Te ma?e bidne chi?skie ?apki..

.. produkują i projektują Hi-Tech, z czego nie wiedzieć czemu większość grupy się "napierdala". Czyżby pracownicy byłego CEMI ze sztandarowym procesorem UL1111 mieli tutaj jakieś kompleksy? Umiesz zrobić lepiej? Zrób! Niestety nie umiesz..

Dlaczego?! Bo wymogi na Twojej maturze z Fizyki i Matemetyki są na poziomie "Pokoloruj Śłonia".. W wyrażeniu dy/dx zapewne skrócisz "d". :)))

Takie podśmie_chujki też se robili amerykanie w latach 60'tych z Hondy..

=============

Opanujcie się Panowie!! Oni są niestety naprawdę lepsi od nas :))

Reply to
stchebel
Loading thread data ...

ale nie ma to jak europa...

Reply to
platformowe głupki

Powitanko,

Nie wiem co sie stalo z ludzmi, ktorzy umieli. Odtworzenie kadry, nie mowiac juz o konkurowaniu jest malo realne. Za czasow UL1111 CEMI produkowalo tez uklady cyfrowe i jak porownuje katalog TI z tego okresu, to tak za bardzo w tyle nie bylismy. Zeby moc porownywac zdolnosci produkcyjne, trzeba tez porownac mozliwosci, czyli biurokracje, podatki, korupcje, tania sile robocza itp. To nie jest kwestia czy potrafimy, tylko czy mozemy.

Tu sie niestety musze zgodzic. To nie tyle jest wina wymogow, tylko calego systemu szkolnictwa, a podejscia do przedmiotow scislych w szczegolnosci. W podstawowce nie ma fizyki. K' nie ma takiego przedmiotu. W IV klasie poznaja liczby ujemne. Temat rzeka, a ja sie nie chce denerwowac.

Czy maja wiecej oleju w glowie to nie wiem. Z pewnoscia potrafia sprzedawac. Stoisko polskie na pewnych targach: puste, nikogo nie ma, na stoliku pare ulotek. Chinska hala na tych samych targach - wystarczy idac troche zwolnic i juz skosnooka panienka nawiazuje kontakt, a na pozyskany adres mailowy przysyla nowinki o swojej firmie i nie, nie z automatu, pisze indywidualnie i pamieta co mnie interesowalo.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

Użytkownik "Pawel O'Pajak" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:mlstso$i3m$ snipped-for-privacy@srv.chmurka.net...

Mieliśmy też wojska desantowo szturmowe. A teraz gdy trzeba było przetrenować desant z NATO to nam jedyna amfibia zatonęła.

Reply to
Akond ze Skwak

W dniu 2015-06-18 o 06:19, Akond ze Skwak pisze:

Nadal mamy. Tylko już nie mamy w planach inwazji na Danię więc sprzętu do desantu morskiego jest mniej.

Takich amfibii PTS wojsko ma chyba z 50 sztuk. Za czasów PRL to była norma, że na ćwiczeniach, podczas forsowania rzek kilka czołgów nie wyjeżdżało na brzeg.

Reply to
Mario

Użytkownik "Pawel O'Pajak" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:mlstso$i3m$ snipped-for-privacy@srv.chmurka.net... Powitanko,

Tamci ludzie we wspolczesnym przemysle polprzewodnikowym to chyba juz "nic nie umieja".

Zalezy jak spojrzec - pod koniec lat 70-tych analogowke i TTL robilismy podobne. Co do jakosci tej analogowki sie nie wypowiem, TTL dzialaly poprawnie.

Ale zachod robil juz mikroprocesory, troche ukladow V/LSI do procesorow, czego CEMI nie umialo, choc gdzies tam z 8080 probowalo w nastepnej dekadzie. Ogolnie bylismy z 10 lat zacofani, ale tego jeszcze nie bylo widac, z braku specow od komputerow :-)

W latach 80-tych zachod zrobil spory krok w rozwoju, a u nas Jaruzelski pilnowal pryncypiow. Ale ciagle jeszce nie bylo tak zle. A w latach 90-tych na tym zachodzie cos wybuchlo, procesory 20MHz, 33,

40, 50, 100, 200, ..

