Tanie źródło światła białego.

Cześć,

potrzebuję taniego źródło światła białego; warunkiem jest duża 'gęstość' światła emitowanego. LED 3W byłby dobry, ale niestety obszar aktywny ma dosyć duże wymiary (parę mm2) co w efekcie przykłada się małą gęstość powierzchniową światła. Kolejny pomysł to lampy ksenonowe używane w samochodach albo lampa z projektora. O ile na allegro można kupić lampę ksenonową+przetwornica to nie wiem, jak z lampą z projektora -- ja to podłączyć i jak to się nazywa: hid / metahalogen?

Reply to
Filip Ozimek
Loading thread data ...

Wez te samochodowa. Ma ktos fotke luku ktory sie tam tworzy ? Elektrody sa niby o 4 mm, ale odciecie swiatel krotkich rewelacyjne, to nie moze byc taki wielki luk.

Tylko sie upewnij czy przetwornica ma zaplonnik, to do zaplonu wymaga kilka kV, czasem sa podzielone - przetwornica osobno, zaplonnik w gniezdzie zarowki.

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

Przejrzałem na szybko widma tych lamp, i okazuje się że one lepiej świecą w widzialnym:

formatting link
szukam rozciągłego źródła światła w okolicy 0.7--1um. W sumie superkontinuum ze światłowodu fotonicznego byłoby najlepsze, ale (a) to jest trochę drogie (b) potrzebne jest na szybko. Halogen jest niestety za słaby. A może lampa łukowa z elektrodami węglowymi? Czy ktoś jeszcze robi takie lampy? Chyba są stosowane w projektorach kinowych? W każdym razie, jeśli ktoś wie coś o o mocnych punktowych źródłach światła to będę wdzięczny za informację. Cena w okolicach kilkuset zł.

Reply to
Filip Ozimek

hm, tak sobie patrze ze maksimum w tym zakresie ma jednak cialo rzedu

3500K, czyli jak najbardziej halogen.

Jesli wydajnosc za mala, to niestety kazde cieplejsze "cialo czarne" bedzie mialo maksimum przesuniete w swiatlo widzialne. Czyli wydajnosc wzrasta, ale sprawnosc w pozadanym zakresie spada

formatting link
Moze ta samochodowa przy zmniejszonej mocy sie jednak nada ?

Co prawda jak sobie sam licze to mi cos innego wychodzi, czyzby tak istotne bylo czy interesuje nas po d(ni) czy po d(lambda) ?

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "Filip Ozimek" snipped-for-privacy@mielonka.polbox.pl> napisał w wiadomości news:fm2gd4$fe7$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl... Halogen jest niestety

Lampy łukowe były używane również w wojsku APM-90. Moć coś w przybliżeniu 20.000 W. Może Agencja Mienia Wojskowego ma coś na sprzedaż. Pzdr

Reply to
henry1

Z tym ze taka lampa sie zapewne sklada z

-elektrod weglowych [tanie bo zuzywalne]

-mechanizmu zegarowego

-reflektora .. mniej wiecej metrowej srednicy,

-ciezarowki Kraz czy ZiS z pradnica i ukladem zasilania :-)

J.

Reply to
J.F.

Użytkownik "J.F." <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@4ax.com...

moze jakies dokladniejsze dane , zdjecia, zasada dzialania itp ?

Reply to
MuNiO

Lampę można wymontować będzie mniejsza. Tak elektrody węglowe. Przesuw elektrod za pomocą silniczków. Po wlączeniu automatyczne zapalanie łuku. Zasilanie ok.110 V .Prąd uzależniony od odległości elektrod. W orginale lustro ok. 1m ale możma zastosowac inne mniejsze o innym ogniskowaniu. Czas pracy na jednym zestawie elektrod ok. 1 h.

"mechanizm zegarowy" ? nie kojarzę.

Pzdr

Reply to
henry1

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.