szerokość i grubość ścieżki

Witam.

Jaka powinna być minimalna szerokość ścieżki dla prądu 16A?

Czy jak dam szerokość 1mm i pocynuję to porządnie na grubość 0,5mm to wytrzyma? Nie stopi się?

Dzięki za odpowiedź. Pozdrawiam Paweł

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

lut to raczje kiepski przewodnik - naloz na sciezke kawalek grubego drucika - powinno dac znaczna poprawe

Reply to
PAndy

formatting link
Zarówno kalkulatorek jak i intuicja mówi, że może być mało.Dla takich prądów zastosowanie ścieżek o szerokości kilku mm to bynajmniej nie przesada.

Pozdr Portal

Reply to
Portal

Tak tylko w takiej ścieżce z drucikiem powiedzmy 2,5mm jaki się daje w dniazdkach 16A to zawsze znajdzie sie puknkt bardziej cienki np: w miejscu łączenia drutu z przekaźnikiem co występuje w moim przypadku. Ale z drugiej strony same nóżki przekażnika mają średnicę mniejszą jak 1mm tylko nie wiem czy jest to obciążalność długotrwała czy chwilowa przekaźnika.

Paweł

Reply to
invalid unparseable

Daj ile możesz. 4-5mm będzie myśle ok dla zwykłego laminatu 70um miedzi. Jeżeli masz 35um to chyba musisz dolutować kawałek drutu.

Pozdrawiam CosteC

Reply to
CosteC

To jak to jest że taki przekaźnik 16A ma średnicę nóżek niecały milimetr?

Pozdrawiam Paweł

Reply to
invalid unparseable

Powiedzmy że ma 1mm^2 powierzchni przekroju. Ścieżka szerokości 1cm i grubości 70um ma 0.7mm^2 przekroju.

Teraz jasne?

Pozdrawiam CosteC

Reply to
CosteC

Ma _średnicę_ 1 mm. A nie paseczek 35 um * 1 mm. Przekrój nóżki o srednicy 1 mm to 0.78 mm^2, przekrój ścieżki o szerokości 1 mm i grubości 35 um to 0.035 mm^2 - ponad 20-krotnie mniej. Cyna ma dużą rezystancję i wiele nie poprawi.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Paweł napisał(a):

Nawet dużo mniej niż 1 mm2. Wszystko zalezy od oporu i zdolnosci odprowadzenia ciepła. Jeśli taka nóżka przekaźnika jest najsłabszym ogniwem, wewnątrz jest masywny metal i na zewnątrz tez żeroka ścieżka, to ciepło wydzoielone na nóżce bez problemu roizprowadzi się i nic się nie stanie. Ale jeśli dasz taki sam przekrój długości 10cm i jeszcze w izolacji (kabel), to się izolacja stopi od nadmiaru ciepła.

P.S. weź bezpiecznik 6.3A i zobacz jaki cieniutki ma drut w porównaniu z tą nogą przekaźnika.

Reply to
A.Grodecki

Zrob na koncu drucika "oczko" i obejmik nim dosc ciasno nozke przekaznika - grubosc miedzi na typowym laminacie to ok 35 - 50um - najgrubsze pokrycie miedzi spotykane na powszechnie dostepnych laminatach ma w granicach 100 - 120um... czesto i takie jest niewystarczajace...duzi wytworcy PCB maja maszyny do galwanizacji i moga selektywnie pogrubic wybrane sciezki ale to raczej produkcja wielkoseryjna...

Reply to
PAndy

Użytkownik "Paweł" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:e2j8cs$ebu$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Do powyższych dodam jeszcze, że jeśli on ma nogi milimetrowej średnicy, to te "16A" bym raczej czysto symbolicznie traktował.

J.

Reply to
Jarek P.

duzi wytworcy PCB maja maszyny do galwanizacji i moga

Czy znasz takiego producenta? Bo ten temat drążę od ponad roku i nie udało mi się znaleźć producenta PCB który wykonałby druk na grubej miedzi, ew. pogrubił galwanicznie. (Chodzi oczywiście o EU - o Polsce może nie wspominajmy ;-)

Leszek

Reply to
Leszek

Nie, niestety nie potrafie Ci pomoc jakims konkretem, wiem tylko ze takie rozwiazanie sie stosuje w produkcji ale ktory producent PCB...niestety.

Reply to
PAndy

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.