Z drugiej strony - ta produkcja elektroniki na Zachodzie podupadla mocno. To i u nas pewnie by podupadla, zaoszczedzilismy sobie tylko niepotrzebnego inwestowania :-)

O ile pamietam, to dawniej fizyka startowala w 6 klasie. Teraz podstawowka ma 6 klas. No dobra, niby jedna klase tracimy, ale tez teraz gimnazjum obowiazkowe.

Spoko, to na calym swiecie roznie wyglada.

"We don't care. We don't have to. We're IBM" :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Pawel O'Pajak" snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:mlstso$i3m$ snipped-for-privacy@srv.chmurka.net...

OIDP, to na początku lat 80 liczby ujemne też były w 4 klasie.

Reply to
yabba

Użytkownik snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@googlegroups.com... .. produkują i projektują Hi-Tech, z czego nie wiedzieć czemu większość grupy się "napierdala". Czyżby pracownicy byłego CEMI ze sztandarowym procesorem UL1111 mieli tutaj jakieś kompleksy? Umiesz zrobić lepiej? Zrób! Niestety nie umiesz..

Dlaczego?! Bo wymogi na Twojej maturze z Fizyki i Matemetyki są na poziomie "Pokoloruj Śłonia".. W wyrażeniu dy/dx zapewne skrócisz "d". :)))

Takie podśmie_chujki też se robili amerykanie w latach 60'tych z Hondy..

=============

Opanujcie się Panowie!! Oni są niestety naprawdę lepsi od nas :))

A my jesteśmy lepsi w opracowywaniu przepisów na krzywiznę banana, owocowość marchewki i rybność ślimaka. Chińczycy nam do pięt nie dorastają. :)

Reply to
yabba

Użytkownik "yabba" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:55829fd3$0$8381$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

I tylko Francuzi przewyższają nas w narzekaniu. Narzekajta ćwoki, jesteście tacy słodcy.

Reply to
Ghost

Powitanko,

No byly np. znakomite dekodery stereo (chyba) UL1621. Zjadal na przekaske owczesne zachodnie, jesli chodzi o SNR i separacje kanalow. Pewnie, ze na UCY7400 nie zarobili bysmy, ale jest cala masa mniej popularnych zagadnien. Firmy ktore np. specjalizuja sie w driverach do silnikow krokowych, w konwerterach USB na costam, w czujnikach/detektorach, moze dalo by sie znalesc jakas nisze. Produkowalismy lampy. Pewnie, ze teraz to rynek mocno niszowy, ale tez ceny sa adekwatne do owej niszowosci. Teraz nikt malej wytworni nie uruchomi, bo nie wie jak, a fachowcy od produkcji lamp, jesli zyja, to raczej malo kumaja ze swieta. Mam jeszcze troche polskich elektrolitow z lat 80. Fakt, ze wielkie, ale co to jest wysychajacy kondensator, to sie dowiedzialem na wspolczesnych. Czytalem gdzies, ze wszystkie kosci nVidia projektuje firma z Zielonej Gory. Detektor podczerwieni z Ozarowa polecial na Marsa. Na tej grupie tez sporo zawodowcow. Glupsi nie jestesmy. Natomiast chinskich kosztow pracy i kaganca UE, ktory sami sobie nalozylismy - nie przeskoczymy. Natomiast jesli szkolnictwo bedzie wygladalotak, jak wyglada, to jeszcze do tego glupsi bedziemy i jest to niestety sprzezenie zwrotne dodatnie.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel O'Pajak

Pan Pawel O'Pajak napisał:

Przecież to był TCA4500, jak najbardziej zachodni układ, tyle że produkowany również i u nas, pod inną nazwą. A że mu w CEMI potrafili lepsze dziury w krzemie nawiercić i tym samym uzyskać lepsze separacje (miękką górę, jedwabisty środek czy co tam jeszcze), to raczej legendy Urbana.

Akurat ten (i jemu podobne) wyróżniał się spośród zachodnich -- miał opinię takiego, co go trudno ubić przy zwiększonym napięciu zasilania.

To akurat dobrze wiadomo dlaczego, skąd ta specjalizacja w ramach RWPG. Według planów Układu Warszawskiego to w nas mieli grzać atomówkami ze wschodu i z zachodu. Technika lampowa bardziej odporna na impuls elektromagnetyczny, więc dbano by lampowy sprzęt odbiorczy cały czas był w produkcji, w sklepach i w domach.

Jan Hennel zmarł 20 lipca ubiegłego roku.

