Sygna? z kosmosu - jak to jest zrobione?

W dniu wtorek, 6 sierpnia 2013 06:54:46 UTC+2 użytkownik Dariusz Dorochowicz napisał:

To ma sens!! I z całą pewnością właśnie tak musi to działać. Szczerze powiedziawszy, "nieśmiało" podejrzewałem że Pani matematyka pozwala nam na rozmowy zza światów.

Reply to
stchebel
Loading thread data ...

A skąd wiesz, że to jest wzbogacony materiał rozszczepialny? Z reguły są to po prostu izotopy, które w efekcie rozpadu emitują promieniowanie beta. No chyba, że sam fakt, że to jest izotop sztuczny, czy w koncentracji większej niż naturalna oznacza dla ciebie, że to jest reaktor. To w takim razie wszystkie izotopy stosowane w przemyśle do diagnostyki byłyby według ciebie reaktorami jądrowymi.

Reply to
Mario

To chyba nie jest tak. W paliwie jądrowym nie zachodzi reakcja rozszczepiania dopóki się jej nie zainicjuje... podobno zbombardowaniem reaktora neutronami - i tutaj przy okazji pytanie dla wtajemniczonych: co jest źródłem tych neutronów i dlaczego jest to taki "strzał" (można go zobaczyć na filmikach z rozruchu reaktora). Co do tego, czy ten generator z sondy jest reaktorem czy nie - na pewno nie jest reaktorem jądrowym, ale na upartego reaktorem można nazwać betoniarkę czy szklankę z colą - coś tam z czymś reaguje, więc jak go zwał tak zwał.

Mirek.

Reply to
Mirek

Skoro "chyba" to już się więcej na ten temat nie wypowiadaj. Materiał rozszczepialny sam wytwarza neutrony.

podobno zbombardowaniem

Źródłem neutronów jest samo paliwo, reakcja jest powstrzymywana przed rozruchem i niekontrolowanym "rozkręceniem się" poprzez wprowadzenie do rdzenia prętów zawierających materiał pochłaniający neutrony. Pu częściowym usunięciu prętów reakcja rozszczepienia zaczyna nabierać na sile i to jest właśnie rozruch. Regulacja mocy reaktora następuje właśnie poprzez te pręty z materiałem pochłaniającym neutrony

Można? Gdzie masz link?

formatting link

Reply to
Czarek

W dniu czwartek, 8 sierpnia 2013 19:26:30 UTC+2 użytkownik Czarek napisał:

Bardzo sensowny post!! Ciężko z niektórymi przedpiścami dyskutować o braku różnicy pomiędzy rozszczepieniem a rozpadem, tudzież ziemniakiem i kartoflem..

Reply to
stchebel

No to nie wypowiadam się tylko pytam: To dlaczego pręty paliwowe składają sobie spokojnie ludzie w zwykłych gumowych rękawiczkach, układają to w kasetach i jakoś nic się nie grzeje i nie promieniuje?

.

O ten reaktor mi chodziło - gdzie tu jest usuwanie prętów?

formatting link

Nie mam stopki. To jest zwykły podpis.

Reply to
Mirek

W dniu 2013-08-08 21:33, snipped-for-privacy@gmail.com pisze:

zwłąszcza jak jedno jest zjawiskiem samoistnym, a drugie praktycznie tylko wymuszonym (samoistne też występuje, tyle że z prawdopodobieństwem na poziomie 10^-7 ... 10^-12..)

Reply to
Michał Baszyński
[...]

Delimiter oddziela treść od sygnaturki. Podpis jest sygnaturką - jak sama nazwa wskazuje.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

I tak nagle wszystkim zaczęło to przeszkadzać?

OK. niebawem sklecę jakąś sygnaturkę i nie omieszkam wp..lić tam jakąś reklamę. I będzie dwie linijki, żeby już było zgodne z wszelkimi netykietami.

Reply to
Mirek

Ale zachodzi reakcja rozpadu. U235 emituje alfe, a produkty rozpadu bete i gamme - ale nie neutron.

A poniewaz U235 jest dosc trwaly (czas polrozpadu 700mln lat), to nawet nie jest cieply.

Co innego taki pluton, z czasem polrozpadu miedzy 14 a 24000 lat - tam rozpady sa tak intensywne, ze jest goracy. Ale nadal nie emituje neutronow i to tylko rozpady a nie jadrowa reakcja nuklearna.

J.

Reply to
J.F.

