?wietlówki liniowe - kompensacja/bez kompensacji

Jeszcze jeden wątek dot. świetlówek liniowych założę. W poprzednim pytałem o stateczniki i startery elektroniczne, tu już mam jasność, teraz jednak chciałbym dopytać o układy zapłonowe klasyczne.

W handlu są da rodzaje takowych: z kompensacją i bez kompensacji. Ponieważ szukam opraw dwuświetlówkowych, jakoś z urzędu przyjąłem, że kompensacja=kondensator przesuwający fazę przy jednej ze świetlówek po to, żeby efekt stroboskopowy zniwelować. Teraz jednak doczytałem na stronach jakiegoś sklepu, że chodzi o kompensację mocy biernej.

WTF? Czy jest to jedno i to samo? Ten kondensator przesuwający fazę prądu zasilającego jedną ze świetlówek jest jednocześnie kompensatorem mocy biernej? Czy są to dwie różne sprawy? Wydawać by się mogło, że to to samo, że przesunięcie w fazie prądu zasilania jednej świetlówki wyrówna całość, ale pytany o szczegóły techniczne sprzedawca stwierdził, że tam żadnego kondensatora nie ma, że w tych z kompensacją jest inny, specjalny statecznik. Ktoś mi to wytłumaczy? Na niwelacji efektu stroboskopowego by mi zależało, te świetlówki mają oświetlać warsztat, a łapki mam tylko jedne...

J.

Reply to
Jarek P.
Loading thread data ...

Możliwe, że chodzi o PFC. O ile się orientuję, wymóg stosowania PFC dotyczy każdego źródła światła o mocy powyżej 25W. Czyli takie stateczniki elektroniczne powinny mieć PFC zgodnie z prawem. Zasadniczo PFC jest dobre dla elektrowni, nie dla użytkownika :). My płacimy podwyższoną cenę za komplikację układu, pewnie większą awaryjność oraz nieco więcej za zmniejszoną sprawność.

Reply to
EM

No tak, o tym właśnie piszę, PFC = kompensacja mocy biernej. Chodzi mi natomiast, czy jest to tożsame z likwidacją efektu stroboskopowego.

J.

Reply to
Jarek P.

No tak, o tym właśnie piszę, PFC = kompensacja mocy biernej. Chodzi mi natomiast, czy jest to tożsame z likwidacją efektu stroboskopowego.

J.

niestety chyba nie dla likwidacji efektu stroboskopowego kondensator podłącza się szeregowo z dławikiem i swietlówką dla poprawy współczynnika kondensator podłącza się równolegle do źródła zasilania ale niech wypowiedzą się też inni ........... pozdrawiam

Reply to
Szumek

Nie każdego. Kompensacja mocy biernej to nie jest PFC. Kondensator w klasycznym zasilaniu świerlówki służy wyłącznie do kompensacji mocy biernej. W warunkach gdzie efekt strobo jest niedopuszczalny nie stosuje sie takich rozwiązań.

Reply to
PcmOL

Użytkownik "PcmOL" snipped-for-privacy@A.net napisał w wiadomości news:ifn5ls$8ek$ snipped-for-privacy@opal.futuro.pl...

Za wikipedią: "PFC - Power Factor Correction) - zwiększanie współczynnika mocy do wartości możliwie bliskiej 1 w celu zmniejszenia strat mocy w liniach przesyłowych. Większość odbiorników energii elektrycznej [...] posiada charakter indukcyjny, co powoduje duże zapotrzebowanie na moc bierną [...]. Najprostszym sposobem kompensacji mocy biernej jest dołączenie baterii kondensatorów, równolegle do obciążenia."

J.

Reply to
Jarek P.

Gdzieś wyczytałem że świetlówka przygasa z częstotliwością sieci do 30% znamionowej jasności. A podniesienie częstotliwości statecznikiem elektronicznym nie likwiduje tego efektu?

Jak to jest do warsztatu to może masz tam 3 fazy? Wtedy zastosuj oprawę 3 fazową albo 3 oprawy. X.x.

Reply to
kurdebalans

Użytkownik "kurdebalans" <nie_spamuj snipped-for-privacy@gazeta.pl napisał w wiadomości news:ifne9l$v3q$ snipped-for-privacy@news.dialog.net.pl...

Mam tam trzy fazy, ale nie w oświetleniu. A przewodów nowych kłaść nie planuję.

J.

