Telewizja na kartę, anteny i dylematy z tym związane.

Witam. Chciałbym prosić o pomoc. Sprawa dotyczy odbioru telewizji TVN w domu u mojej teściowej - więc sprawa jest poważna ;)

Teściowa mieszka tu:

formatting link
łkowo?os=1- najbliższy nadajnik jest chyba w Ślesinie (jakieś 30-40 km w lini prostej na południowy-południowy-zachód).

Do wyboru są:

np. taki zestaw:

formatting link
antena w tym rejonie będzie dobra do odbioru tvn, 1, 2 i polsatu? Aktualnie jest tam chyba siatka ze wzmacniaczem.. Przyznam, że nie znam się na tym - proszę doradźcie coś?

Albo takie coś:

formatting link
chyba trochę drożej, ale może warto? (nie będzie polsatu - ale to mały minus). Z tego co widzę po allegro - zestaw kosztuje około 200zł i trzeba mieć talerz.

I przy okazji pytanie: czy są konwertery analogowe i cyfrowe, czy taki konwerter od analogowego tunera mogę podłączyć do tego zestawu?

Z góry dziękuję za pomoc!

- Dus

Reply to
Dus
Loading thread data ...

Użytkownik "Dus" snipped-for-privacy@plusnet.pl napisał w wiadomości news:genk0b$13st$ snipped-for-privacy@opal.icpnet.pl...

Sasiedzi łapią TVN ?

Będzie też miała TVN Religia, TVN Turbo, TV Trwam, TV Kultura, TV Historia itp. więc IMHO przy cenie TNK 175zł warto.

są te same

Reply to
William

Jeżeli ma być z telewizji naziemnej analogowej, nie inwestuj za około 4 lata znikają nadajniki analogowe.

Reply to
konsul41

snipped-for-privacy@wp.pl pisze:

Ale instalacje antenowe będą działać nadal. Czy antena wie, czy transmituje cyfrę czy analoga?

Reply to
Tomek

Tak, w okolicy jest zbierany TVN - nie wiem czy czysto, ale w jakości umożliwiającej oglądanie.

Telewizja na kartę oprócz tych 180zł na start - potrzebuje jeszcze talerza z konwerterem - i pociągnięcia kabla.

Troszkę poczytałem i zdobyłem przynajmniej blade pojęcie. Nadajnik TVP1,2 i 3 oraz polsatu jest w Żółwieńcu - 30km po linii prostej. I to się zgadza, bo 1,2 i polsat są ok na antenie-siatce. Kanały 22,30,34 i 58.

formatting link

TVN - nadajnik jest w Koninie - odległość ok 45km - bardziej na południe (kąt ok 30° względem Żółwieńca). Nadajnik średniej mocy, kanał 40.

Co teraz powinienem zrobić? Dokupić antenę kierunkową o dużym zysku i ustawić ja na konin? Podpiąć nową antenę i starą do zwrotnicy i puścić na telewizor? Dodam, że anteny będą najprawdopodobniej na poddaszu (czy to duża przeszkoda?)

Korzystam z tego opisu:

formatting link
I teraz tak: To mi niepotrzbne:
formatting link

Czy do odbioru tvn z konina wystarczy:

formatting link
Czy dużo lepsza będzie:
formatting link
A może taka?
formatting link

(Skłaniam się ku tej pierwszej).

Do tego takie coś:

formatting link
wiem po co, ale zalecają).

Do tego zwrotnica. I? Wzmacniacz do nowej anteny? Czy dwa wzmacniacze mogą "chodzić" na jednym zasilaczu - podłączonym przy gniazdku, przy telewizorze?

Pewnie skończy się anteną satelitarną, bo ciężko to widzę, ale proszę o pomoc, bo bardzo mnie to zainteresowało. Chciałbym mieć przygotowane dwa rozwiązania i zrobić sobie kosztorys.

- Dus

Reply to
Dus

Użytkownik snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:geot21$fg7$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

Ale chyba wtedy dokupie tylko tuner i będzie ok?

