szukam dataloggera lub coś podobnego...

Do Grupowej Wiedzy

Mam dwa strumienie danych via USB, po ok. 16 MB/sec każdy. Poszukuję możliwie małej i energetycznie niegłodnej (powiedzmy <20W) metody na: Alternatywa 1: poskładanie tych strumieni i wysłanie przez WLAN. Problem tutaj: nie znam WLANa, który potrafi przesłać te trochę ponad 300Mbit/sec netto bez strat. Alternatywa 2: rejestracja tego wszystkiego przez przynajmniej 10 minut. To się powinno dać zrobić na pico-idx i SSD. Ale czy istnieje coś gotowego formatu powiedzmy średniego PDA. WLAN toto też musi mieć, ale wtedy wystarczy normalna prędkość dostępna w każdej Biedronce. W każdym razie toto powinno móc w czasie rzeczywistym brać te dwa strumienie i zapisywać je na czymś. W obu przypadkach dochodzi do tego jeszcze trzeci strumień przez RS232/USB/I2C, ale tego jest jakieś 4kB/sec, czyli tyle co nic.

Oczywiście interesuje mnie przede wszystkim alternatywa 1. Ustrojstwo ma być jak najmniejsze, rzędu 2xIPod lub 4 pudełka papierosów.

Jakieś pomysły?

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Loading thread data ...

W dniu 2012-02-13 19:45, Waldemar Krzok pisze:

Jest takowy gotowy ale tanie toto nie jest szukaj na psx scene swego czasu popularne jak lamali PS3 i dongla serwisowego USB

Reply to
Zenek

Pan Waldemar Krzok ma dwa strumienie danych via USB, po ok. 16 MB/sec każdy:

Może ja czegoś nie zrozumiałem, ale czy jakiś mały barebone się nie nada? Choćby FOXCONN Nettop nT-435H -- ma WiFi b/g/n i 4xUSB 2.0. Nie palę, więc trudno mi dokładnie porównać, ale 190x135x25mm, to chyba coś jak 4 pudełka papierosów. W Polsce 460PLN netto bez dysku i RAM.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Może do czegoś się przyda taka informacja: Kupiłem ostatnio zwykła pamięć USB 32GB Pretec "REX 100". W przypadku ciągłego zapisu jednego pliku w trybie USB 2.0 uzyskałem 35MB/s. Producent podaje, że dla trybu 3.0 uzyskuje się 70MB/s. Zapis mniejszych plików jest niestety kilkadziesiąt razy wolniejszy.

Paweł

Reply to
Pawel2420

Prawie pasuje, ale niestety żre toto prąd. Instalowałem takowe w gabinecie weterynarza, ciągną jakieś 40-50W, niestety. Trochę większe od 2xiPod i 4x papierochy, ale jeszcze by wielkością pasowało.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Pan Waldemar Krzok napisał:

Z jakiem procesorem? Są różne, taki z Atomem może ma mniejszy apetyt. A może po prostu tablet? Kilka miesięcy temu kupiłem najtańszy jaki był, za około 300zł, a za 500 są z WiFi b/g/n. Albo router -- kupiłem za psie pieniądze używane Speedport W303V (z Deutsche Telecom) -- też mają szybkie WiFi. USB wprawdzie nie mają, ale któryś podobny model ma. I jeszcze kiedyś kupowałem FoxBoardy z

formatting link
-- nie wiem, czy się wyrobi (ARM 400 MHz, 2xUSB 2.0, podają 12Mbps), ale malutkie toto jest i prądu bierze tyle co nic (0,4W).

Reply to
Jarosław Sokołowski

No dobra. Ja potrzebuję 2x160Mbit/sec na USB, a nie 1x12 ;-). Najlepsze byłoby WUSB 1.1, tylko tego jeszcze nie ma :-(.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Pan Waldemar Krzok napisał:

Było napisane "ok. 16 MB/sec", stąd moje wahanie co do tego, czy 12 jest "około" 16. Że chodziło o bajty, nie o bity, też już teraz widzę. No dobra, USB w tablecie się nie wyrobi? Nie mam pojęcia, nigdy nie potrzebowałem szybkiego i się nię zastanawiałem.

