Supermagnetofon

Na początku lat 90 ub.w. w programie 2 PR w sobote lub w niedzielę po południu była audycja popularno-naukowa, głównie omawiane były światowe nowosci w elektronice dot. domowego sprzetu audio. W jednej z audycji wspomniano o polskim pasjonacie (mowa była chyba o uczniu jtechnikum), który skonstruowal super jakości magnetofon, o ile pamietam była to praca na jakiś konkurs. Magnetofon ow miał nie odbiegać jakościowo od "zachodniej" klasy sprzetu hifi. Ton wypowiedzi prowadzących audycje był mniej więcej taki, że to niezwykle że jakiś tam młodzieniec zbudował w garażu lepszy sprzet niż zakłady Kaprzaka, Diory razem wzięte (upadające już wtedy). Czy ktoś może zetknął się z tą sprawa a może nawet zna/pamięta szczegóły tej konstrukcji?

Reply to
Marek
Loading thread data ...

W dniu 2013-02-02 01:49, Marek pisze:

Może to chodziło o ś.p. Kudelskiego Stefana?

Pozdrawiam DaN

Reply to
DaNsOuNd

A mialem napisać, że nie chodzi o Kudelskiego :-). Nie to pokolenie, to był początek lat 90 a mowa była o uczniu technikum.

Reply to
Marek

Pan Marek napisał:

No ale w latach dziewięćdziesiątych nie było już zakładów Kasprzaka, więc trudno mówić, że ktoś był lepszy. W ogóle robienie magnetofonów, zwłaszcza "supermagnetofonów", wtedy miało już nikły sens.

Jarek

PS Kudelski nie robił swoich urządzeń w garażu, tylko w kuchni na lodówce.

Reply to
Jarosław Sokołowski

Formalnie istniały do 1999, upadłość była w 1994. Historia jest z roku 1990 lub 1989. Jaka wtedy była powszechna alternatywa dla magnetofonu jako zapisu audio? DAT? CD-R ? MP3? :-) No dobra, były magnetowidy ze cieżka audio HIFI. Od biedy można było nagrywać ale kasety mało poręczne.

Reply to
Marek

Pan Marek napisał:

Unitra istnieje do dzisiaj -- żyje z wynajmu pomieszczeń. I to nieźle, budynek jej się trafił bogaty. W Kasprzaku byłem ostatnio w latach osiemdziesiątych. Produkowali spłuczki do kibla i inne podobne sprzęty hi-tech. W ogóle stwierdzenie, że ktoś skonstruowal magnetofon "lepszy od Kasprzaka" może robić wrażenie tylko na młodym niedouczonym dziennikarzu.

Dlaczego "powszechna", skoro to miał być "supermagnetofon"? Od roku

1980 (powstanie płyty CD) alternatywą był ogólnie rzecz biorąc zapis cyfrowy. Na przełomie lat 80/90 jasne już było, że można odejść także od taśmy (również cyfrowej) -- zastąpić ją mogą choćby twarde dyski.
Reply to
Jarosław Sokołowski

W dniu niedziela, 3 lutego 2013 11:23:25 UTC+1 użytkownik Jarosław Sokołowski napisał:

A tak z innej beczki i niekoniecznie na temat. Płyta CD fajnie gra. Magnetofon i gramofon to jednak coś innego. W nich prawie widać jak jak powstają dźwięki.

Reply to
kogutek444

Oj to były inne czasy. Program nie prowadzili dziennikarze ale zaproszeni specjaliści dyskutowali zer sobą. Pamiętam wrażenie wtedy nas mnie zrobił cykl wykładow dot. zapisu CD i cyfrowego zapisu dźwięku. Audycje były na poziomie akademickim a nie pop sci. Dyskusja o tym magnetofonie była bardzo techniczna, omawiane były szczegóły konstrukcji w porównaniu do użytych rozwiązań w urządzeniach "zachodnich" a komentarz dot. Kasprzaka był raczej humorystyczny.

Reply to
Marek

Pan Marek napisał:

Na przełomie lat 80/90 wiązanie jakichkolwiek nadziei z zapisem dźwięku na taśmie magnetofonowej, to nie był dobry pomysł. Sam Stefan Kudelski w roku 1980 stwierdził, że przed magnetofonami nie ma przyszłości i trzeba zająć się czym innym.

Reply to
Jarosław Sokołowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.