super tanie RFID z obwodem LC ?

Witam,

Wymyslilem sobie pewien system RFID "dla ubogich" ;-)

Zalozenia:

-rozroznianie przy pomocy komputera kilkunastu roznych przedmiotow przykladanych do niewielkiego czujnika.

Realizacja:

-W przedmiotach instalujemy obwody LC i/lub ew. kwarc.

-Zblizamy je do plytki z nadrukowana cewka, przez ktora puszczamy sinusoidy o kolejnych czestotliwosciach.

-Dla kazdej czestotliwosci mierzymy obciazenie generatora. Wedlug teorii (?) obciazenie generatora powinno byc najwieksze w sytuacji gdy czestotliwosc generatora pokryje sie z rezonansem obwodu LC

Probowalem ten pomysl zrealizowac na rozne sposoby w praktyce. Zrobilem plytke z nadrukowana cewka, stworzylem generator funkcyjny sterowany komputerem ( do 12,5MHz na AD9833), zrobilem probne obwody LC no i.... wlasnie . Tu zaczal sie problem... Na zblizenie wiekszosci z tych obwodow uklad wogole nie reaguje :( Probowalem wsadzac w srodek ferryty, doczepiac kwarce.. niespecjalnie pomagalo :( Jak mozna by bylo zrobic taki system? A moze jest jakies lepsze (==tansze, latwiejsze do relizacji) rozwiazanie? Sa jakies strony internetowe na te tematy?

pozdrawiam AK

Reply to
NetManiak
Loading thread data ...

Powitanko,

W RFID zwykle uklad rezonansowy w odbiorniku (przy wzmacniaczu) jest nastawiony na f sygnalu zmodulowanego kodem karty. W najpopularniejszym Unique jest to niecale 2kHz (przy nosnej 125 kHz). Jesli to ma byc system dla ubogich, to taki wlasnie system bym polecal. Co do samej teorii, to warto poczytac artykuly typu "Antenna design" na stonach Microchipa. Tu:

formatting link
jest troche wyjasnione Z ciekawostek moze to sie przyda:
formatting link
2/2007 EP byl projekt czytnika RFID Toczyla sie tu kiedys dyskusja n/t bramek w sklepach, ktore dzialaja zdaje sie na zasadzie, ktora probowales zaimplementowac w swoim rozwiazaniu, ale nie pamietam na czym stanelo.

Pozdroofka, Pawel Chorzempa

Reply to
Pawel "O'Pajak

Pawel "O'Pajak" napisał(a):

Widziałem bardzo ciekawy projekt RFID na ATTiny i nośnej 125kHz. Komparator był detektorem nośnej, wyjścia OC generatorem.

Reply to
William

jak chcesz twój pomysł kontynuować to musisz wziąć pod uwagę, by generator miał mała moc i sprzężenie było z kontrolowanym obwodem silne...wówczas to nawet może nastąpic zerwanie drgań...przy generatorze o duzej mocy to on nie odczuje tego poboru poprzez obwód sprzężony , za to łatwiej zaindukuje sie prąd w obwodzie kontrolowanym i moze być większa odległość

Reply to
dziad_ek

On Tue, 1 May 2007 18:46:29 +0200, NetManiak napisał:

Brawo !

Właśnie wymyśliłeś GDO ;-)

Problem będziesz miał taki że te obwody będą miały ,,dipa'' w różnych punktach

- będą się rozstrajały zależnie od temperatury, ułożenia paluchów i innych takich.

Reply to
Verox

Bo wyrazny spadek mocy uzyskasz tylko jesli czestotliwosc rez. obwodu LC i generatora beda bardzo bliskie (pogoglaj za "grid dip meter" lub "transistor dip meter"). Jesli twoje obwody LC byly zbyt dobre (albo po prostu poza zakresem generatora - mam jakies takie dziwne uczucie ze nie wiesz nawet w przyblizeniu gdzie jest ich czestotliwosc rezonansowa ) zlapanie "dipa" bedzie praktycznie niemozliwe. Jesli wiesz jaka jest czestotliowsc rezonansowa obwodu a mimo to nie wykrywasz wyraznego sygnalu - byc moze obwod jest zbyt dobry i "dip" jest zbyt waski - sprobuj odrobine zepsuc obwod LC dodajac do niego (rownolegle) rezystor o wartosci klika-kilkanascie razy wiekszej od impedancji elementow obwodu przy tej czestotliwosci (od razu dodam ze jesli impedancja elementow obwodu LC przy f. rezonansowej wychodzi w pojedynczych omach to niemal napewno uzyles zbyt malych wartosci cewek). Kolejna sprawa to stopien sprzezenia obwodu LC z cewka nadawcza - nie licz ze np. dlawik wielkosci rezystora mocno sie sprzegnie z kilkucentymetrowa cewka - najelpiej jesli obie cewki beda mialy zblizone srednice, beda sie znajdowaly w malej odelglosci (max.

1-2 srenice cewki) no i najlepiej w jednej osi. Jesli masz pod reka oscyloskop - mozesz sprobowac pobawic sie zwoimi obwodami LC w nieco inny sposob - generator prostokatny o czestotliowosci kilkudziesieciu Hz, zasilajacy cewke nadawcza obok badany obwod LC podpiety do oscyloskopu - przy odrobinie szczescia uda ci sie zaobserwowac na ekranie "dzwonienie" obwodu LC i w przyblizeniu wyzanaczyc jego f. rezoznansowa. GRG
Reply to
abert zielonka

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.