termometr temperatury odczuwalnej

Witam wszystkich. Jestem na wstępnym etapie rozwiązywania tego zagadnienia. Mam już pewne założenia, ale do wykonania jeszcze daleko. Całość zbuduje na mikrokontrolerze ATmega8 i zaprogramuję w assemblerze. Zastanawiam się jak rozwiązać pomiar prędkości wiatru. Mam do dyspozycji dwie metody:

  1. Znalazlem w piwnicy prądnicę tachometryczną o przekładni 2V/1000 rpm

-max 5000 rpm -rezystancja na zaciskach ~ 173W. Chcialbym ja wykorzystac do pomiaru prędkosci wiatru. Nadaje się idealnie, gdyz opór obrotu wału tachoprądnicy jest znikomo mały. Wiatr zatem bedzie napedzal tachopradnice, ktora bedzie dawala napiecie proporcjonalne do obrotow rotora.

  1. Transoptor szczelinowy, który będzie generował impulsy. Transoptor ten podłączę bezpośrednio do układu przerwań zewnętrznych, lub do wewnętrznego licznika mikrokontrolera. Zastanawiam się, która metoda pozwoli na większą dokładność pomiaru i będzie niezawodna.
Reply to
DScreator
Loading thread data ...

Użytkownik DScreator napisał: [..]

ja tam znam 2 podstawowe metody pomiaru czestotliwosci (bo w sumie to bedziesz mierzyl) pomiar czasu trwania impulsow (male czestotl.) pomiar ilosci impulsow w jednostce czasu (duze czest.) IMHO precyzyjniejsza bedzie metoda pomiaru czasu przy mozliwie najwyzszym kwarcu proca obie medoty w sumie maja ten sam poziom skomplikowania programowego i zuzycia zasobow proca

Reply to
AlexY

A co przemawia za tym, że pomiar czasu trwania impulsu będzie dokładniejszy. Jakoś to mnie nie przekonuje. Wydaje mi się, że raczej pomiar ilości impulsów. Kto mnie wyprowadzi z błędu? :D

Reply to
DScreator

Prędkość wiatru ma wpływ na temperaturę odczuwalną. Jest to określone jako tzw. Wind Chill. Jednak nie mogę znaleźć nic na temat jaki wpływ ma wilgotność powietrz na temp. odczuwalną. Czy ktoś wie coś na temat tej wilgotności?

Reply to
DScreator

ma i to duże, ale w obecnych równaniach jeszcze nie uwzględnione. Powietrze o wilgotności 100% ma o rząd wielkości (niechce mi się sprawdzać w tabeli, ale chyba 20x) większą pojemność termiczną od suchego. Ale sprawa jest jeszcze bardzej skomplikowana. Powietrze o temperaturze np.45°C suche chłodzi wilgotną skórę lepiej, niż wilgotne powietrze o temperaturze 15°C. Tu masz linkę z info na temat (bez tego ostatniego, to z naszych doświadczeń*):

formatting link

Waldek

*to możesz sam sprawdzić normalnym termometrem owinięty wilgotną watą.
Reply to
Waldemar Krzok

Dziękuję za podpowiedź. Szukam jakichś konkretnych publikacji na temat wpływy wilgotności na temperaturę odczuwalną. Właśnie takich jak w przypadku wind chill. W sprzedaży są różnego typu termometry mierzące temeraturę odczuwalną. Nie brak też stron internetowych, które podają aktualne pomiary z różnych obszarów. Zastanawiam się czy oni uwzględniają wilgotność powietrza w swoich pomiarach, czy też parametr ten jest pomijany.

Reply to
DScreator

Dzięki za odpowiedź. Chyba nie dokładnie o to chodzi. W takich normach znajdę wyłącznie zalecaną wilgotność powietrza dla danej temperatury pomieszczenia. Ja raczej szukam czegoś innego - chodzi o badania nad temperaturą odczuwaną przez człowieka. Buduje termometr temperatury odczuwalnej. Mierzę rzeczywistą temeraturę na zewnątrz pomieszczenia i koryguję ją o prędkość wiatru i wilgotność powietrza. Z prędkością wiatru nie będzie problemu, gdyż tym zagadnieniem zainteresowało się kilku ludzi. Ich badania są dostępne w internecie. Natomiast wpływ wilgotności nadal pozostaje dla mnie niezgłębioną wiedzą :D. Zaczynam się zastanawiać czy termometry wychodzące spod produkcji taśmowej nie pomijają tego czynnika. W połączeniu z wind chill może okazać się, żę jest to dość skomplikowana "funkcja". Pozdrawiam

Reply to
DScreator

Policz, w jaki sposob uzyskamy wiecej impulsow w liczniku - glowny zegar przez okres mierzonego sygnalu, czy impulsy mierzonego sygnalu w jakims sensownym czasie. No i pomiar okresu sygnalu jest szybszy.

Na przyklad - jesli mamy 10MHz jako zegar, 1s na liczenie impulsow to 1 kHz = 10000 impulsow przy pomiarze okresu,

1000 impulsow na sekunde przy pomiarze bezposrednim. Dokladniejszy jest pomiar okresu. Dla 10kHz bedzie odwrotnie.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Dziękuję teraz mam jasność. Zgadzam sie w 100%. Pozdrawiam

Reply to
DScreator

Moze tak .. zalozmy ze wiatraczek osiaga 500 obr/min przy 10m/s wiatru.

