Telewizor LCD i problem z różnicówką.

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:1mdyuhpi509gg$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Sens jest taki, że jeśli nie ma prądów wyrównawczych, to nie zaszkodzi, a być może czasem pomoże. Niestety czasem trafia się telewizor z bolcem.

e.

Reply to
entroper
Loading thread data ...

Zakładając równe prawdopodobieństwo upalenia N i zwarcia L do obudowy, to sens jest taki, żeby woda z kranu nie kopała prądem z filtra wejściowego. Jednak nie wiem, czy te prawdopodobieństwa równe są. W TN-C zwykle mostki są. Efekty nieciekawe kiedy majster kabelki zamieni przy wymianie licznika.

Reply to
PcmOL

Użytkownik "entroper" snipped-for-privacy@CWD.spamerom.poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:gmpsb9$gbq$ snipped-for-privacy@nemesis.news.neostrada.pl...

Nic, pracuje bez problemów.

Ale to jedyny fragment instalacji który czeka do lata na modernizację bo tak tego nie zostawie :)

Reply to
Irokez

A co się stanie jak nie będzie różnicówki? Będzie to śmierć zgodnie z przepisami?

Można w ten sposób podłączyć różnicówkę - sam tak podłączyłem. Pralka działa, wszystko jest w porządku. Różnicówka jest założona zgodnie z przepisami. Działanie oryginalnej instalacji nie zmieniło się, pomiary gniazdek robione są bez uwzględnienia obecności różnicówki (miałem robione niedawno).

Co zyskujemy? W przypadku dotknięcia fazy i jakiejś uziemionej części - zostanie wyłączony prąd. To prawda nie zawsze: jeżeli uziemienie "pochodzi od bolca" - nie wyłączy.

Co ma na celu ta dyskusja? Udowodnienie że nie warto wydać 100zł na okoliczność dotknięcia fazy i wanny? Czy burzymy stare budownictwo i budujemy od nowa z nowymi instalacjami?

Reply to
Desoft

Użytkownik "Desoft" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:gmu65j$7c8$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Ależ instaluj sobie różnicówkę gdzie chcesz. Oczywiście jeśli działa. Kolega akurat natrafił na przypadek, gdy ujawniły się wady tego rozwiązania, ale w jego przypadku można wybrnąć separatorem galwanicznym anteny. Niestety jeśli będziesz miał ogrzewacz wody i metalową instalację wodną lub inny podobny przypadek, to d..a. Chyba, że gdzie indziej podepniesz bolce, co prowadzi nas wprost do wątku "aluminium w starym bloku", amatorskiego TT itp.. Idealnie by było, gdyby różnicówkę w instalacji dwuprzewodowej stosować tylko do obwodów "bez bolca" ale tam akurat jest najmniej potrzebna, chyba że myślimy o suszarce w wannie :)

e.

Reply to
entroper

Dnia Tue, 10 Feb 2009 18:02:50 +0100, entroper napisał(a):

Cały problem z tym telewizorem polega na tym że żadne pojemności filtracyjne ani inne cechy konstrukcyjne nie powinny wywalać różnicówki, nawet jeśli będziemy podłączać kablówkę wprowadzającą obce uziemienie. Co do pojemności filtracyjnych to musiały by być w tym TV o rząd większe niż są typowo stosowane. Czary jakoweś albo trzeba pojechać i sprawdzić na miejscu :)

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:13ik7vnqukogy$.v72hyn6zw4xs$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Mylisz się. Cecha konstrukcyjna telewizora polegająca na podłączeniu bolca do chassis a przez to do anteny jest możliwa do wyobrażenia, nazywa się to I klasą izolacji (choć w przypadku TV jest to moim zdaniem bardzo głupi wynalazek). Nie powoduje to wywalania prawidłowo zainstalowanej różnicówki. Jak się ma "niestandardowe" podłączenie różnicowki (błagam o nierozpoczynanie dyskusji, czy uzasadnione !!!) + coś w I klasie izolacji, mogą być właśnie takie kwiatki.

e.

