Sygnał dzwonka i przekaźnik

Witam!

Nie miałem do tej pory do czynienia z liniami telefonicznymi, ale nadszedł czas na to, żeby cos zeszyć. Niestety dość nagle i nie miałem czasu na samodzielne próby.

W każdym razie poszukuję układu który podczas sygnału dzwonienia właczy mi przekaźnik. Układ może być prymitywny do granic możliwości, ponieważ linia nie posiada fizycznie żadnego aparatu. Po prostu całe 2 druty tylko dla mnie.

Z tego co doczytałem podczas dzwonienia mam na lini jakieś 50-60V. Chciałbym to wyprostować gretzem, obciąć nadmiar diodą zenera i podać na przekaźnik.

Czy to co opisałem wystarczy do sterowania przekaźnikiem ? Istotne jest aby się właczył przy kazdym sygnale dzwonienia i nic więcej.

Reply to
Sebastian Bialy
Loading thread data ...

Przede wszystkim sygnal dzwonienia to napiecie zmienne - wiec na wejsciu kondensator (tak jak bylo w starych telefonach), bo napiecie to jest tez w stanie spoczynkowym - tez duze, ale z duza rezystancja, z tym ze stale. Tego napiecia stalego nie mozna istotnie obciazyc bo centralka potraktuje to jako podniesiona sluchawke - a wtedy nie dostaniesz dzwonienia.

Reply to
Krzysztof Rudnik

[...]

Szeregowo przed Greatzem kondensator kilka uF...

Zenerka niepotrzebna. To jest max kilkadziesiąt mA. Mały kondensator elektrolityczny równolegle z przekaźnikiem.

[...]
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Rozumiem, że jakiś niepolarny ? I jak jest jego funkcja ?

Ok, wobec tego postaram się zeszyć.

Zastanawiam się tez nad układem który podczas dzwonienia magazynuje energię w kondensatorze a po zniknięciu dzwonka wyzwoli nią przekaźnik. Potrzebuje efekt "klapnięcia" przekaznika i czas jego właczenia może być mały.

Reply to
Sebastian Bialy

Oddzielenie składowej stałej. Jak zewrzesz składową stałą, to centrala potraktuje to jako awarię.

Nie cudujesz za dużo?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Ok teraz jasne.

Może :) Na razie zmontuje w wersji z gretzem. Jak bedzie działał, to koniec kombinacji.

Reply to
Sebastian Bialy

2.2uF/250V (zyczajowo MKSE Mifleksu ;-) - powoduje, że nie obciążasz pętli abonenckiej prądem stałym. Wykrycie przepływu prądu stałego centrala traktuje jako podniesienie mikrotelefonu.

Kombinujesz jak koń pod górkę. Za kondensatorem podłączasz "~" greatza, drugi "~" do drugiego przewodu linii telefonicznej. W przekątną "+/-" gretza włączasz cewkę czułego przekaźnika o prądzie zadziałania rzędu 10..20mA/12..24V. Równolegle do cewki przekaźnika warto włączyć kondensator elektrolityczny 100..1000uF (zwracając uwagę na biegunowość). Warto pamiętać, że czułe przekaźniki też pracują poprawnie przy określonej biegunowości. TG

Reply to
invalid unparseable

tylko daj przekaznik na napeicie 24 lub 48V.

Reply to
Greg(G.Kasprowicz

Użytkownik Sebastian Bialy napisał:

Nieprawda UWAŻAJ !!! przy dzwonieniu masz na linii 110V 25Hz

Reply to
Alkon

On Mon, 26 Sep 2005 18:36:40 +0200, Alkon snipped-for-privacy@poczta.onet.pl>

wrote: [...]

Nieprawda ;o). Tak bylo w starych centralach mechanicznych. Napiecie dzwonienia w zaleznosci od dlugosci linii wynosi ok.20-30V. proponuje zmierzyc dowolnym miernikiem na AC.

Reply to
He®Sk

Nieprawda 75-90V 25 Hz. I to na maszynce sygnałowej. U abonenta znacznie mniej. I ta norma akurat zmianie nie uległa.

Ale to zależy od obciążenia.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Miernik może wskazać napięcie rzędu 110V, gdy nie odetniemy składowej stałej, na którą jest nałożone napięcie dzwonienia.

Niby tak powinno być, ale czy sprawdzałeś jakim napięciem dzwoni np. PCM-4? W porywach osiąga 30VAC. Częstotliwości też bywają różne 25 lub 50Hz. TG

Reply to
invalid unparseable

Ręce opadają.

Dlaczego piszesz o urządzeniu, które nigdy nie spełniało norm?

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Rad bym usłyszeć przyczynę...

...bo projektując coś pod naszą sieć należy wziąć to pod uwagę. TG

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.