obniżająca

Witam

Projektowane urządzenie będzie na 3,3V, pobór prądu ok. 50mA, wykorzystuje mikrokontroler pracujący na około 40 MHz i odbiornik na 433/868 MHz. Zródło zasilania urządzenia: cztery baterie R14 połączone szeregowo. No i chcę obniżyć to 6V za pomocą impulsowego zasilacza.

Do tej pory, w innych projektach, używałem:

  1. MC34063A
  2. A8498 (mało)

Co do pkt1. to słyszałem, tu na grupie, niezbyt pochlebne opinie o nim. Z czego one wynikają? Bo nigdy się w temat nie zagłębiałem.

Co do pkt2. to nic nie wiem, został użyty w jednym projekcie ale jeszcze nie ma żadnych doświadczeń bo za krótko i za mało.

Może coś zupełnie innego teraz się stosuje?

Pomóżcie coś wybrać, cena układu jest drugorzędna, byle nie wymagał zbyt wielu elementów dookoła, no i aby mało prądu na własne potrzeby brał .

Pozdrawiam

jp

Reply to
jacek pozniak
Loading thread data ...

W dniu 2017-11-09 o 17:34, jacek pozniak pisze:

Zapewne był genialny gdy powstał. Ja o nim czytałem chyba w 1986. Jednak minęło sporo czasu i świat poszedł do przodu. Z tego co pamiętam to w karcie katalogowej się mówiło o pracy przy mniej więcej 20kHz. Obecnie taki step-down na mały prąd to zapewne rozsądnie będzie pracować w okolicy 300..500kHz, co oznacza znacznie mniejszy dławik i mniejsze elementy w filtrach.

Nie potrzebowałem nigdy step-down o takich parametrach. Pierwszy strzał - MCP16301. W TME widzę jakąś całą masę AOZ... P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Stara konstrukcja, bardzo słaby klucz, bardzo tani, duża indukcyjność

Niezbyt drogi, w moim mniemaniu OK, aczkolwiek ja chętniej używam L5973, czy St1S10 (STM)

Pozdrawiam EM

Reply to
EdiM

W dniu 2017-11-09 o 17:34, jacek pozniak pisze:

Usypiasz układ? Jeśli tak poszukał bym przetwornic oznaczanych jako np. "Efficiency Nanopower" przez LT. Przy małych obciążeniach nie drenują one tak baterii i trzymają ładnie napięcie wyjściowe. LT jest drogi, ale u Microchipa da się też coś ciekawego znaleźć.

4xR14 to dość sporo jak na 3,3V, będzie tego z 6,5V na świeżych bateriach. Teraz większość przetwornic optymalizowanych co do zużycia energii działa maksymalnie do 5,5V. Rozważ może 3xR14.

MCP16311 - 4xR14 MCP1601 - 3xR14, ten dojedzie baterię do 3,37V dając 3,3V na wyjściu (ma tryb LDO).

Popatrz sobie na (zaznacz synchronus i light load):

formatting link

Reply to
Andrzej W.

Ten ostatni mi się podoba. :) Myślę, że jak dam po drodze diodę (a i tak muszę dać bo ktoś może odwrotnie baterie wsadzić) to może pójdzie bezproblemowo na 4xR14. No i zdoi beterie praktycznie do końca.

Dzięki

Reply to
jacek pozniak

Nawet nie wiedziałem, że taka firma istnieje :) AOZ1083 by się nadał, no i jest na magazynie w TME.

Chociaż MCP1601 wydaje się lepszy bo ma niższe wejściowe. No nic, muszę policzyć.

Dzięki

Reply to
jacek pozniak

Trochę za wysokie Vin (4,4V)

Dzięki

Pozdrawiam

jp

Reply to
jacek pozniak

W dniu 2017-11-11 o 14:35, jacek pozniak pisze:

Cześć,

A ja zawsze byłem przekonany, że ktoś właśnie tak a nie inaczej skonstruował mechanicznie baterie po to by nie dało się ich podłączyć odwrotnie. Z drugiej strony, faktycznie już dawno nie widziałem poprawnie skonstruowanego koszyka... No i ta dioda szeregowa w urządzeniu bateryjnym, toż to totalna masakra jest... Poświęcasz ileś tam czasu na wyszukanie cudnej przetwornicy co w całym zakresie pracy trzyma z 90% sprawności a potem od tak sobie wymyślasz diodę co Ci 12% strat wtrąca.

Reply to
Andrzej W.

Zasilając przetwornicą odbiornik radiowy ISM, wprowadzasz do zasilania zakłócenia, co radykalnie - o kilkanaście, kilkadziesiąt dB - zmniejszy Ci czułość odbiornika, a więc i zasięg toru radiowego. Zastanów się dobrze nad układem zasilania. K.

Reply to
John Smith

Przwiduję miejsce na opcjonalny stabilizator liniowy 3V3, na wypadek gdyby drastycznie żle działało.

Do tej pory, urządzenia o podobnej funkcjonalności działają zadowalająco zasilane z trafa 230V/8V i dalej MC34063A. Pewnie mogłyby działać lepiej ale to wiąże się z nakładami na R&D; póki co, nie opłaca się; Lepiej dać więcej urządzeń na pokrycie obszaru.

Swoją drogą, dzisiaj każde urządzenie ma jakieś mikroprocesor i to pracujący na dość dużych f.

jp

Reply to
jacek pozniak

Ech, klienci są w stanie wszystko spiepszyć, lepiej się zabezpieczyć i mieć święty spokój.

jp

Reply to
jacek pozniak

W dniu 2017-11-11 o 15:00, jacek pozniak pisze:

Ja też :) P.G.

Reply to
Piotr Gałka

W dniu 2017-11-13 o 10:19, jacek pozniak pisze:

W tym zastosowaniu daje się diodę zastąpić MOSem i mieć prawie zero strat na zabezpieczeniu przed odwrotną polaryzacją baterii. P.G.

Reply to
Piotr Gałka

Hmm, muszę zacząć od początku myśleć o tym obwodzie zasilania :)

jp

Reply to
jacek pozniak

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.