Z jaka rozdzielczoscia zmierzysz predkosc zliczajac impulsy i ile to potrwa :-)

P.S. No i na pewno bedzie dokladniej mierzyc czestotliwosc napiecia z tacho niz samo napiecie.

J.

Reply to
J.F.

10 m/s to jest 600 m/min (36 km/h) - wiesz, jakiej średnicy wiatrak musiałby być, żeby tak wolno się obracał? Sprawa jest naprawdę banalna

- oczywiście, że pomiar ilości impulsów w czasie będzie najdokładniejszy :-)

Zakładając tak powolne obracanie wiatraczka, 10 dziurek w tarczy do wiatraczka umocowanej, rozdzielczość 0.1 m/s wychodzi nam 1/500 minuty, czyli niewiele ponad 0.1 sekundy. W rzeczywistości wiatraczek będzie się obracał szybciej i może być kłopot z szybkim liczeniem - na palcach już się nie da ;-)

Napięcie z tacho jest dobre do bezpośredniego zasilania wskazówkowego miernika.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Z prądnicy tachometrycznej prawie zupełnie już zrezygnowałem. Mam wątpliwości co do liniowości takiego urządzenia :D. Szczeólnie prądnica, którą posiadam nie daje mi pewności. Gdzieś ja wygrzebałem. Natomiast zakup takiego urządzenia to spory wydatek. Jeśli chodzi o rozwiązanie z transoptorem. Jeśli macie jakieś doświadczenia w budowie takiego wiatromierza to słucham - wszelkie wskazówki są cenne. Konstrukcyjnie będzie wyglądało to tak: oś pionowa a na niej wirnik obracający się niezależnie od kierunku wiatru. Rozmiar obracającego się kółka przewiduje na 10 do 15cm. Chyba duża tarcza jest lepszym rozwiązaniem i 12 otworów (tutaj się jeszcze zastanawiam). Konstrukcja tarczy z tworzywa - musi być wyjątkowo lekka i sztywna.

Reply to
DScreator

jak sobie strony poczytałem, to nie jest to uwzględniane, chyba ze względu na multiparametryczne zachowanie tego. Temperatura skóry jest co prawda uznana za stałą (35 stopni C), ale jej wilgotności też się nie uwzględnia. Suche powietrze na wilgotnej skórze może spowodować nawet odmrożenie. Sądzę, że w tych śmiesznych potęgach i współczynnikach jest jakaś średnia wilgotność zakodowana. Ten chill factor jest i tak orientacyjny, więc zbyt dużo parametrów tylko by utrudniało sprawę. W każdym razie wzór na stronie z linku który podałem tej wilgotności nie uwzględnia, ale napisali, że się tym problemem zajmują.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

No skoro napisali, żę się tym problemem zajmą chyba nie ma co wyprzedzać faktów :D. Poruszyłem ten problem na stronach ludzi, którzy się zajmują meteorologią i najwyraźniej nikt się tym zagadnieniem nie przejmuje. Masz racje ten chill factor jest pewnie bardzo przybliżony. Zagadnienie jest dość skomplikowane. Temperatury odczuwanej przez człowieka nie da się łatwo uśrednić. Jest zbyt dużo czynników, które są pomijane np. masa tkanki tłuszczowej człowieka (każdy będzie odczuwał inaczej).

Reply to
DScreator

no i zależy od stopnia przemęczenia, czy słońce świeci czy nie i ogólnie od miesiączkowania pingwinów w ogrodzie zoologicznym w Melbourne ;-) Najlepiej zrób wg aktualnych wzorów i zostaw parę wejść wolnych do innych sensorów. Program zawsze możesz zmienić.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Masz rację z tymi pingwinami nigdy nie wiadomo :D. Chyba uwzględnię tylko czynnik chłodzący wiatru.

PS Znam człowieka, który jest chory na punkcie dokładności. Czasami trochę przesadza mierząc np. wilgotność wody w akwarium.

Reply to
DScreator

DScreator napisal(a):

Moze miec OCD....

Reply to
Marcin E. Hamerla

Ja widzę tutaj inny problem - jak taki wiatraczek napędzany wiatrem wyskalować? Sam chciałbym sobie zbudować wiatromierz i myślę, że zrobiłbym podobnie, czyli liczyłbym impulsy z dziurek w tarczy. Ale teraz jak ma się szybkość obrotowa wału do prędkości liniowej wiatru? Jeśli pominąć masę i bezwładność wiatraczka to możnaby napisać taki wzór:

predkosc_wiatru = wsp * f(omega)

gdzie omega to prędkość kątowa wiatraka, a wsp to pewien współczynnik zależny od kąta natarcia łopat. Tylko dla jakiego zakresu prędkości wiatru taka zależność jest prawdziwa?

Pozdrawiam

Reply to
krzych

Użytkownik "DScreator" snipped-for-privacy@tenbit.pl napisał w wiadomości news:d1klvj$m8r$ snipped-for-privacy@korweta.task.gda.pl

Spróbuj zagadnąć meteorologów tworzących prognozę meteo w ICM-ie (

formatting link
). ICMowski model wyznacza prognozowaną temperaturę odczuwalną a synpotycy w swoich komentarzach często podkreślają jej znaczenie. Może dowiesz się czegoś na temat algorytmu?

Reply to
Marek Dzwonnik

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.