superheterodyna FM z MT 12/84

J.F. pisze:

bez obawy - jeśli nadal w takim tempie jak obecnie decydenci będą debatować na cyfryzacją radia, to i za dwadzieścia lat FM będzie raźnie hulał :-)

Reply to
BoDro
Loading thread data ...

Klik-klik-klik... To Atlantis informuje :

Tak a propos, to jesli chcesz się zabawić, mogę podesłać Ci schemat i rysunek płytki odbiornika UKF na całych dwóch tranzystorkach i jednej cewce wydrukowanej na płytce. (leży też wciąż na elektrodzie, ale jest tam 'opunktowany')

To co mnie w nim najbardziej zdziwiło to to, że... działa ;)

Sławek

Reply to
Sławomir Szczyrba
Reply to
Krzysztof Tabaczyński

brak tam jakiejkolwiek daty, jest tylko odwolanie do nr 7-8/81 - znaczy sie pozniejszy :-)

zaraz tam po Polsce - najblizsze wieksze miasto.

Ale nie uwierzy ze to gralo :-)

J.

Reply to
J.F.

J.F. napisał(a): [ciap]

pożyjemy, zobaczymy: jak w pierwszej klasie technikum zrobiłem ten tuner z MT_8/86 to potem pomyślałem o czymś bardziej zaawansowanym ale w piśmie AudioVideo (nie pamietam dokładnie z którego roku) przeczytałem że radio analogowe jest na wymarciu, że bodaj w 2005 zniknie całkowicie, nawet w Polsce. Jest

2010 i jakoś nie zniknęło.

przy okazji do autora wątku:

- dlaczego przestrajane cewkami? Heh, jak się mieszkało niedaleko Dzierżoniowa to się takich pytań nie zadawało :-) Jeden z ówczesnych odbiorników samochodowych, ale nazwy nie pamiętam, miał taką głowicę, dziwnie identyczną jak ta z Młodego Technika, wtedy problem części mi się rozwiązał sam :-) A jak ktoś chciał AM przestrajane warikapami to bodaj w Traperze czy czymś takimś była BB113. Wcale bym się nie zdziwił gdyby przy tym granitowym słoniu we Wrocławiu jeszcze gdzieś mieli zachomikowany podobny złom.

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

Krzysztof Tabaczyński napisał(a): [ciap]

posiadaczem Dany to zostałem dopiero w 82, ale tam też średnie były. Chyba że chodzi o jakąś inną wersję.

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

J.F. napisał(a):

wspomniana BB113 miała w środku 3 diody po 250pF każda i do AM była idealna. Bywały dostępne jeszcze jakieś z czeskiej Tesli o podobnej pojemności ale pojedyncze, sprzedawane po dwie sztuki parowane. We wspominanym przez kogoś wcześniej tunerze AM z AudioVideo była właśnie BB113, o ile dobrze pamiętam, a prócz tego cztery worki cewek

7x7 :-)

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

Andrzej Kamieniecki napisał(a): [ciap]

a w uzupełnieniu: google pokazują, że te czeskie sprzedają jako KB113 ale na sztuki, nie po dwie. Pojemność mają podaną 13-280 pF. Oryginalne BB113 z Siemensa były potrójne. Heh, poza tym polskim radiem samochodowym sprzed lat jeszcze w starych odbiornikach pomiarowych Rohde&Schwarz są takie :-)

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

Robert_J napisał(a): [ciap]

Dobrodziejstwo mieszkania pomiędzy Dzierżoniowem a wrocławskim bomisem na Skarbowców pozwalało zaopatrzyć się w gotowca :-) Po zamianach pasm, zamiast głowicy 105, produkowali potem zdaje się 112.

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

J.F. napisał(a): [ciap]

we Wrocławiu radio Solidarności Walczącej nadawało na UKFie. Mam gdzieś jeszcze kalendarz radia SW z 88 lub 89, i to drukowany prawdziwą farbą, nie tam jakąś pastą bhp z kisielem :-)

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

J.F. napisał(a): [ciap]

ale przecież on iloraz tajnym nie jest i każdy może sprawdzić ile wynosi. Nie no bez jaj, nie słyszałeś o BB113? To że 3 w jednym to po to, że im się z temperaturą tak samo dzieje. a zakres zmian pojemności to jak napisałem: kilkanaście pF do dwieście kilkadziesiąt pF. Tyle samo co w kręconych kilkusekcyjnych kondensatorach powietrznych. Popularne były na 380 pF, ale we wspominanej w tym wątku Danie, kondensator do przestrajania miał od kilkunastu do 250 pF zdaje się. Zresztą jak masz w szufladzie to rozkręć i sprawdź że tyle.

Andrzej Kamieniecki

Reply to
Andrzej Kamieniecki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.