termometr ró?nicowy

Witam elektroników,

jako przyrodnik potrzebuję pomocy elektroników. Do eksperymentu potrzebuję termometru różnicowego. Tzn. dwa czujniki temp. a na wyjściu napięcie(proporcjonalne do różnicy temp.), takie, żebym mógł miernikiem cyfrowym zmierzyć.

Dodatkowe dane Zakres pracy 0 - 15 st. C W miarę możliwości mały pobór prądu (praca w terenie ok 10 dni bez przerwy. No i czułość. muszę móc stwierdzić różnice rzędu 0.02 st.C.

Jeśli ktoś mógłby mi pomóc - będę wdzięczny.

Reply to
Andrzej S
Loading thread data ...

Użytkownik "Andrzej S" <andrzej snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@o2.pl...

Domowym sposobem będzie chyba bardzo trudno, jeśli nie niemożliwe. Przychodzi mi do głowy taki pomysł. Termopara tak faktycznie pokazuje różnicę między temperaturą złącza mierzącego, a złącza odniesienia. Dlatego przy bezwzględnych pomiarach temperatury kombinuje się ze stabilizacją temperatury tego złącza odniesienia lub z kompensacją tej temperatury. Jeśli jedno złącze umieścić w jednym mierzonym czymś, a drugie w drugim to dostaniemy sygnał wprost proporcjonalny do różnicy temperatur i bez żadnych problemów z temperaturą złącza odniesienia. Pozostaje tylko jeden problem - termopara daje coś koło 40uV/st.C. Więc trzeba by mierzyć z dokładnością 40uV * 0.02 = 0.8uV.

Ja tyle, bo ogólnie to dziś (i w najbliższym czasie) mam 0 czasu. Czy to się da przerobić na praktyczne rozwiązanie to może kto inny. P.G.

Reply to
invalid unparseable

Imho doskonale kombinujesz..

No wlasnie - i to bedzie bardzo duzy problem :-( Jakis galwanometr jest moze odpowiednio czuly ?

J.

Reply to
J.F.

Za moich czasów wzmacniacze operacyjne (741) pozwalały obsłużyć termoparę Fe-co dla zakresu 400stC z dokładnością ok. 1-2%. To dla ciebie zdecydowanie za mało, no chyba że dziś robią opampy o 2 rzędy dokładniejsze. Ale jakby użyć jakiegoś parowanego termistora albo parowanych diod jako czujników temperatury? To już prawdopodobniejsze. Są także scalone czujniki temperatury, ale nie mam rozeznania co do ich klasy dokładności.

Reply to
Jacek Maciejewski

Witam,

To dodam co mam do zrobienia. Może to przybliży rozwiązanie. Mam dwie próbki - kostki 30x30x20 cm obok siebie. W jednej z nich zachodzą procesy biologiczne w drugiej nie. Procesy biol. podnoszą temp. próbki. Interesuje mnie różnica temp. pomiędzy próbkami. Może przesadziłem z dokładnością im lepsza tym lepiej, ale myślę, że 0.1stC już by wystarczyło.

Reply to
Andrzej S

Jak to sie na 741 robilo to jestem ciekaw - on mial pare mV offsetu i adekwatny dryft termiczny. Chopper ?

Robia. Chopperek z 1uV jest do kupienia .. tzn jest robiony, ale gdzie to kupic ? :-(

Wsadzic do jednej komory i skalibrowac ? Dokladnosc nie bedzie duza, ale roznice powinnismy w miare dokladnie zanotowac.

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik Jacek Maciejewski napisał:

I to jest właściwe rozwiązanie, w stosunku do posiadanych (jak sądzę) możliwosci. Mostek i dobry wzmacniacz operacyjny za kilkadziesiąt złotych + odpowiednie zasilanie, pozostałe elementy, konstrukcja... :)

Reply to
A.Grodecki

Użytkownik "Andrzej S" <andrzej snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@o2.pl...

Zapoznaj się dokładnie z ofertą np.:

formatting link
zwróć baczną uwagę na rozdzielczość i dokładność czujników.

No i ich cenę....:-)

Niech cię nie zwiedzie wysoka dokładność elektroniki Elektronika w twojej zabawce jest już drobnym dodatkiem. Podstawowym problemem są czujniki.

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "Piotr Gałka" snipped-for-privacy@CUTTHISmicromade.pl napisał w wiadomości news:4253dd9d$ snipped-for-privacy@news.home.net.pl...

Abstrahując od tego , że nie istnieją tak dokładne, powtarzalne termoelementy, to wszystko się zgadza.

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "Andrzej S" <andrzej snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@o2.pl...

No i czułość. muszę móc stwierdzić różnice rzędu 0.02 st.C.

Powodzenia życzę w znalezieniu dwóch tak identycznych czujników Ile to może kosztować ???? Kto się tego podejmie ??? MIT ???? Jak byś domowym sposobem ocenił czy są jednakowe ? Wsadził oba do szklanki z wodą ???

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "Andrzej S" <andrzej snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@o2.pl... No i czułość. muszę móc stwierdzić różnice rzędu 0.02 st.C.

Jeszcze na jeden problem w samoróbie zwrócę uwagę: Jak sobie hobbysta wyobraża zachować jednakową temperaturę całego układu, by potencjały termoelektryczne pomiędzy składnikami (różnymi metalami) podzespołów elektronicznych odpowiadały wartości mniejszej niż 0,01 stC. Nawet takiej złączki dla termopary czy termistora nie da się kupić w "sklepie na rogu" :-(

Reply to
SP9LWH

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@go2.pl napisał w wiadomości news:uodb3at4cv52$. snipped-for-privacy@irish.pl...