- Dus

Reply to
Dus

Dnia Mon, 3 Nov 2008 20:39:57 +0100, Dus napisał(a):

Jest tendencja odchodzenia od telewizji naziemnej. Ja, gdybym miał sobie robić instalację antenową teraz, nie uwzględniałbym jej w ogóle, poprzestałbym na "talerzu" i np. Cyfrze+

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "Jacek Maciejewski" snipped-for-privacy@o2.pl napisał w wiadomości news:ee9qip7pq2j6.rq0sh7npjybb$. snipped-for-privacy@40tude.net...

Tylko że naziemna nie kosztuje nic (poza instalacją całkiem niedrogą) a satelitarna to stałe opłaty miesięczne

M
Reply to
michalek

No właśnie nie jest tak źle.

formatting link
- nie płacisz to masz tylko podstawy, które wystarczą większości. Instalacja takiego zestawu to około 300zł od podstaw + praca.

- Dus

Reply to
Dus

Pan Tomek napisał:

Nawet znana jest dokładna data -- 13 grudnia (2012) niektórzy nie obejrzą teleranka, bo dzień wcześniej wszystkie nadajniki analogowe będą wyłączone.

Jednak musi wiedzieć, gdzie (w którym kierunku) znajduje się nadajnik. Nie ma gwarancji, że wszędzie będzie to ta sama lokalizacja, co obecne nadajniki analogowe. Poza tym DVB-T ma być nadawane w węższym zakresie częstotliwości (mniejsza liczba kanałów), więc optymalnie zaprojektowana antena jest trochę inna.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Jarosław Sokołowski pisze:

No to poluzować cybanty, obrócić na azymut i oglądamy teleranek (o ile mamy sprzęt cyfrowy).

A w jakim zakresie to ma pracować?

Jak się mają do siebie wymagane siły sygnału potrzebnego do poprawnego odbioru analoga i dvb-t przy zastosowaniu odbiorników o standardowych parametrach? Anteny trochę nieoptymalne mogą w zupełności wystarczyć.

Reply to
Tomek
13 grudnia Zemsta?
Reply to
konsul41

Pan Tomek napisał:

Nie zawsze to takie proste. Może się okazać, że z punktu, w którym do tej pory znajdowała się antena TV, nie widać nowego nadajnika DVB-T (bo zasłania dom sąsiada albo co). Wtedy trzeba szukać nowego miejsca na maszt.

Generalnie to pasmo UHF.

W tej chwili często używa się bardziej niż trochę nieoptymalnych anten szerokopasmowych. Nie dość, że na całe pasmo UHF (ok. 450-850MHz), to jeszcze z możliwością odbioru VHF. W Warszawie to w ogóle jest fatalnie, bo używany jest niski kanał 2 (ok. 60MHz). W DVB-T istnieje potrzeba odbierania tylko jednego kanału, na którym nawawany jest multipleks, a nie wielu tak jak dzisiaj (i to czasem z różnych nadajników). Zatem można używać lepiej dostrojonych anten. Spodziewam się, że przy określaniu pokrycia terenu kraju przez poszczególne nadajniki, właśnie takie warunki odbioru będą brane pod uwagę.

Reply to
Jarosław Sokołowski
[...nadajniki TVP...]

Raczej przywiązanie ludzi z tego biznesu do tradycji. W tym roku uruchomiono nowy warszawski nadajnik telewizyjny. Oczywiście oddano go do eksploatacji w dniu 22 Lipca.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Ok, dziękuję wszystkim za wypowiedzi - pomogły mi podjąć decyzję, że pozostaniemy przy telewizji naziemnej. Do 2012 roku spokój, a potem się zobaczy.

