Szpilki na wyjściu DAC

Cześć,

ma taki problem: mam prosty układ cyfrowy na bramkach HC, na wyjściu licznika jest DAC 4bit z 4 rezystorów + operacyjny. W momencie przełączenia licznika pojawiają sie szpilki na wyjściu DAC'a. Ktoś ma pomysł jak je wyeliminować?

Reply to
Filip Ozimek
Loading thread data ...

Filip Ozimek pisze:

Są 2 możliwości (moim zdaniem ;P) - albo szpilki powstają przez stany przejściowe na WYJŚCIACH bramek - wówczas nie ma innej opcji jak filtrować sygnał wyjściowy (RC powinien wystarczyć) albo sygnały cyfrowe przepuszczać przez RC - jedno i drugie pogorszy szybkość działania... Druga opcja jest taka, że te szpilki przechodzą przez zasilanie!! Wówczas to odpowiednie blokowanie zasilania bramek i odfiltrowanie dobre zasilania DAC...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Czesc

Jak szerokie sa te szpilki ? Moga pochodzic ze stanow przejsciowych z cyfrowki.

Co jest podlaczone do takiego daca na wyjsciu analogowym?

Adam

Reply to
Gorski Adam

Może być także efektem asynchronicznego przełączania bitów wyjściowych. Nie wiadomo jaki licznik.

Reply to
Mario

Filip Ozimek pisze:

Użyj licznik synchroniczny albo - jeszcze lepiej - licz w kodzie Graya.

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "Adam Dybkowski" snipped-for-privacy@45wp.pl napisał w wiadomości news:gbh0gd$bg1$ snipped-for-privacy@news.wp.pl...

A masz pomysl na przetwornik DAC w kodzie Graya ?

Szpilki sie eliminuje kondensatorem. Oczywiscie warto wczesniej zadbac o rownoczesna zmiane.

J.

Reply to
J.F.

Przeanalizuj kod. Dzieścia lat temu robiłem na grayu 7 bitowym. Niestety drabinki i wartości już nie pamiętam ale do 7 bitów da się. Z ośmioma też wyda ale złożoność rośnie dwukrotnie. O ile sobie przypominam potrzebna była negacja niektórych bitów a niezanegowane oczywiście trzeba było buforować aby uniknąć przesunięcia. Chodziło ładnie bez szpilek i przetwarzało sygnał na telewizyjny, czyli ok 5MHz

JanuszR

Reply to
JanuszR

Konop pisze:

Tutaj jest fragment

formatting link
. Zasilanie jest od sprzężone 100n+100u przy każdym scalaku. Liczniki to

74HC191. Do wyjścia operacyjnego tworzącego DAC jest kolejny operacyjny (filtr aktywny).
Reply to
Filip Ozimek

Problem "stary jak świat". Żadne filtry , żadne kody Graya jak sugerowali przedmówcy. Szpilki są wynikiem pewnego czasu nieustalonych stanów na wyjściach licznika. Rozwiązanie następujące: za licznikiem dajesz zatrzask , który zatrzaskuje na ujemnym zboczu sygnału zegarowego. Licznik oczywista oczywistośc zlicza na dodatnim zboczu zegara. Idę o zakład , że problem zniknie.

MH

Reply to
MH

W grayu szpilka ma wysokość max najmłodszego bitu (można ją potraktować jako chwilowy błąd przetwarzania), w bin szpilka maksymalnie wynosi połowę zakresu.

JanuszR

Reply to
JanuszR

Zgoda ... Jednakże rozwiązanie najprostsze jest najlepsze , zgadzasz się? No a takie chyba przedstawiłem..

MH

Reply to
MH

MH pisze:

To zależy, rozwiązanie z zatrzaskiem jest synchroniczne i wolniejsze. Nie zawsze dysponujesz zegarem. Rozwiązania bardzo szybkie, o ile można, lepiej jest projektować jako asynchroniczne. Teraz w dobie 350MHz kości FPGA rzadko się stosuje asynchroniki bo przeważnie nie trzeba, wtedy panował 10MHz TTLek.

JanuszR

Reply to
JanuszR

Tylko o ile pamietam to 191 jest licznikiem synchronicznym. Czyli zasadniczo nie rozni sie od zatrzasku.

A pamietasz jak zrobiles ten przetwornik ? Bo znajduje tylko patent US nr 4591826, ale nie bardzo rozumiem.

P.S. a przy okazji mi sie wyguglalo

formatting link
Ciekawe ..

J.

Reply to
J.F.

klucz leży w kodzie graya, w którym w małym przedziale, negując odpowiednie bity można dobrać wagi drabinki. Potrzebny był przetwornik wizyjny a gotowych na rynku nie było. Przetwornik (na tranzystorach) pracujący ze składaniem sygnałów, którego naturalnym kodem jest gray. Dekoder (fragment przetwornika) zbudowany na bramkach transmisyjnych (coś a la super szybki komparator ale ma dwa wejścia i dwa wyjścia, zanegowane i nie). Dzisiaj to nie ma żadnego praktycznego znaczenia, kości wizyjne i lepsze są w zasięgu ręki. Na specjalne życzenie mogę wygrzebać i opublikować w internecie co z uwagi na moje obecne zajęcie potrwa przynajmniej 3 mc.

JanuszR

Reply to
JanuszR

Przeczytałem

formatting link
to dokładnie ta zasada.

JanuszR

Reply to
JanuszR

A to niby dlaczego ??!!

ŻE CO ??? To czym 'napędzasz' licznik ??

Kto Ci takich idiotyzmów nakładł do głowy?

MH

Reply to
MH

Mowa jest o przetworniku napędzanym przez licznik. Nie każdy przetwornik musi być przez licznik napędzany.

Wyłazi brak doświadczenia. No ale mnie wierzyć nie musisz. Poczytaj o komputerach o architekturze asynchronicznej, są znacznie wydajniejsze. Czasami opłaca się sięgnąć do dawno zapomnianych rozwiązań.

JanuszR

Reply to
JanuszR

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.