Reply to
Jarek P.

In news:ifnrdr$3hk$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl, Jarek P. snipped-for-privacy@gmail.com nabazgrał:

Można też szkłem d... wycierać!

Reply to
Włodzimierz Wojtiuk

Zagadnienie jest nieco bardziej złożone. W tradycyjnym rozumieniu kompensacja mocy biernej polega na niwelowaniu przesunięcia fazy międzu U & I wprowadzanym obciążeniem reaktancyjnym. W ustrojstwach wymagających PFC tego przesunięcia nie ma.

->

formatting link

Reply to
PcmOL

Użytkownik "PcmOL" snipped-for-privacy@A.net napisał w wiadomości news:ifo0v8$4ti$ snipped-for-privacy@opal.futuro.pl...

I super, tu, w przypadku tradycyjnej oprawy świetlówkowej mamy do czynienia właśnie z takim, tradycyjnym aż do bólu układem. Popraw mnie, jeśli się mylę, ale stosowanie tutaj zaawansowanych układów korekcji fazy chyba miałoby mały sens, prawda?

J.

Reply to
Jarek P.

Użytkownik "Włodzimierz Wojtiuk" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:4d1f7f5e$0$2486$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Próbowałeś i pragniesz się podzielić wrażeniami, czy też tą światłą myślą chciałeś coś do dyskusji wnieść nowego?

J.

Reply to
Jarek P.

Użytkownik Jarek P. napisał:

Wirujący kompensator fazy?

Reply to
invalid unparseable

Nie. MTBF zwykłego kondesatora szacuję na większy.

Reply to
PcmOL

Ups....znaczy tak. Nie zauważyłem słówka "mały".

Reply to
PcmOL

Użytkownik "Jarek P." snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@32g2000yqz.googlegroups.com...

prądu zasilającego jedną ze świetlówek jest jednocześnie kompensatorem mocy biernej?

nie - tzn, nie ma tam żadnego przesuwania fazy prądu świetlówki

to samo, że przesunięcie w fazie prądu zasilania jednej świetlówki wyrówna całość

teoretycznie mogłoby to tak działać, ale zauważ, że istotne przesunięcie fazy prądu jednej świetlówki wymagałoby zasilania tej świetlówki dużo niższym napięciem (spadek na kondensatorze) a i tak nie byłaby to pełna kompensacja mocy biernej. Wymagałoby to przeprojektowania zasilania jednej świetlówki. Osobiście nigdy takiego układu nie spotkałem. Jedyne kondensatory jakie się montuje w oprawach są podłączane równolegle do zacisków zasilania i służą poprawie współczynnika mocy.

nie da rady. Statecznik elektroniczny albo zasilanie z różnych faz. Albo doświetlenie czymś niemigającym (halogen, żarówka energooszczędna albo i zwykła)

e.

Reply to
invalid unparseable

[...]

formatting link
i strona... któraś. Nie wiem, która, bo nie ma numeracji, ale gdzieś pod koniec, nietrudno znaleźć, jest własnie schemat takiego układu antystroboskopowego, jaki pamiętam z lat dawnych, kiedy to było normą.

A z tego z kolei wykładu:

formatting link
wynika, że jest możliwa równoczesna kompensacja mocy biernej i efektu stroboskopowego. Wszystko załatwia jeden kondensator. Oczywiście, będzie takie rozwiązanie miało wadę polegająca na tym, że świetlówka wyposażona w ów kondensator będzie świecić trochę słabiej, ale to może być naprawdę trochę, te kondensatory to z tego, co pamiętam były duże krowy, gabarytami porównywalne albo wręcz większe od statecznika.

J.

Reply to
Jarek P.

Niekoniecznie. Trzeba dobrze dobrac elementy, jak sie zle dobierze to i wybuchnac moze od nadmiernej jasnosci :-)

J,.

Reply to
J.F.
[...]

Jaja sobie robisz? Znikasz dwuświetlówkowe oprawy z jedną świetlówką zasilaną przez dodatkowy kondensator szeregowy. Rozwiązane znane co najmniej od kilkudziesięciu lat.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" snipped-for-privacy@pik-net.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@pik-net.pl...

to wskaż je gdzieś w sklepie do kupienia :) Przyznaję, jestem nieco młodszy, ale oprawy trójfazowe widziałem wielokrotnie na własne oczy, a tych wynalazków - nie.

e.

Reply to
invalid unparseable

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.