Zgodnie z mapą na

formatting link
śliłem orientacyjne odległości od najbliższych nadajników.

formatting link
Nadajnik koło Ślesina:

  1. Polsat, k. 58 (767,25 MHz), 100kW
  2. TVP INFO Poznań, k. 30 (543,25 MHz), 20kW
  3. TVP1, k. 22 (479,25MHz), 200kW
  4. TVP2, k. 34 (575,25 MHz), 20kW

Nadajnik w Koninie

  1. TVN, k.40 (623,25 MHz), 5kW

Do Płocka ciut dalej, ale nadajnik 1000 kW :O (nie ma tam TVN)

Jeśli zerkniecie na mapę w linku powyżej - to widać, że między dwoma nadajnikami jest niewielki kąt - na oko mniej niż 30 stopni, więc mam plan strzelić między nadajniki z jednej anteny - z tendencją na Konin. Antenę znalazłem taką: Antena telewizyjna UHF Polaris 60/21-60

formatting link
łównie ze względu za stosunkowo duży zysk dla 620MHz (kanał 40 - TVN), cenę (64zł) oraz symetryzator w komplecie.

Teraz potrzebny jest wzmacniacz do tego. Niestety nie jestem pewien czy im więcej decybeli tym lepiej... Który się nadaje?

formatting link
- nieregulowany, 18dB
formatting link
- pasywny?
formatting link
- wzmocnienie 38dB (z przedwzmacniaczem) - ale pcb malutka jak na tą cenę :)

Wystarczy mi wyjście na 1 odbiornik, ale jeśli będzie na 2 bez utraty sygnału - będzie ok. Proszę o pomoc i potwierdzenie czy dobrze myślę.

- Dus

Reply to
Dus

Jarosław Sokołowski snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał(a):

Z jakiej epoki pochodzą Twoje informacje ? Ja już zapomniałem od kiedy, od conajmniej kilkunastu nie używa się w Polsce niskich kanałów TV. To,że na niektórych dachach pokutują jeszcze skorodowane dwumetrowe pętlowe anteny świadczy tylko o niewiedzy i lenistwie właścicieli. Sprawdź sobie np. tutaj:

formatting link
Najniższy kanał to 7. Wmak

Reply to
Wmak

Jarosław Sokołowski snipped-for-privacy@lasek.waw.pl> napisał(a):

Z jakiej epoki pochodzą Twoje informacje ? Ja już zapomniałem od kiedy, od conajmniej kilkunastu lat nie używa się w Polsce niskich kanałów TV. To,że na niektórych dachach pokutują jeszcze skorodowane dwumetrowe pętlowe anteny świadczy tylko o niewiedzy i lenistwie właścicieli. Sprawdź sobie np. tutaj:

formatting link
Najniższy kanał to 7. Wmak

Reply to
Wmak

Użytkownik "Dus" snipped-for-privacy@plusnet.pl napisał w wiadomości news:geq7lg$8qg$ snipped-for-privacy@opal.icpnet.pl... (ciap)

Wzmocnienie powinno być dobrane do sytuacji, za dużo też może zaszkodzić.

Zalecam sprawdzenie efektów bez wzmacniacza i podzielenie się z grupa spostrzeżeniami.

Włodek

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Dnia Tue, 4 Nov 2008 20:27:54 +0100, Dus napisał(a):

Antena jest OK a teraz musisz ustalić czy potrzebujesz wzmacniacz. Niektórzy sądzą że wzmacniacz służy do wzmacniania zbyt słabego sygnału. Nic podobnego, służy do pokrywania strat w kablu :) Jeśli masz kabel antenowy nie dłuższy niż jakieś 10m i nierozgałęziany to prawdopodobnie nie potrzebujesz wzmacniacza. Najpierw zamontuj antenę bez wzmaka, obejrzyj co widać na ekranie i ewent. dopiero potem decyduj się na wzmacniacz. Źle użytym wzmacniaczem więcej popsujesz niż polepszysz.

Reply to
Jacek Maciejewski

Rozumiem. Spróbuję najpierw bez wzmacniacza. Kabel od telewizora idzie z parteru na strych - potem będzie łączenie (bo teraz antena-siatka jest pod dachem) i kablem na zachodnią ścianę budynku. Łącznie będzie 15m z jednym łączeniem - ale chyba lepsze to niż antena pod dachem?

Czy antenę powinienem ustawić poziomo przy pomocy poziomicy czy się tym nie przejmować?

Czy wzmacniacz pasywny z linku w mojej poprzedniej wiadomości ma szansę działać? A może jest on aktywny, przystosowany do zasilania po kablu antenowym?

- Dus

Reply to
Dus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.