Reply to
invalid unparseable

"Pawel O'Pajak"

Zachodni pierwowzór UL1621 to był TCA4500 np Motorola je robiła. I niestety UL1621 to bida z makiem w zestawieniu do jego ścisłego odpowiednika TCA4500. TCA mniej się grzał i mniejszy rozrzut parametrów. Przy wymianiach niektórych UL1621 na inny UL1621 nieraz brakowało podkówki aby zestroić generator 228kHz PLL - za duży rozrzut parametrów między partiami.

Sama cyfrówka też dziwnie kulała. UCY7490 (wersja standard bez LS) wyrabiał tylko do ~10MHz i koniec liczenia. Ten sam produkt w wykonaniu TESLA MH7490 śmigał do ~40MHz. Dopiero w LS-ie się trochę podciągnęli i osiągi CEMI były porównywalne jakimiś światowymi zachodnimi kostkami w LS.

Reply to
jedrek

Użytkownik "Pawel O'Pajak" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:mlu8g8$2jl$ snipped-for-privacy@srv.chmurka.net...

To byl przeciez TCA4500. Tego tez zjadal ?

Poza tym o ile pamietam spora czesc sprzetu uzywala wtedy innej zachodniej konkurencji, tez z PLL. MC1310 ? Tu mnie skleroza moze mocno zawiesc. Chyba mial dwie nozki mniej.

Gorszy, lepszy ? Teoretycznie klasy zblizonej.

Jak najbardziej tak ... ale czy oni je produkuja, czy made in Maleysia ?

Trudno powiedziec. Te nasze raczej nie pracowaly na 100 czy 500kHz.

No I ... moze przemysl takich nie zamawia, woli zamowic wysychajace :-)

Takie biura sie zdarzaja. Czy firmowe, jak np S3, czy bardziej polskie, jak ADB. I dobrze, ze sie zdarzaja.

Technicznie. Bo ekonomicznie ... robimy jakies detektory w jednej sztuce, zamiast zarabiac na milionach :-)

Chinczycy coraz wiecej zarabiaja i tu nasza szansa. Tylko do tego czasu to moze sie okazac, ze trzeba umiec czytac dokumentacje po chinsku :-( Ale i tak te chinskie ceny mnie czesto zadziwiaja ... odrzuty z produkcji ?

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a) :

7

A w gimnazjum w której?

Reply to
Zbynek Ltd.

Zbynek Ltd. pisze:

6

formatting link

Reply to
invalid unparseable

Jarosław Sokołowski napisał(a) :

aaa, ale ludzie tak długo nie żyją. W mojej pamięci było to od 7 klasy. Sprawdziłem na świadectwie - też od 7.

Reply to
Zbynek Ltd.

Ale świrował poniżej 10°C. W połowie lat 80 w Młodym Techniku był schemat z migającymi ledami na nim (prosty generator rc). W temp. pokojowej działał ale po wyjściu z nim na zew. przy poniżej 10° najpierw miganie zaczynało kulać a później się zacinał, bardzo się wtedy rozczarowałem tym układem. Robiłem test i pamiętam, że ok 10°C to była granica kiedy zaczynał układ wariować.

Reply to
Marek

W dniu 18.06.2015 o 16:55 Zbynek Ltd. snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> pisze:

To z lat '90

formatting link

Reply to
SW3

Zbynek Ltd. pisze:

Miałem od szóstej, dobrze pamiętam. Od siódmej była chemia. Zbiór zadań też mi znany -- do dwóch klas, bo w ich programie były zagadninia takie bardziej okołomechaniczne. W ósmej już uczyli o prądzie -- prawo Ohma było, jak lampy działają, i jak radio. Program rozsądny, rzeczy pożyteczne, do ogarnięcia młodym umysłem i dobre jako podstawa do wyjaśniania działania świata.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Zbynek Ltd." napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:mlum5t$q4k$ snipped-for-privacy@node2.news.atman.pl... Jarosław Sokołowski napisał(a) :

Moglem sie pomylic, ale imo - od 6, a chemia od 7 (lata 70-te). Hm, a moze 7 i 8 ... tylko rok chemii ? Swiadectwo ... oj, to chyba latwiej rozporzadzenie znalezc :-)

Ten zbior zadan z 1960 ... czy podstawowka nie miala wtedy 7 klas ?

O, 1979 - fizyka dla klasy 6

formatting link
a kiedy zlikwidowano te klasy 9, 10 , 11 ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.