Szukam pomysłu....

Witam,

Poszukuję pomysłu na układ cyfrowy zbudowany z układów serii 74XX. Układ powinien prezentować możliwości tych układów a przy okazji wykonywać jakieś sensowne (w miarę możliwości) zadanie. Ma po prostu być atrakcyjny dla odbiorcy. Do wykorzystania są rzecz jasna wyświetlacze jednocyfrowe, diody, generator fali i oscyloskop....

Myślę nad tym jakiś czas i nic sensownego mi do głowy nie wpada....

Jakby ktoś z Was był w stanie podsunąć jakiś pomysł, lub link do pomysłu (fajnie jakby był schemacik też) to będę bardzo wdzięczny.

Pozdrawiam, goto

Reply to
goto
Loading thread data ...

goto pisze:

Myślę iż zrobienie prostego kalkulatora by było ciekawe ;)

Reply to
Maksymilian Dutka

ruletka elektroniczna, kostka, stroik do gitary, czestosciomierz/obrotomierz, zamek szyfrowy, generator DDS, licznik osob wchodzacych lub wychodzacych, "serwomechanizm" cyfrowy z kolkiem od myszy, pokazywacz stanow cyfrowych na oscyloskopie [0 i 1 wyswietla],

J.

Reply to
J.F.

Hm, pierwsze co mi do głowy przyszło to futurystyczny grzejnik pokojowy. Płytka 1m x 1m cała w tych scalakach umożliwiłaby zastąpienie grzejnika, a jaki efekt wizualny. Też mam całą tonę tego świństwa i leży to nie wiadomo po co. Zbyszek

Reply to
zbino

Nie wiem czy MCY74007 lapie sie jako seria 74XX :))

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Kto tu pisze o MCY74007 ;) Ale czy zrobienie kalkulatora na 74xx który powiedzmy potrafi tylko dodawać nie byłoby ciekawym doświadczeniem? :)

Reply to
Maksymilian Dutka

Może jeszcze napisz, dla kogo to robisz, bo od tego zależy poziom prezentacji, na TTLach można zrobić bardzo dużo, to mogą być zarówno "Intrygujące Mrygałki" (prawa do tytułu zastrzeżone dla Elektroniki Praktycznej), jak i np działający model procesora zbudowanego z bramek i przerzutników. Jeśli chodzi o studentów i jeśli jest czas na takie zabawy niczemu istotnemu w sumie nie służące, to polecam to drugie - miałem na czymś takim laborke na swoich studiach - z TTLi właśnie budowało się prosty 4bitowy procesor, tworzyło jego architekturę, listę rozkazów, a potem normalnie w assemblerze pisało na toto program :-) W dobie Atmeli jest to oczywiście śmieszne i w zasadzie strata czasu, ale lepszego sposobu na poznanie "jak to działa" naprawdę od podstaw absolutnych chyba nie ma.

J.

Reply to
Jarek P.

A w jaki sposób zrobić kalkulator (dodający) z samego 74xx?

goto

Reply to
goto

Robie to na laborke, ale postawiłem sobie jako cel zrobienie / pokazanie czegoś ciut bardziej zaawansowanego...

goto

Reply to
goto

A to raczej odpada, procesor jednostkowo wykonywany może być jednak ciut za bardzo zaawansowany, poza tym efekt końcowy nie będzie adekwatny do ilości włożonej weń pracy.

J.

Reply to
Jarek P.

goto pisze:

Tu masz sumator 2 bitowy:

formatting link
W zależności od tego jak duże liczby chcesz dodawać to musisz go odpowiednią ilość razy powielić.

Inna możliwość chodź dosyć "brzydka" to zastosowanie licznika binarnego, przykładowo chcemy dodać 5+7: Do jednego licznika liczącego w górę ładujemy 5, do liczącego w dół 7, teraz podajemy na obydwa liczniki impuls zegarowy dopuki ten zliczający w dół nie zejdzie do zera.

Pozostaje jeszcze wprowadzanie i wyprowadzanie wyniku w postaci dziesiętnej, ale myślę że da się to w miarę prosto zrobić, z wykorzystaniem rejestrów przesuwnych itp.

Reply to
Maksymilian Dutka

Maksymilian Dutka pisze:

Dałem trochę zły przykład bo lepiej by było operować na kodzie BCD. Wtedy wyprowadzanie masz banalnie proste: tylko dajesz konwerter BCD->7-seg. Wprowadzanie robisz tak: Wciśnięcie klawisza wystawia jego kod BCD który wpisujesz do rejestru i przesuwasz go w lewo o 4.

Ogólnie to trzeba by się troszkę pobawić w programie do symulacji układów cyfrowych.

Reply to
Maksymilian Dutka

Obawiam sie ze wiekszosc urzadzenia stanowilyby bebechy we-wy, chyba ze wprowadzaloby sie dane binarnie na dip-switchach.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

7483, 74183/182, jest przeciez tez ALU (74181). Gorzej z klawiatura/wyswietlaczem, na to pojdzie wiecej zlomu niz na sumator.

Krzysiek Rudnik

Reply to
Krzysztof Rudnik

Sat, 20 Oct 2007 19:34:58 +0200 jednostka biologiczna o nazwie goto snipped-for-privacy@blabla.gazeta.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Jeden gość zrobił komputer:

formatting link

Reply to
__Maciek

(...) Jak sumator będzie operował na BCD to chyba nie będzie tak źle.

Reply to
Maksymilian Dutka

Ale 74181 już na pewno.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

No w tym wypadku tak, ale sam pomysł mi się strasznie spodobał, mógłbyś polecić jakieś źródło gdzie można o takim czymś poczytać?

goto

Reply to
goto

Sat, 20 Oct 2007 23:20:26 +0200 jednostka biologiczna o nazwie RoMan Mandziejewicz snipped-for-privacy@pik-net.pl wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

Oj, ale ja mówię o projektach hobbystycznych, amatorskich.

Reply to
__Maciek

Jeden? Na TTLach zrobiono mnóstwo komputerów, w tym np. Mera9150 (Seecheck).

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.