Chętnie się dowiem jak zapewnić domowym sposobem w jakiejkolwiek komorze jednakową temperaturę z dokładnością 0,01C Dobrze sobie uświadomić o ile się zmieni wówczas mierzony parametr elektryczny (napięcie, rezystancja), jaki wpływ na pomiar będzie miał płynący przez czujnik prąd i jakim hobbystycznym miernikiem uniwersalnym całość zmierzyć. Ciekawym dla dociekliwych może być obejrzenie konstrukcji, ceny i dokładności wzorca opartego o punkt potrójny wody dla pieców kalibracyjnych dla czujników temperatury.

Reply to
SP9LWH

Witam,

Wrzuciłem wyżej. Myślałem, że to prostsze (jak pisałem jestem przyrodnikiem). Przychodziło mi do głowy, że jeśli są termometry cyfrowe mierzące temp. +/-

0.1 st.C to wziąć 2 takie same, ew. skalibrować i odejmować temperatury. Albo zastosować układzik, który by podawał gotową różnicę. Dodam co mam do zrobienia. Może to przybliży rozwiązanie. Mam dwie próbki - kostki 30x30x20 cm obok siebie. W jednej z nich zachodzą procesy biologiczne w drugiej nie. Procesy biol. podnoszą temp. próbki. Interesuje mnie różnica temp. pomiędzy próbkami. Może przesadziłem z dokładnością im lepsza tym lepiej, ale myślę, że 0.1stC już by wystarczyło. Właściwie to mnie nawet nie interesuje temperatura tylko jakieś mierzalne napięcie np. do rejestratora.
Reply to
Andrzej S

Użytkownik "Andrzej S" <andrzej snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@o2.pl...

Są gotowe termometry róznicowe, ale to jest drogie Aby skalibrować lepiej niż 1 stC trzeba mieć dobre laboratorium W pospolitych (w miarę tanich) 0,1 st to rozdzielczość, a dokładność nie jest lepsza od 0,5 st C W domu do dyspozycji masz szklankę wody Sam jestem ciekaw jakich można spodziewać się rozbiezności temperatur w odległości 1mm

Moze wykrywacz dwutlenku węgla czy tlenu ? (choć to też kłopotliwe i drogie) Może zmienia się ph i wbiciem dwóch elektrod z różnych metali da sie mierzyć napięcie (jak w bateryjce)

Napisz ile masz forsy do wydania -będzie łatwiej coś dobrać

Reply to
SP9LWH

Ale po co zlaczki ? Kawal drutu miedzianego nawijasz na ustroj miernika, konce rozkladasz, zgrzewasz kawalek innego drutu i wychodza dwie termopary z miernikiem :-)

Jesli prad w takim obwodzie przy ~1000 st roznicy podtrzymuje elektrozawor w junkersie .. to czy da sie wykryc pole magnetyczne przy roznicy 0.02 K ?

J.

Reply to
J.F.

Zobacz czujniki SHT75 do kupienia w TME. Maja one 14-bitowy ADC i mierza temp. dosyc dokladnie (+/-0,3 stopnia, ale po kalibracji mozesz dokladniej, rozdzielczosc 0,01 stopnia). Kupujesz dwa, kalibrujesz, a potem mierzysz. Tylko przy tych roznicach dlon przesuwana w pewnej odleglosci znaczaco zaburza pomiar. Gratisowo masz pomiar wilgotnosci:)

Reply to
T.M.F.

Miernik CO2 i O2 wcale nie jest drogi (no nie mowimy o kilkunastu zl). Stosowne elektrody mozna kupic. Ba, sa nawet elementy ktore "fotografuja" rozklad stezenia danego gazu z rozdzielczoscia 1um. No ale to juz nie do dostania komercyjnie.

Reply to
T.M.F.

Witam,

No właśnie kiedyś to próbowałem i to skierowało mnie na ten pomysł. Dwa takie same termometry + trzeci rtęciowy w termosie. Oczywiście nie pokazywały tego samego. Różnica 0,4 st. ale przy zmianach temp. wykazywały dużą zbieżność. Przy zmianie temp. o 20 st. rozjechały się tylko o 0.2 st.

Robię to hobbystycznie więc z kasą kiepsko. O pomysłach powyżej myślałem. Niestety pomiar pomiar aktywności (metabolizmu) pewnie napotkał by jeszcze większe problemy pomiarowe. Próbka jest niejednorodna i niespójna więc pomiary rezystancyjne typu pH lub inne też nie wchodzą w rachubę.

Uproszczę jeszcze bardziej. Układ 2 czujników z jakąś elektroniką. Czujniki zerujemy (kalibrujemy) w określonej temp. pomiarowej. Wkładamy do próbek (komora izotermiczna). Jest różnica temp. Niech mi to ustrojstwo tylko pokaże, kiedy już tej różnicy nie ma, lub jest pomijalna.

Reply to
Andrzej S

Witam,

Przepraszam ale co to jest TME? Może jakiś link.

Reply to
Andrzej S

formatting link
Mam nadzieje, ze link zadziala, jesli nie to katalog on-line, szukaj: sht75 i voila. Do tego potrzebujesz jakis procesorek za pare zl, zeby wysylal ci dane do kompa po rs, albo nawet bezposrednio podlaczyc pod lpt? Procedury w asm na avr do obslugi tego czujnika masz w mojej stopce.

Reply to
T.M.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.