W dniu czwartek, 8 sierpnia 2013 22:23:46 UTC+2 użytkownik Michał Baszyński napisał:

I zaś guzik w temacie wątka. I zaś dyskusja na poziomie "czy utlenianie jest spalaniem, a może odwrotnie, a może to tylko rdzewienie".. W temacie zabaw jądrowych zachęcam wszelakich przedpiśców widzących różnicę pomiędzy rozszczepem a rozpadem jądrowym do założenie kabaretu, bądź zapoznania się z podręcznikami z fizyki 4-ta klasa LO. Te z czasów zasranej komuny mam na myśli, bo z tych aktualnych to ledwie dowiecie się o zasadach dynamiki Newtona... Książek do matmy nawet nie ma co tykać.. Pochodne? Całki? Liczby zespolone? A na cholerę to komu?! A w TV pojawiają się wróżki, wrózbici, dzwonią do nich Ci co sę sprawy nie zdają jak istotna jest transformata Fouriera, coby z tej komóry przesrać parę zeta na wróżkę.. A głównym źródłem wiedzy jest teraz goole i wiki.. I niech tak jakiś belfer bąknie coś co nie zgadza się z wiki.. Nie ma szans !! Wiki i internet są ŚWIĘTE !!

Reply to
stchebel

Nie. To było proste stwierdzenie faktu. Ale teraz muszę zapytać, dlaczego popsułeś poprawnie zadeklarowane polskie literki?

Na złość babci?

Mogą być nawet cztery. A może być jedna literka - to tylko Twój wybór.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

W dniu wtorek, 6 sierpnia 2013 12:36:49 UTC+2 użytkownik mk napisał:

W tej aplikacji tw. S-H ma sens. Zapoznam się z tym bliżej w łikend. O ile będzie trochę chłodniej, bo nawet na ogrodzie u mnie przy tych temperaturach można się z....ć :))

Reply to
stchebel

Ale prawdą jest, że jeśli belfer bąknie coś SPRZECZNEGO z wiki to niech się dobrze wytłumaczy i potem poprawi wiki.

Reply to
Pszemol

Z dziesięć lat albo i trochę dawniej był wypadek w japońskiej fabryce co tabletki do składania rdzeni robiła. Pokazali w dzienniku. Żyła mi wyszła bo materiał do produkcji tabletek mieszali w cynowym wiaderku, takim jak w Polsce wodę ze studni się ciągnie. I czegoś za dużo dosypali i zaiskrzyło. Dwóch Japończyków dostało takie dawki że nic im się nie stało ale w branży ani przy rentgenie nie mogą pracować.

Reply to
kogutek444

Dnia Sat, 10 Aug 2013 13:16:32 -0700 (PDT), snipped-for-privacy@gmail.com

Potrzebowali wiaderka do tak donioslej operacji, to mieli sobie zamowic specjalnie wykonane z polerowanej nierdzewki ze zloceniami ?

Mowisz zapewne o Tokai

formatting link
J.

Reply to
J.F.

Moze ich byc bardzo malo, wrecz sladowa ilosc. A z braku moderatora oraz kiepskiej geometrii powielania nie ma.

W kazdym badz razie w uranie promieniowania neutronowego przez dlugie lata nie wykryto, choc z drugiej strony nic nie pisza aby Fermi jakies dodatkowe promieniowanie stosowal.

Za to w uzywanym paliwie neutronow pelno sie promieniuje, tzn z utworzonych izotopow o roznym czasie rozpadu.

A gdzie jest wsuwanie przy wylaczaniu ?

Dziwnie malo google znajduje o jego konstrukcji, wrecz nic. Tylko tyle ze potrafi produkowac impulsy juz 7ms ... ciekawe.

J.

Reply to
J.F.

Ależ nie. Trafileś na PaNa RoMana, który wręcz uwiebia się przypierdalać do czegokolwiek ;-)

Reply to
ak

W telewirorni powiedzieli ze same glowice sa dosc mocno chlodzone, niestety nie znam zaleznosci szumu tranzystora od temperatury.

Reply to
leming.show

W dniu 2013-08-05 21:45, Dariusz Dorochowicz pisze:

Tak się zastanawiam, czy może ktoś próbował zrobić coś takiego w warunkach amatorskich? Mam na myśli jakiś beacom nadający w kółko sygnał z bardzo, bardzo małą mocą (przy użyciu np. CW albo PSK). Odbiornik zainstalowany w miejscu, w którym wiadomość byłaby całkowicie przykryta szumem.

Czy zaprzęgając do pracy komputer, analizujący wybraną częstotliwość dałoby się po jakimś czasie odebrać treść sygnału?

Reply to
Atlantis

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.