Świetlówka mnie kopie

Help! Zrobiłem sobie oświetlenie do akwarium. 4 świetlówki T5 po 54W zasilane przez 2 stateczniki elelktroniczne. Świetlówki wiszą 5cm nad powierzchnią wody, zamocowane do profila aluminiowego za pomocą metalowych klipsów

formatting link
utrzymuje również odbłyśnik z blachy kwasoodpornej. Końcówki świetlówek włożone są w typowe oprawy akwarystyczne z przewodem
formatting link
polega na tym, że odbłyśnik, profil aluminiowy, klips świetlówki są pod napięciem. Po przyłożeniu probówki - świeci. Przy zbliżeniu palca - pieści. Zmierzone napięcie, między kopiącą blachą a PE w gniazdku, to ok. 600V. Prąd jaki przepływa - 13mA. Zjawisko występuje na każdej z 4 świetlówek, mimo że między profilami, na których wiszą, nie ma połączenia. Różnicówki 30mA nie wywala, więc wiem jak to zlikwidować. Ale skąd to cholerstwo się bierze?

Reply to
Bartek
Loading thread data ...

Am 28.03.2011 10:57, schrieb Bartek:

Sądzę, że twój miernik jest klasy 10zł, a nie 1000zł. Napięcie jest pewnie mniejsze, ale dla miernika trochę "za dziwne". Zrób lampę porządnie, tak jak się powinno zrobić, szczególnie, jak masz po drodze wodę: odbłyśnik i klipsy podłącz do PE i nie będzie kopać.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

-->

. BTW: uziemienie przy instalacjach w otoczeniu mokrym jest absolutnie obowiązkowe! A z powyższego wynika, że nie zrobiłeś go porządnie, albo wcale.

Marek

Reply to
Marek Lewandowski

pomijając jaki to miernik (ponad 20 letni, analogowy, nie wiem jakiej klasy, ale mogę to zmierzyć woltomierzem klasy 0,1, tylko nie pamiętam czy zakresu mi wystarczy) żadnego napięcia tam nie powinno być, a małe nie jest, bo kopie w palec zanim dotknę metalowej części. Po dotknięciu nie czuję przepływu prądu. Jak zlikwidować zjawisko to wiem, już rozpiąłem PE po całym "urządzeniu" i mnie nie kopie, pragnę się tylko dowiedzieć skąd się bierze napięcie na odizolowanym fragmencie metalu, który dotyka szkła świetlówki w 2 miejscach. Wcześniej PE nie montowałem, ponieważ żadne urządzenie akwariowe 230V, włącznie z oświelteniem, nie posiada PE. PE podłączone tylko do statecznika elektronicznego nie rozwiązuje problemu - muszą być podpięte również odbłyśniki.

Reply to
Bartek

W dniu 2011-03-28 11:22, Marek Lewandowski pisze:

Postawmy sprawę jasno, bo w Polsce teraz zrobił się niepotrzebny kult uziemienia.

Jeśli urządzenie jest w II klasie izolacji, w szczególności dostosowane do otoczenia wilgotnego (IP44 lub podobne), to wtedy się go nie uziemia.

Ale jeśli to jest samoróba, to prawie na pewno nie spełnia wymagań klasy II izolacji, zwłaszcza że wyczuwane napięcie dotykowe wskazuje na to, że wykonanie instalacji jest bardzo amatorskie. W związku z tym, trzeba uziemić.

Piszę o tym dlatego, że urządzeń II klasy izolacji nie tylko że nie trzeba uziemiać, ale nawet nie wolno uziemiać. Przez uziemienie urządzenia II klasy izolacji redukujemy jego klasę do I klasy izolacji ze wszystkimi tego konsekwencjami. I warto tu pamiętać że uziemienie nie jest cudownym lekiem na wszystko. Ono jest tylko dlatego, że nie wszystkie urządzenia mogą być w II lub wyższej klasie izolacji. Lepiej dla użytkownika by było, gdyby np. pralka była w II klasie izolacji, tyle że kosztowała by kilka razy tyle, co w I klasie izolacji.

A co do akwarium, to ja bym kupił oprawę IP44 w II klasie izolacji, a nie pieprzył się z robieniem oprawy nie spełniającej norm.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

W dniu 2011-03-28 11:43, Bartek pisze:

O zjawisku indukcji elektrycznej w szkole nie słyszałeś?

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Am 28.03.2011 11:45, schrieb Tomasz Wójtowicz:

Zgadzam się z tobą, ale jak tu zostało opisane metalowa oprawa jest umieszczona równolegle z kilkoma rurami napełnionymi plazmą i niemałym przepływem prądu o częstotliwości kilkunastu kHz (4 rury po 54W i cos fi pewnie rzędu 0.7 to jakieś 1.5A). Indukuje się niemało i może zdrowo poparzyć. W ramach doświadczeń można pokombinować z antyrównoległym podłączeniem rur. Budując coś amatorsko i nia mając dużego pojęcia o klasach izolacji itp itd warto jednak przyjąć, że ma się do czynienia z klasą I i tak to zrobić (ze wszystkiego tego konsekwencjami).

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

Użytkownik "Tomasz Wójtowicz" snipped-for-privacy@NO.SPAM.spammers.com> napisał

Mowisz ? Pamietam GB - tam sie chyba do dzis krany i umywalki uziemia.

Hm, i mowisz ze to gorzej ? Hm .. lepiej miec pralke z obudowa wiszaca w powietrzu, czy podlaczona do bolca w gniazdku, ktore moze sie gdziess dalej urwac .. hm ..

II klasa wystarcza do tego zeby nie bylo odczuwalnego szczypania ? Troche powatpiewam - te sprzezenia pojemnosciowe sa wrednie czule.

Tylko ile to bedzie kosztowac, bo jak rozumiem powinno byc odporne na wpadniecie do wody ..

J.

Reply to
J.F.

Kolego!!! Nie I czy II klasa izolacji tylko klasa ochronności Pozdrawiam

Reply to
Wojtek

W dniu 2011-03-28 18:38, Wojtek pisze:

Przepraszam, oczywiście chodzi o drugą klasę OCHRONNOŚCI. Dziękuję koledze za uwagę.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.