Reply to
entroper

Dnia Wed, 11 Feb 2009 18:07:27 +0100, entroper napisał(a):

Problem polega na tym że tam nie ma żadnego chassis. Na zasilaniu jest przetwornica sieciowa z galwaniczną izolacją. Gniazdo antenowe jest na masie odseparowanej galwanicznie od sieci ( z zastrzeżeniem że czasem występuje jakiś megaomowy opornik dla wyrównania elektrostatyki). Jedyne rzeczy jakie mogą być sensownie podłączone do tej nieszczęsnej 3 żyły to kondensatory p.zakłóceniowe przetwornicy. Zresztą, wcale bym się nie zdziwił jakby się okazało że ten 3 przewód w kablu wisi sobie w powietrzu, o ile rzecz jasna jakaś tylna osłona z blachy tam nie występuje. Dlatego mówię że tych "czarów" tu na forum nie rozstrzygniemy, za mało danych.

Reply to
Jacek Maciejewski

Nawet, gdyby po przewodzie antenowych sżło 10A, to i tak nie powinno różnicówki wywalić. Chyba, że gniazdo telewizora wcale PE nie ma a tylno N zmostkowane na bolec...

Reply to
RoMan Mandziejewicz

O ile zrozumialem to tak wlasnie bylo - roznicowka w instalacji dwuprzewodowej, w gniazdku mostek.

A telewizor w zasadzie prawidlowy - wszystko co metalowe wystaje polaczone z PE.

J.

Reply to
J.F.

Faktycznie, trochę się zagalopowałem ;-). Sens jest.

Reply to
Robert_J

Tak? Ciekawe skąd? ;-))))

Reply to
Robert_J

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:thw6xxna5qbo$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Problem polega na tym, że _jest_ tam chassis. Albo coś innego metalowego, z czym nie wiadomo było co robić. Np. jakaś nieszczęsna metalowa rama wokół ekranu albo inne wzmocnienie, być może połączone z uchwytami ściennymi (niedawno jakaś firma wycofywała telewizory, które pod własnym ciężarem rozpadały się na pół po zawieszeniu na tych uchwytach).

Dokładnie tak pewnie jest, ale separacja galwaniczna od sieci nie wyklucza podłączenia lokalnej masy do PE. Jest bardzo wiele takich urządzeń i to nie tylko z metalową obudową. Jakim cudem ten tv się zakwalifikował do tej grupy a inne nie - nie pytaj. Może producent dmucha na zimne ?

Jakby wisiał w powietrzu to by nie wybijało różnicówki. Ewidentnie jest podłączony do gniazda anteny (które zapewne jest wprost w głowicy), zresztą można miernikiem "przedzwonić".

e.

Reply to
entroper

Użytkownik "Robert_J" <rob snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:gn0p1s$b0b$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Też się zastanawiałem. Ale prawda jest taka, że może mocno potrząść, a czasami nawet iskry się sypią przy zarabianiu kabla do trójnika. (trochę takich kabli w życiu zarobiłem)

Moja teoria jest taka, że prawdopodobnie napięcie bierze się z innych odbiorników telewizyjnych. Niby telewizor ma masę na którą podłaczone są kondensatory w zasilaczu. Ale masa połączenie z ziemią ma przez kabel antenowy albo inne urządzenie. Chyba, że ma dodatkowy przewód w kablu zasilającym - a to się bardzo rzadko zdarza. A jeśli już nawet to taka wtyczka trafia do gniazda bez bolca uziemiającego.

A jeżeli uważasz, że to nie możliwe to sprawdź. Tylko nie organoleptycznie - nie polecam.

PS. Kiedyś (już dość dawno temu) gościa poraziła antena na dachu (telewizyjna odbiorcza). Biedak spadł i zszedł był z tego świata.

