świetlówki i praca przy komputerze

Czy są jakies normy /zalecenia odnośnie oświetlenia pomieszczeń biurowych, w których pracuje się przy komputerach ? ( stanowiska wyposażone głównie w monitory CRT). W firmie wymieniają instalację, i przy okazji będzie wymieniane oświetlenie. Podstawowe wątpliwości dotyczą źródeł światła. Są w zasadzie trzy szkoły:

  1. Oświetlenie żarowe (niestety dość energochłonne)
  2. Świetlówki (niektórzy pracownicy narzekają na kłopoty z oczami podczas pracy przy świetlówkach)
  3. Żarówki energooszczędne, które w istocie są świetlówkami, ale nowocześniejszymi i chyba nie mrugają z częstotliwością 50 Hz….

Dzwoniłem do CIOP, powiedzieli, że mozna stosować świetlówki z elektronicznym zapłonem pracujące na dużych (rzędu KHz) częstotliwościach. Zastanwiam się jak to wygląda w praktyce, jaka jest ich żywotność i cena. Bo jezeli:

  1. Koszt zakupu dośc duży
  2. Żyqwotność (ta realna, nie deklarowana) krótka to może sie okazać, że wcale nie będzie taniej od światła żarowego...

Trochę NTG, ale tylko trochę: dla wielu nie związanych z elektronika ludzi światło to światło, a jego widmo, temperatura barwowa, częstotliwość z jaką źródło swiatła "mruga" (zwłaszca, ajk ta częstotliwość jest zbliżona do częstotliwości odświeżania typowego monitora CRT) są obojętne.

No i jeszcze dochodzą chyba jakieś "narażenia elektromagnetyczne" , ale ich poziomu ani norm nie znam. W sum,ie jakoś nie chciałbym pracowć przy monitorze CRT i jakichkolwiek świetlówkach...

Reply to
Marek
Loading thread data ...

Marek napisał(a):

-----^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^^ błędna nazwa, prawidłowa nazwa ŚWIETLÓWKI KOMPAKTOWE

No właśnie świetlówki kompaktowe mają układ zapłonowy pracujący na kilohercowych częstotliwościach. Oczywiście z wyjątkiem b. starej serii Philipsów z zapłonem na starterze.

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" napisał w wiadomości

Sorry za cytowanie całości, ale to ja mam spaprane kodowanie czy wy? Może ktoś postronny się wypowiedzieć?

Reply to
mIrO
[...]

Masz spaprany czytnik, nieradzący sobie z UTF-8.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

mIrO schrieb:

ty. Poprzednicy mieli poprawnie zakodowane utf-8, a ty zgwałciłes je na

8859-2.

Waldek

Reply to
Waldemar

Użytkownik "RoMan Mandziejewicz" napisał w wiadomości

OK, dzięki, już chyba poprawiłem :)

Reply to
mIrO

Są oprawy do świetlówek z różnymi zasilaczami. Jedne zaslacze to klasyka tz. dławik kondensator i starter, te świetlówki migają 100 razy na sekundę (a nie 50) Są też oprawy z wbudowanym zasilaczem elektronicznym a dokaldniej z przetwornicą prawie taką samą jak w świetlówkach kompaktowych. Te nie mają starterów i mrugają znacznie szybciej (kilka kilaknascie tysięcy razy na sek). Mają jeszcze jedną zaletę że świetlówka zapala się bardzo szybko i nie miga jak przy tych ze starterem. Stosuje się praktycznie te same świetlówki (ja tak wymieniałem i było ok).

Róznica w cenie oprawy niewielka, więc się opłaca.

Są też do dostania same przetwornice, wiec można sobie przerobić oprawę na taką z przetwornicą.

Reply to
Zibias

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.