Jeszcze można jakąś płytę nano-itx, np:

formatting link
"The NANO-8045 is specifically designed to operate at a very low power consumption (less than 10 watts at full loading) and low heat"

Reply to
Jarosław Sokołowski

To jest opcja. Mam parę adresów w robocie i tam będę jutro dzwonił (klient mi to powiedział dzisiaj o 17:30, a o tej porze nikt uczciwy nie pracuje :-)). Są jeszcze pico-itx i jeszcze mniejsze. Jak upchnę loggera do pudełka wielkości paczki papierosów, to mam jeszcze 2-3x tyle na baterie i SSD.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Pan Waldemar Krzok napisał:

Kiedyś jak szukałem najmniejszego peceta z kartą graficzną, to znalazłem "Jack PC" -- komputer w obudowie gniazdka podtynkowego, mieszczący się w puszce instalacyjnej. Trochę to bez sensu, bo kupuje się najmniejszy komputer, który po zamontowaniu w ścianie staje się największym -- wilekim jak cała chałupa. Później ta sama firma zaczęła robić bardziej sensowne rzeczy, takie jak "Plug PC" -- komputer we wtyczce. Już nie sprawdzam aktualnej ofetry, w każdym razie to jest to:

formatting link

Reply to
Jarosław Sokołowski

Pewnie Ci się nie przyda, ale podam, bo wydaje się ciekawe:

formatting link
Jeśli moc obliczeniowa tej zabawki byłaby wystarczająca, trzeba by tylko dodać dongla WLAN, który miałby wymaganą wydajność (dla wariantu 1) albo szybką pamięć dla (2). Ewentualnie wariant pośredni - buforowanie zapisu na SSD i transmisja z dostępną prędkością. Pozostaje kwestia, ile cykli zapisu wytrzyma ten SSD...

Spełnia warunki wymiarów i prądożerności. Niestety, dostępność raczej tylko w pojedynczych sztukach.

Pozdrawiam,

Reply to
Artur Stachura

W dniu 2012-02-14 00:33, Artur Stachura pisze:

Po pierwsze to od 2 miesięcy przesuwają termin rozpoczęcia sprzedaży. Ostatnio pisali o końcu lutego. Ale obawiam się, że USB u niego nie wydoli takiej prędkości.

Reply to
Mario

Nie, to jest duuuużo za wolne.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Dzięki za wszystkie podpowiedzi. Popatrzyłem na wsie linki i wygląda na to, że alternatywa 2, choć teoretycznie łatwiejsza w użyciu, będzie za droga. Mały pc-cik formatu pico-idx albo podobne, dysk i złożenie do kupy będzie kosztowało około 700EUR. Za to wariant 1 zaczął wyglądać ok. Jednym rozwiązaniem jest jeden link USB3 <->LAN na 802.11ac, z prędkością

850Mbit/sec, drugim dwa linki USB2 <->LAN na 802.11n z prędkością 300Mbit/sec każdy. Wychodzi około 400EUR i jest mniejsze. Mają toto pokazać na EmbeddedWorld w Norymbergii pod koniec lutego. Chyba się tam kopnę i pooglądam na żywca, a może będą też mieli jakieś przedseryjne modele na sprzedaż.

Jedna firma sprzedaje już (podobno, też będą w Norymberdze, to się spytam) systemy OEM transmisji danych, dających sumarycznie 2.7Gbit/sec (2x802.11ac

  • 2x802.11n) z międzymordziem GPIO. Czyli musiałbym te dwa strumienie USB "pożenic" i jakoś wypluć na wejście równoległe. Da się coś takiego zrobić na FPGA? Jeszcze nic z FPGA nie robiłem, więc pytam.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Pewnie na WiFi tez nic nie robiles bo realnie to nie ma takiego modelu zeby nawet na biurku przepuscil te 250Mbit/s realnie musisz liczyc 3/4 na sprzecie klasy Enterprise SOHO to max 1/2 z deklarowanej predkosci.

Reply to
Zenek

Przecież pisałem, że są to prototypy 802.11ac. Deklarowana maksymalna prędkość, to 1.2Gbit/s brutto, 850Mbit/sec przy TCP/IP. Przy 802.11n mamy

300 do 450 Mbit/s. To drugie w technologii MIMO. Potrzebuję netto ok. 150-160Mbit/sec na kanał (2 kanały). To mniej więcej maksimum, co mi przejdzie przez USB 2.0 (przechodzi, sprawdzałem). Potrzebuję zasięg rzędu 5m (max. 10m) Na papierze mam rezerwę :-).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Tu mozesz poczytac to co chca ci ozenic, jak narazie to jedyny sensowny sprzet. Wczesniej tez sie chwalili ze ten ich reference so im senao zrobil mial wyciagnac 270FDX a realnie ciagnal max 250Mbit. Poczytaj troche fora ludzi ktorzy uzywaja tych plyt referencyjnych AMCC i wez poprawke 20-30% na wydajnosc.

Reply to
Zenek

formatting link

formatting link

Reply to
Zenek

formatting link

Te też znalazłem, ale dzięki za info, że mogą działać :-). Zobaczymy. Obejrzę jeszcze co na targach pokażą.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.