Swietlowka 15W i statecznik 2x18W(1x36W)

Spale swietlowke 15W jesli podlacze ja do statecznika indukcyjnego

2x18W(1x36W)?

Pozdr. Ziomall

Reply to
Ziomall
Loading thread data ...

Dnia Thu, 15 Mar 2007 12:52:45 +0100, Ziomall napisał(a):

Tak od razu to nie, ale skrócisz jej życie.

Reply to
Jacek Maciejewski

Dnia Thu, 15 Mar 2007 13:20:54 +0100, Ziomall napisał(a):

Gdzieś zapodziała mi się moja krzyształowa kula... :) Sporo zależy od średniego napięcia sieci w twoim miejscu. Tak na oko, bez kuli, dałbym 50% mniej.

Jakie?? Poza ubytkiem kasy...

Reply to
Jacek Maciejewski

A zapytam inaczej. Mozna jakos zredukowac moc takiego statecznika zeby swietlowka posluzyla duzej? Albo zrobic z niego jakos prosto np 1x18W?

Ziomall

Reply to
Ziomall

Dnia 15-03-2007 o 13:44:00 Ziomall <ziomall666@_wytnij_to_tlen.pl> napisał(a):

Żarówka w szereg, wbrew przepisom UE. Przy okazji poprawi barwę światła. Do obliczeń możesz założyć, że cały spadek napięcia w układzie świetlówka 36W - dławik jest na dławiku, a potem wziąść żarówkę o mocy

2 x większej, niż wychodzi. W praktyce używałem: świetlówka 20W (gruba, krótka rura), dławik 40W, żarówka 100W, a zamiast startera - zwarcie na krótko przez ułamek sekundy.

Antek

Reply to
Antek Laczkowski

Ok to jetesmy juz blisko. Ja tez potrzebuje tego zestawu do akwarium. Dlatego patent z zarowka w szeregu odpada. Podlacze swietlowke 15W i zobacze co sie stanie i jak dlugo bedzie dzialac. Powiedzcie mi tylko bo d... ze mnie a nie elektryk ja to podlaczyc? Podlacze wg. tego rysunku

formatting link
z tym, ze moj statecznik wyglada podobnie do tego z tej aukcji
formatting link
lewej stronie jest gniazdo. W kazdej jego czesci (tej z wkretem) sa dwa male otworki na przewody. I tu sie pocialem. Nie wiem czy podlaczyc zasilanie pod jeden wkret a wyjscie na swietlowke pod drugi czy oba przewody pod to samo wejscie (pod ten sam wkret? Z tego rysunku na stateczniku niestety nic nie jarze :( Mozecie jakos pomoc?

Pozdr Ziomall

Reply to
Ziomall

podlacz dwie swietlowki, a jesli dwie za drogie, to dorzuc jedna zwykla 18W.

Ewentulanie idz do sklepu, kup najtansza kompaktowa 15-18W, rozwal, podlacz swoja do elektroniki.

Moze popros kogos kto ma wieksze pojecie ? Na zdrowie wyjdzie tobie i rybkom :-)

Sa na schemacie dwa druty do dlawika ? no to trzeba do dwoch dziurek.

J.

Reply to
J.F.

Niestety ze wzgledu na sposob zabudowy miejsca jest tylko na jedna 15W

Najtansza w mojej okolicy kosztuje ok 15zl, dlawik mam i chce go wykorzystac. Mialem kiedys takie rozwiazanie 20W do swietlowki 18W. Padlo po pol roku.

Moze, ale wole to zrobic sam. Czegos moze sie naucze przy okazji? Nie ukrywam, ze jestem cienki w tych sprawach ale po podpowiedziach z elektronicznym 3x18W jakos poszlo. Wiec moze i tu sie uda? Tam byl jasny opis na stateczniku a tu nic mi to nie mowi i brakuje mi startera na schemacie.

Czyli wystarczy oba przewody podlaczyc pod gniazdo 1 lub 2?

formatting link
Pozdr. Ziomall

Reply to
Ziomall

Dnia 16-03-2007 o 06:05:14 Ziomall <ziomall666@_wytnij_to_tlen.pl> napisał(a):

Świetlówkę będziesz umieszczał w oprawkach, zgoda? Nie wiem, czy oprawę robisz sam, czy masz gotową ? Jeżeli robisz sam, to potrzebne Ci 2 oprawki, po jednej na każdy koniec świetlówki. Taka oprawka wygląda jak prostokąt z literą "O" w środku i ma dwa wyprowadzenia na przewody. Łączysz teraz w szereg:

220V (przewód "gorący", sprawdź próbnikiem) ----- wyłącznik całości

---- jeden zacisk dławika i dalej: drugi zacisk dławika ----- jeden zacisk pierwszej oprawki świetlówki i dalej: jeden zacisk drugiej oprawki świetlówki ---- przewód "zimny" sieci (NIE uziemienie!), kolor niebieski najczęściej.

Pozostają Ci dwa wolne zaciski oprawek świetlówki. Do nich przyłączasz oprawkę do umieszczenia startera albo po prostu wyłącznik typu "dzwonkowego" - nie wiem, co tańsze: starter + oprawka, czy taki mały wyłącznik. Starter wygodniejszy. Wkładasz świetlówkę i starter i gotowe.

Antek

PS: Jeżeli nigdy nie montowałeś świetlówki i / lub startera, to zwróć uwagę na tą literę 'O' w oprawce. Wewnątrz niej jest mniejsze 'o' i to mniejsze 'o' się obraca. Przed włożeniem świetlówki trzeba małe 'o' tak obrócić (nóż, duży śrubokręt), abyś zobaczył znak 'minus'. Powtórz to na obu oprawkach. Wsuwasz nóżki świetlówki w ten 'minus' do oporu i obracasz świetlówkę o 90 stopni dookoła jej długiej osi. Wyjmowanie - odwrotne: przekręcasz świetlówkę o 90 stopni i wysuwasz przez utworzony minus.

Starter: ma na nóżkach "przylgi", które pasują do dziurek w oprawce. Po włożeniu przekręcasz starter w prawo do oporu. Wyjmowanie - odwrotnie.

Przepraszam za te szczegóły, ale pamiętam, że miałem kłopoty z instalacją pierwszej w życiu świetlówki :)

Reply to
Antek Laczkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.