytkownik "grzenio" snipped-for-privacy@gazeta.plspamowinie napisał w wiadomości news:k4knc2$lre$ snipped-for-privacy@node1.news.atman.pl...

stosuje się kryterium B, czyli dozwolone jest obniżenie parametrów, ale niedozwolona jest zmiana stanu pracy lub utrata danych (czy jakoś tak ;))

Wydaje mi się, że spotkałem się z różnymi definicjami kryteriów w różnych normach. Mi się kojarzy (nie chce mi się teraz szukać), że C to może się zawiesić (ale nie uszkodzić) a powrót do stanu normalnego może wymagać interwencji obsługi, a B że ma samo wrócić (zawieszenie trwające np., kilka sekund może chyba (zależnie od urządzenia) być jedynie obniżeniem parametrów (wydłużenie czasu reakcji) lub nie).

definicją to są zaburzenia, które powodują zakłócenie pracy urządzenia.

Od dziecka zaburzenia nazywałem zakłóceniami - trudno będzie się odzwyczaić ;-). P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Użytkownik "t-1" snipped-for-privacy@nospam.pl napisał w wiadomości news:k4kqd3$68l$ snipped-for-privacy@pippin.nask.net.pl...

Nie chwytam co masz na myśli. Linie DC są zawsze solidnie zblokowane do masy i częstotliwości dla których to niezrównoważenie może mieć jakiekolwiek znaczenie są hen, hen za horyzontem. Linii szybkozmiennych nie można tak zblokować więc niezrównoważenie (zamieniające zaburzenia CM na DM) ma istotny wpływ bo zaburzenia pojawiają się jako sygnał różnicowy, którego nie ma jak odfiltrować od sygnału użytkowego. Przy emisji tak samo:

- na symetrycznej parze szybkozmiennej występuje sygnał DM rzędu V i niezrównoważenie nawet jak jego niewielką część (rzędu mV) zamieni na sygnał CM to może już przekroczyć normy.

- na linii DC występują zaburzenia DM rzędu mV i ewentualne niezrównoważenie może z nich zrobić sygnał CM rzędu uV - praktycznie bez znaczenia. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.