Świetlówka kompaktowa, pobór prądu a DC

Witam!!

Jaki prąd pobiera świetlówka kompaktowa przy zasilaniu jej bezpośrednio wyprostowanym napięciem sieci?? Czy dobrze myślę, że zachowuje ona moc taką, jak przy zasilaniu 230VAC?? Na przykład: Świetlówka 23W/230VAC: dla 230VAC ma I = 0,1A dla 320VDC ma I = 0,072A

Dobrze kombinuję, czy nie?? Wydaje mi się, że tak, ale wolę się upewnić :)... . Aaa... i jak "wygląda" taki prąd?? Jest mocno posiekany, impulsowy czy coś, czy raczej stały??

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop
Loading thread data ...

Z całą pewnością prąd nie będzie stały - w końcu odbiornikiem prądu nie jest rozżarzony drucik wolframowy tylko generator impulsowy... Gdybym miał zgadywać to prąd będzie piłą albo szpilkami kilka(dziesiąt) kHz.

Daj w szereg opornik 1ohm i pooglądaj sobie prąd oscyloskopem...

Reply to
Pszemol

No, zapewne będzie miał jakąs tam piłę albo coś, ale w świetlówce też siedzi jakiś kondensator, który zapewnie wygładza prąd pobierany przez świetlówkę.

Gdybym jeszcze miał oscyloskop :P...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Zdaje się myślisz o napięciu... ;-)

Reply to
Pszemol

Hmm... no niezupełnie :).. Kiedy świetlówka (sama w sobie) nie pobiera prądu, do podładowuje się kondensator (i on pobiera prąd), a kiedy sama świetlówka bierze prąd, to korzysta także z energii z kondensatora, czyż nie tak?? :)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Raczej nie. Na wejsciu jest prostownik i elektrolit. Prad pobiera i tak przy ~300V. Srednio te 0.1A, no chyba ze masz miernik RMS.

kondensator na wejsciu. Niewielki .. ale na 100Hz liczony, to 5kHz powinien efektywnie filtrowac ..

Tylko upewnij sie ze wiesz co robisz - bedzie duze bum :-)

J.

Reply to
J.F.

No tak, powinienem dla bezpieczenstwa wspomnieć o jakimś transformatorze 220->220V izolującym od sieci...

Reply to
Pszemol

Nie chodzi mi o mierzenie wartości, tylko rzeczywiste obciążenie :)... . Chciałem sklecić przetwornicę 12VDC/320VDC... . Dlatego jest dla mnie spora różnica pomiędzy tymi 85mA i 100mA.

No a jak w przetwornicy dam jeszcze jeden kondensator, to już będzie looźno :)... .

Looz.... nie mam oscyloskopu, nie wiem, jak z niego korzystać, więc wiesz :D... Don't worry ;)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Niech ja to postaram się zrozumieć... Budujesz przetwornicę 12VDC

->320VDC aby zasilać nią żarówkę która ma wewnątrz również przetwornicę ?

A nie lepiej taką żarówkę otworzyć sobie delikatnie, wydłubać z niej elektronikę, i do środka włożyć typowy inwerter na 12V przeznaczony do zasilania świetlówek kampingowych, opisywany w wielu gazetkach ? Obudowy takich świetlówek łatwo się rozbiera: podważasz dużym śrubokrętem płaskim w miejscu szczeliny, dolny kubek z dwoma drucikami odlutowujesz od płytki tak aby druty zostały w kubku, potem płytkę odlutowujesz od właściwej świetlówki (4 druciki) i traktujesz tą rurkę jak zwykłą, liniową świetlówkę - podłączasz do niej ten "kampingowy" inverter na 12V i działać to będzie dłużej z baterii niż gdy masz dwie przetwornicę i każda ze swoimi stratami wyciekają prąd na marne...

Reply to
Pszemol

slabo szukasz, bylo nie raz chocby to:

formatting link

Reply to
Michal Baszynski .

