Strob z dwoma aktywnymi zboczami

Witam, Może mi ktoś wyjaśnić w jakim celu stosuje się transmisje w której wygnał strobe ma aktywne oba zbocza? Tzn. ważne dane są na narastającym i opadającym zboczu tego sygnału, czyli w jednym okresie sygnału strobu przesyłane są dwie paczki (bity, bajty czy słowa zależnie od szerokości magistrali) danych. Taki rozwiązanie stosowane jest w dyskach IDE w trybie UDMA przy komunikacji dysk kontroler oraz, z tego co wiem, przy dostpępie do pamięci w nowszych pecetach.

Jakie są zalety takiego rozwiązania. Wymyśliłem ze dwie ale obie wydają mi się mocno naciągane. Pierwsza zaleta która na siłe wymyśliłem to mniejsza częstotliwość sygnału na lini strobe. Niby fajnie, ale przecież na liniach danych i tak musi być dwa razy większa. Druga zaleta to prosta możliwość konstrukcji odbiornika takiego sygnału pracującego z częstotliwością strobu (czyli 1/2 ,,częstotliwości'' na lini danych). Mianowicie dwa rejestry, na wejsciach danych podane dane z magistrali na zegarowym jeden dostaje sygnał strob wprost drugi zanegowany. Po każdym pełnym cyklu strobe ma wyjściu jest 2*porcja danych.

Obie wymyślone przezemnie zalety wydają mi się raczej wątpliwe. Jednak muszą być jakieś powody dla ktrórych stosuje się takie rozwiązanie. Może ktoś mnie oświecić ?

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Kołodziej
Loading thread data ...

Z tego samego powodu, dla ktorego wymyslili DDRAM - masz 2x wieksza przepustowosc przy tej samej czestotliwosci pracy.

Reply to
jerry

Niekapuje czegoś. Mniejsza częstotliwośc jest tylko na lini strobe. Na liniach danych niema żadnej oszczędności - jest taki sam przebieg jaki by był gdyby strobe był 2 razy szybszy z tylko jednym aktywnym zboczem. Więc gdzie jest ta zaleta ???

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Kołodziej
Reply to
Piotr Zbysinski EP (H

Czyli odbiornik wyglada tak: (psedoHDL): d1,d2 : rejestyD

d1.d <= dane d2.d <= dane d1.clk <= strobe d2.clk <= not(strobe) (d1.q,d2.q): wyjscie tego ukladu Tak to ma wyglądac ?

No to faktycznie może być jakaś zaleta. Ale komplikuje sie nadajnik takiej lini i w nim i tak muszą być szybsze układy (chyba że da się jakoś sprytnie). A w takim IDE zarówno dysk jak i kontroler mogą nadawać i odbierać. Więc po każdej stronie musiały by byś te szybsze układy.

Pozdrawiam, Paweł

Reply to
Paweł Kołodziej

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.