Świetlówki ...

Mam przed sobą kolejną spaloną PHILIPS Tornado 15 W Energy Saver Made in P.R.C ...

Jakoś tak raz na dwa miesiące kupuję nową a starą (z poważaniem dla ekologii) pierdykam na śmietnik. W sumie będzie ich w mieszkaniu ze dwadzieścia sztuk i zaczynam się gubić. Postanowiłem zatem prowadzić rejestr wymian świetlówek. Chcę sprawdzić jak długo świeciła a ile miała świecić, jakiego producenta, za jaką cenę, itd.

Wnioski za rok.

Reply to
kk
Loading thread data ...

W dniu 2012-02-06 22:07, kk pisze:

Trzymaj paragony to będziesz mógł wymienić jeśli za szybko padnie któraś. Castorama podobno bez problemu wymienia na nowe.

Reply to
Mario

Dnia Mon, 6 Feb 2012 22:07:26 +0100, kk napisał(a):

A fe, ty nieekologiczny.

Zapisujesz date na obudowie, przed wkreceniem.

20 sztuk, to tak srednio 40 miesiecy wytrzymuja. Ewentualnie niektore rok, a inne sie wcale nie psuja :-)

J.

Reply to
J.F.

Podejrzewam że wyjdzie na to, że używanie świetlówek w mieszkaniu jest nieopłacalne :-). Bo tania szybko pada, a droga nigdy się nie zwróci...

Reply to
Robert_J

Dnia Mon, 6 Feb 2012 22:07:26 +0100, kk napisał(a):

Zanim się za to zabierzesz, przeanalizuj krytycznie budowę opraw do tych świetlówek. Wiele opraw pożarówkowych nie zapewnia należytego odprowadzania ciepła i w efekcie nastepuje zmniejszenie trwałości.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "Robert_J" napisał w wiadomości

Zalezy ile swiecisz. taka 100W zarowka kosztuje ~5 gr/h w pradzie, zaoszczedzic mozna jakies 4gr/h. Jesli swiecisz np 2h dziennie to mamy 2.40 na miesiac. Taka za 7 zl zwraca sie po kwartale, i jesli padnie to wymieniaja bez problemu. Taka za 12zl jak widac w 5 miesiecy.

Ale zapomnialem o kosztach zarowki - francowate osramy dlugo nie wytrzymuja, a teraz nie do dostania i zapas sie konczy. Zas wstrzasoodporne z Heliosa drogie, byc moze trwale - ale pewnie kosztem mniejszej wydajnosci :-)

J.

Reply to
J.F

W dniu 2012-02-07 12:02, J.F pisze:

Możesz kolego podać te obliczenia dokładniej? Bo coś mi to za optymistycznie wygląda. Pozdrawiam

Reply to
WK

Użytkownik "WK" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:jgrm0t$mao$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl... W dniu 2012-02-07 12:02, J.F pisze:

A co tu mozna dokladniej ? Co najwyzej dobitniej lub innymi slowami.

100W zarowka niewapliwie zuzywa "pradu" 0.1kWh/godzine. A 1kWh kosztuje dzis ok 50gr w jednej taryfie.

dwie godzinki dziennie, 6kWh w miesiac, 3 zl. 9 zl w 3 miesiace.

A swietlowka zuzyje 1/5 tego. Czyli ok 7 zl zostanie w kieszeni po 3 miesiacach.

J.

Reply to
J.F

W dniu 07.02.2012 18:11, WK pisze:

Optymistycznie to wygląda jak po wymianie w domu żarówek na świetlówki (100 złotych z przesyłką wyszło) rachunki spadają ~30zł/2 miesiące (i to w dwóch najciemniejszych do tej pory okresach oświetleniowych - 6-7 godzin dziennie światło włączone).

Reply to
Michoo

"Robert_J" jgqm4r$h3t$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl

Moje tanie (mniej niż 3 złote za sztukę) świeciły kilka lat. Część z nich świeci już piąty rok. Oczywiście nie świecą bez przerwy, ale tak, jak świecą w normalnym używaniu.

Reply to
Eneuel Leszek Ciszewski

"Michoo" jgrq0r$3ju$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl

W wyniku wymiany niemal wszystkich (wszystkich poza szczególnymi) żarówek na świetlówki (w sumie około 200 watów) nie odnotowałem widocznej różnicy w rachunkach za elektryczność. Odnotowałem taką natomiast rok później, po wyłączeniu komputera (pracującego niemal ciągle przez parę lat) desktopowego, który ustąpił miejsca notebookowi. Notebook to także 80% oszczędności z 200 watów, ale desktop pracował niemal ciągle, :) podczas gdy żarówki nie; na dodatek notebook nie pracuje już ciągle. Oświetlenie było używane raczej oszczędnie.

Reply to
Eneuel Leszek Ciszewski

6-7 godzin dziennie? To chyba prowadzisz w domu warsztat krawiecki :-). Bo jakoś trudno mi sobie wyobrazić żeby nawet w zimie świecić w domu pełną mocą przez 7 godzin dziennie ;-).
Reply to
Robert_J

Użytkownik "Robert_J" napisał w wiadomości grup

15zl/mc to raptem 1kWh dziennie. Jak ktos swieci od 17 do 24, to jest raptem 150W. Rzeklbym ze kompletna ciemnosc przy 4-ro osobowej rodzinie ze starszymi dziecmi, gdy trzeba 3-4 pomieszczenia oswietlac.