Inny autentyczny przypadek na świetlicy wojskowej. Telewizor stał na podwyższeniu w kącie, za nim kaloryfer. Wojak wszedł za telewizor aby pogrzebać przy antenie. Już nie wyszedł ....

Kolejny przypadek z życia instalatora: Zarabiał kabel siedząc na parapecie otwartego okna. Kabel biegł po ścianie, parapet był nietypowy - długi wokół całego budynku i najpewniej uziemiony. W pewnym momencie gościu oparł się ręką o parapet, a w drugim trzymał kabel - (sygnałowy od kablówki). Prąd go nie zabił, ale po upadku z pierwszego piętra (szcześliwie na trawę) do pracy już nie wrócił.

Reply to
kk

jest normalne. w telewizorach starszego typu tak sie zrobic nie dalo bo czesto 'chassis' telewizora bylo 'gorace' (nie bylo transformatorow separujacych).

najprosciej 'rozwiazac' problem podpinajac 'separator' zlozony z dwoch kondensatorow 100pF szeregowo z masa i szeregowo z 'sygnalem', ew. jesli strata sygnalu jest akceptowalna , mozna uzyc transformatora (75ohm<>75ohm) antenowego (zwykle daje 3-6db strat, w zaleznosci od jakosci wykonania, jesli jest trudnosc z dostaniem 1:1 transformatora, to czasem wystarczy 'rozdzielacz' antenowy z transformatorkiem - jak sie nie podlaczy nic do drugiego gniazda to ma male tlumienie)

--

Reply to
Piotr Curious Gluszenia Slawinski

No mnie też kablówka w domu kopie ;)... Moja teoria jest prosa - wystarczy, że ktoś w swoim zestawie TV+dodatki posiada na przykład podłączenie do komputera... a komputer podłączony do nieuziemionego gniazda. W starszych budynkach gdzie jest zerowanie i spora różnica potencjałów na "różnych zerach" to nawet może być zerowanie, i tak nie pomoże... Potencjał obudowy kompa to albo to "lokalne zero" albo 115V (bez żadnego uziemienia obudowy). To przez ekran kabla audio/video idzie na obudowę telewizora i ustala potencjał kabla..

W kwestii tego wątku - wystarczy, że teraz autor podłącza swój TV do takiej kablówki i nie pojawia się prąd upływu, tylko, że tak powiem "prąd dopływu".. od sąsiada prąd płynie kablówką wpływa mu na obudowę telewizora, do bolca uziemiającego, tam na kabelek N (PEN) i do różnicówki. Pojawia się prąd różnicowy, różnicówka wybija i tyle... Niestety, przy takim stanie instalacji elektrycznych jaki jest w mieszkaniach w tym kraju takie sytuacje są bardzo częste! Jedyna rada to separator ;)... i izolowanie wszystkiego, co wchodzi od sąsiada ;)...

A swoją drogą - obecne (tzw. nowe - od 14 lat są już "nowe" :P... niebawem "nowe" przepisy będą obowiązywać dłużej niż "stare" :P)... obecne przepisy nakazują uziemianie wszystkich części dostępnych przez podłączenie do szyny uziemiającej. Uziemić należy też wszystkie instalacje wchodzące do budynku. Kable TV itp. Wnioski:

  1. Osoba instalująca kablówkę powinna uziemić ekran kabla w miejscu, w którym wchodzi on do budynku!
  2. Ponieważ jest to element "metalowy dostępny" staje się częścią instalacji elektrycznej (i dlatego też musi być uziemiony)
  3. Skoro wprowadzamy nowy element instalacji elektrycznej - modyfikujemy instalację elektryczną!
  4. Jak wiadomo - modyfikacje instalacji elektrycznej w układzie TN-C są niedozwolone! Bo jak można uziemić coś, skoro nie ma uziemienia?? ;)...

W sumie wychodzi na to, że Ci, którzy mają TN-C i chcą założyć kablówkę muszą przejść na TN-S :P... absurd!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.