Taka dziwna antena

Czy kto¶ wie jak siê nazywa taki typ anteny:

pasmo chyba VHF, antena sk³ada siê z pionowej rury i umocowanych do niej poziomych pier¶cieni. Kojarzy mi siê przede wszystkim z zajezdniami autobusowymi w ró¿nych miastach. Znana z czasów PRL-u, po 90 roku w zaniku.

--
...|_OR|... 
...|COS|...
Reply to
orcos
Loading thread data ...

U¿ytkownik "orcos" napisa³ w wiadomo¶ci news:l7gq3v$kbd$ snipped-for-privacy@srv13.cyf-kr.edu.pl...

Trochê za ma³o danych, trudno z tak sk±pego opisu ustaliæ, czy te pier¶cienie to radiatory, czy cewki wyd³u¿aj±ce/fazuj±ce... Gdyby¶ mia³ jak±¶ fotkê, lub chocia¿ rysunek, to mo¿na by by³o co¶ wiecej powiedzieæ. Najprawdopodobniej to odmiana anteny typu GP (ground plane).

--
ACMM-033-PC-GCI-Warszawa. 
Spamerstwu i "pytaczom" wstêp do skrzynki email surowo zabroniony! 
To, ¿e adres ten jest publiczny i nieodspamiony, nie oznacza, ¿e wolno 
wam tu za³atwiaæ siê, do tego jest klop, tylko go z szaf± nie pomylcie!
Reply to
ACMM-033

ACMM-033 napisa³o:

Kurka wodna, z opisu wynika, ¿e móg³ to byæ no¶nik do dreblinek!

--
Jarek
Reply to
Jarosław Sokołowski

U¿ytkownik "orcos" napisa³

Antena stacyjna z zyskiem dookulnym na pasmo 160MHz. ¼ród³o: Z. Dyjas, W. Szymel; Radiokomunikacja ruchoma na falach metrowych.

Reply to
t-1

spokojnie, tu nie elektroda...

Reply to
inny punkt siedzenia...

He he, on siê pyta tych co wiedz±, a nie tych co nie wiedz±...

Reply to
Jack

a nie to tylko na elektrodzie...

Reply to
inny punkt siedzenia...

Witam

Mi się kojarzyła z pasmem 300MHz. I chyba słusznie. W książce "Radiotelefony" Bogusława Wodzyńskiego jest rysunek i mały opis anteny ADx-1. "...Składa się z trzech szerokopasmowych dipoli cylindrycznych umieszczonych jeden nad drugim..." Na rysunku doliczyłem się dziewięciu elementów cylindrycznych. Nie widać już ich z dwóch powodów. Mimo solidności wykonania to jednak szmat czasu a po drugie pasmo 300MHz (tu w 100% pewien nie jestem, trza by sprawdzić w krajowej tabeli przeznaczeń częstotliwości) przeszło z użytkowania cywilnego do rządowego (wojsko).

Paweł

Reply to
Paweł Sujkowski

Użytkownik "Jack" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:529c5691$0$2159$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

formatting link

Reply to
ACMM-033

W dniu 2013-12-02 03:09, orcos pisze:

Dobrze ci się kojarzy. Były wtedy takie radiotelefony jak Radmor

formatting link
3001/x (oraz dużo nowsze -
formatting link
) w wykonaniach na 34, 160, 330MHz, i jakbyś w jego dokumentację spojrzał to tam były opisane odpowiednie do danych pasm anteny "z kompletu". I było tam coś takiego na pasmo ~330MHz:
formatting link

Reply to
BartekK

Użytkownik orcos napisał:

Odpowiednio pobudzony poziomy pierścień promieniuje jak dipol półfalowy pionowy. Hint - antena DDRR. Stawiając ileś takich pierścieni nad sobą tworzymy po prostu szyk antenowy o wiązce dookólnej w płaszczyźnie poziomej i dosyć wąskiej w płaszczyźnie pionowej - czyli ładnie ślemy energię tam gdzie można spodziewać się odbiorników naziemnych. Pamiętam te anteny - chodziło to chyba cos w okolicach 300 MHz (obecnie cywilnej anteny w tym paśmie nie uświadczysz - całe mobilne pasmo 300 MHz przeznaczone jest na potrzeby NATO.

Reply to
invalid unparseable

saskatchewan napisał:

Co ćwiartkę. Fali.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2013-12-02 22:11, BartekK pisze:

O w³a¶nie to. Czy ten typ anteny ma jak±¶ konkretn± nazwê?

--
...|_OR|... 
...|COS|...
Reply to
orcos

Użytkownik ACMM-033 napisał:

Ale to nie są elementy promieniujące tylko przesuwniki fazy. W piętrowej antenie pierścieniowej elementami promieniującymi były właśnie te pierścienie - tyle że dla zawężenia charakterystyki rozmieszczane nie co ćwierć a co pół długości fali (plus minus odchyłki kształtujące ch-kę tak ciut w dół, najlepiej tangensoidalnie).

A, i pierwszy element masz raczej 6/8 jak 5/8 - bo tak łatwiej dobrać układ dopasowujący od dołu.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2013-12-03 01:47, orcos pisze:

Nie wiem czy ma nazwę, idea jest prosta - taka sama jak "zwykłej" anteny typu okrągłego, kiedyś powszechnie stosowanego na UKF

formatting link
był sobie typowy dipol zamknięty w formie pętli, ale był kierunkowy w dwie strony , a chcielibyśmy by był dookólny:

- więc dipol został "zawinięty", dzieki temu jego kierunkowość została rozciągnięta na dużo większy kąt (prawie dookólnie)

- tutaj to samo, tylko że mniejszej średnicy (co wynika z pasma 4x wyższego niż stary ukf)

- oraz antena jest powtórzona ileś razy, a środkiem (gdzie pole się znosi) idzie rura-maszt, w którym jest sumator-przesuwnik fazowy, tak by odbierać sygnał będący sumą sygnałów z wszystkich dipoli...

Reply to
BartekK

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.