Nawet nie trzeba siedziec do polnocy, bo rano tez sie z godzinke swieci.

J.

Reply to
J.F

W dniu 6.02.2012 r. 22:07, kk pisze:

Co za życiowy trolling. Czy wiesz, że jedna świetlówka zawiera kilka mg metalicznej rtęci? Czy znasz szkodliwość tego pierwiastka dla biosfery?

Reply to
no+spam

No i ? Ktoś jednak stwierdził, że są bardziej przyjazne dla środowiska niż zwykłe żarówki.

Reply to
kk

Użytkownik <no+ snipped-for-privacy@mail.invalid napisał w wiadomości news:jgu6a9$74q$ snipped-for-privacy@news.icpnet.pl...

Chyba Ty trollujesz. Grecja zasypana, Włochy też, z 50 osób zmarło z zimna i to się nazywa globalne ocieplenie? Zarówki też komuś przeszkadzały? Nie miały rtęci? nie było o czym dziamolić?

Reply to
Desoft

Użytkownik "kk" snipped-for-privacy@a.pl napisał w wiadomości news:jgu70p$a30$ snipped-for-privacy@news.vectranet.pl...

Jak mi filament w bulbie strzelił, to nabyłem nową, a tam na opakowaniu, że nie nadaje się do celów domowych :P Skoro się nie nadaje, to rzeczywiście, coś w tym jest, skoro świetlówka już jest dobra (mimo merkurjusza zawartości). Heh... a może gdzieś po prostu kwaszą się duże zapasy żywego srebra i trzeba je spotrzebować, to się świetlówki nomen-omen "tłucze" :) Miast tańszych i z przyjemniejszym światłem LED-ek, oświetlających np. ulicę Francuską w Warszawie.

Reply to
L501 aneryS

Użytkownik "Desoft" snipped-for-privacy@interia.pl napisał w wiadomości news:jgu7lt$q7h$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Nie można powiedzieć, by rtęć nie szkodziła. Bo jest od botuliny mniej toksyczna, ale znaaacznie wredniejsza (vide dwumetylortęć - jak działa).

To jest kilka jaskółek. Ja bym jednak pomierzyl globalnie bilans ziemi, nie tylko kilka krajów. Jako ciekawostkę - tuż przed powodziami, w lipcu '97 w Hiszpanii w górach... tak, spoadł śnieg. Co się nawet w lutym tam rzadko zdarza. Czy to o czyś świadczy? Lokalnie może tak... Inna sprawa, ze problem globalnego ocieplenia jest sztucznie naginany, nadymany przez media. A tu nagle się okazuje, że krowy bekając mają w tym kilku(nasto)procentowy udział. Tylko ciekawe, jak to pomierzono :P Tu potrzeba by porządnych, rzetelnych badań. Ale to by nie było medialne.

Moze trzeba spotrzebować istniejące zapasy tego szlachetnego metalu (w 2 dawnych źródłach znalazłem takie przypisanie), to robi się masowo świetlówki? W żarówce niezbyt się da zastosować... Niby one prądu żarły, ale też elektrofiltry w kominach elektrowni są daleko skuteczniejsze, niż kiedyś, więc chyba nie ma az takiego zagrożenia? Ale, wicie panie, od tych komurkuw (pisownia celowa) panie to krowy mi się nie niosą, a moje kury mleko dawac przestały, a psy to dupami szczekajom"

formatting link

Reply to
L501 aneryS

W dniu 8.02.2012 r. 17:14, Desoft pisze:

Pewnie.

Tak, to się właśnie nazywa globalne ocieplenie. To nazwa potoczna. Jest przejawem rozregulowania globalnego klimatu (prawdopodobnie o charakterze ocieplenia) -- Europa to 1.17% powierzchni Ziemi.

Przeszkadzała góra 5% sprawność i fakt, że większość elektryczności na świecie wytwarza się z paliw kopalnych.

Nb. ja LEDy do oświetlenia zacząłem wprowadzać jakoś tak z kilka lat temu. Inni znani mi ludzie, którzy mają taką możliwość, wycięli sobie świetliki w dachu (licząc z tym, że poniosą pewne straty ciepła).

Gdybym projektował dziś oświetlenie do mieszkania, to rozważałbym miniaturyzowane lampy sodowe lub rtęciowe o korygowanym spektrum (wobec niedostępności lamp ESL, ksenonowych, siarkowych, tellurowych i innych egzotycznych o wysokiej sprawności).

Reply to
no+spam

W dniu 2012-02-08 17:02, no+ snipped-for-privacy@mail.invalid pisze:

Człowiek zawiera średnio około 30mg rtęci, więc nie jest tak źle :-) (Nie licząc plomb z amalgamatu, bo jeśli ma, to nawet parę gramów)

Miłego dnia, P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.