Hehe... tak to jest, gdy się amotor do czegoś zabierze :P... . Ale pomysł z dwiema przetwornicami miał tą zaletę, że był dosyć uniwersalny i prosty. Przetwornica stoi sobie obok akumulatora, od niej idą kabelki, oprawka do zwykłej żarówki i tam wkręca się zwykłą świetlówkę :)... . Ale... w sumie.... poszukam w necie jakiś schematów :D... . Może mi ktoś podpowiedzieć, czego szukać, a czego nie? Nie wiem, jakie są typy świetlówek i co mogę, a czego nie mogę do takiej rurki ze świetlówki kompaktowej podpinać :)... .

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

Niezbyt byłoby to uniwersalne skoro pracowałoby przy 70mA a przy 100mA już nie.

A tak bardzo Cię korci robienie ? Nie lepiej kupić gotowy inverter taki samochodowy produkujący 220VAC z 12V DC gdzieś na bazarku od Rusków za 30-40 zł ? Lub na eBayu od Brytyjczyków za 6-7 funtów, coś takiego jak to:

formatting link
watów, profesjonalne i eleganckie wykonanie, pewne działanie... Naprawdę jest sens robic coś tak typowego jak przetwornica do świetlówki ?? Chyba tylko dla zabawy, bo z pewnością nie z oszczędności - części wyjdą drożej.

Reply to
Pszemol

Hmmm.. a kto Ci to powiedział?? Zwykła przetwornica impulsowa podwyższająca napięcie, a nie konwertująca prąd... . O prąd pytałem po to, żeby ocenić maksymalny prąd pobierany przez świetlówkę. A co do uniwersalności - można by do tego jednego układu podpiąć jedną, dwie, trzy świetlówki różnych mocy, tak trzeba by osobny układ robić dla każdej świetlówki... .

Hmmm... no nie wiem, czy wyjdzie dużo drożej. I nie wiem, czy taki inwerter dający 220VAC będzie miał lepszą sprawność... . A pobawić też się chcę... . A co do kosztów - planuję wykorzystać części z odzysku (np. z uszkodzonych zasilaczy komputerowych). A chciałem poszukać w necie materiałów ogólnie o świetlówkach... . Jak działają, jak się nimi steruje itp.

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop

No więc ? Jak to jest ?

Reply to
Pszemol

IMO - tak mu wyszlo na tych schematach. Ciekawe czemu zreszta - jesli sam rysowal to chyba jednym wzorkiem.

Ale ... mozna by sie zastanowic nad elektrodami typu "neonowka" albo .. z bimetalem.

J.

Reply to
J.F.

Mnie to ciekawi, bo znów rozebrałem nieświecącą "żarówkę" i znów nie widzę przejścia między rzekomymi żarnikami... Znów rurka świeci z inną elektroniką. Nie chce mi się wierzyć, że doświadczam takiego zbiegu okoliczności, że rurki z przepalonymi OBOMA żarnikami na raz testuję z elektroniką do zimnego zapłonu no i obie poprawnie świecą, czyli że niby to rurki są spalone w obu a nie elektronika. Intuicja podsuwa mi raczej wniosek, że obie te rurki są w porządku skoro działają z inną elektroniką a te dwie elektroniki są spalone...

No nic, chyba nic z tego gdybania - trzeba sie lapac za oscyloskop i ogladac co sie tam dzieje wewnatrz... ;-)

Reply to
Pszemol

rozbierz swiecaca :-)

Elektronika specjalizowana do zimnego zaplonu ? To co sie dziwisz ze swieca ? Zreszta ma szanse odpalic tez na takiej do "goracego".

To teraz kup zwykla rure z zarnikami, podlacz pod elektroniki z tych spalonych i sprawdzaj czy dziala.

J.

Reply to
J.F.

No fakt, została jeszcze jedna... :-)

Nie dziwię się - po prostu zgaduję że to musi być taka elektronika skoro świeci z rzekomo przepalonymi żarnikami...

Jak ?

Takie macanto to ja sobie sam umiem wymyślić... Myślałem że się znacie na takich "żarówkach" ;-)

Reply to
Pszemol

Normalnie - jest wysokie napiecie to zapali albo nie ..

Na ile ja sie znam, to wszystkie sa takie same. I po przepaleniu jednej skretki przestaja dzialac .. Ale kto wie - moze cos wymyslili zamiast zarnikow ..

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.