Stopniowanie bezpiecznikow.

Jak sensownie zestopniować bezpieczniki w instalacji elektrycznej w domu? Szukalem troche po sieci ale na szybko nie znalazlem czegos prosto opisujacego metodologie.

Mam remont i mozliwosc zmiany instalacji elektrycznej.

Mam w skrzynce licznikowej dwa bezpieczniki (10A i 16A) - te "zalicznikowe".

Teraz jest totalny bajzel w rodzaju jeden z tych bezpiecznikow (A) obsluguje glowne swiatlo i polowe gniazdek w pokoju X reszta gniazdek jest podpieta pod drugi bezpiecznik B. W kolejnym pokoju jest tak samo tylko swiatlo "wisi" na bezpieczniku B. Kolejny pokoj "wisi" w calosci na A razem z kuchnia i lazienka wiec czasem wlaczenie dwu przeplywowych naraz w kuchni i lazience skutkuje ciemnoscia "w kratke".

Narazie skrzynki licznikowej nie bede ruszal. Czyli mam do dyspozycji dwie linie (10A i 16A). Jak sensownie rozdzielic i postopniowac te linie zeby obsluzyc:

-kuchnie (przeplywowy dafik, piec elektryczny z dwoma plytami, lodowka, mikrofala, 10 gniazdek, jedno glowne swiatlo)

-lazienke (pralka, przeplywowy, 6 gniazdek, dwa glowne swiatla)

-pokoj (20 gniazdek na dwu liniach, jedno glowne swiatlo)

-pokoj (4 gniazdka na jednej linii)

-pokoj (4 gniazdka na ilus tam liniach (jeszcze nie zrobione))

-pokoj (10 gniazdek na 2 liniach)

Wymyslilem ze mozna by podpiac wszystkie wysoko pradowe odbiorniki pod 16 A bezpiecznik a reszte podlaczyc do linii 10A i podlaczyc przez 6A bezpieczniki i różnicówkę.

Docelowo instalacja "około licznikowa" i tak bedzie w perspektywie paru lat modernizowana wiec chcialbym zrobic jako tako na gotowo.

Reply to
Lukasz Sczygiel
Loading thread data ...

Tak tez mam zamiar zrobic. Te dwa bezpieczniki w skrzynce licznikowej narazie bede traktowal jako nieruszalne. Ale chce zrobic sobie skrzynke z dodatkowymi bezpiecznikami i w niej zrobic rozdzielnie. Problem w tym ze nie wiem czy ma sens majac do dyspozycji 10A kazda z linii obslugiwac 6A bezpiecznikiem (lub 10A) bo jesli dojdzie do przeciazenia to i tak wywali ten w skrzynce z licznika i w calym domu zapanuje ciemnosc.

Skrzynki licznikowej nie chce narazie ruszac. Instalacje w pomieszczeniach zrobie sobie na gotowo czyli gniazdka na osobnych liniach (dwa odrebne obwody dla gniazdek w pomieszczeniu), oswietlenie na osobnej linii itp. tylko nie wiem jak sensownie albo jak zgodnie z zasadami obdzielic na okres przejsciowy (moze pare lat) te pomieszczenia.

W najgorszym wypadku wszystko podepne pod bezpieczniki 6A, jak bedzie za czesto wywalac (nie zanosi sie na to) to zamienie niektore z nich na 10A i tyle. Tylko nie wiem czy nie mozna jakos tego zrobic lepiej albo czy nie robie strasznego bledu robia sobie "choinke" z bezpiecznikow 10A podpietych pod 10A bezpiecznik "licznikowy".

Reply to
Lukasz Sczygiel

Prosić to by się prosiło ale narazie skrzynki z licznikiem nie chce ruszac. Mam do dyspozycji dwie linie i chce to tymczasowo tak zagospodarowac aby bylo bezpiecznie ale zebym nie musial co chwile biegac i bezpiecznikow wlaczac. Nie mam zamiaru podlaczac nic dodatkowo. Teraz bezpieczniki sie nie wylaczaja chyba ze sie wlasnie dwa przeplywowe naraz wlaczy (i tez nie zawsze bo na linii gdzie sa przeplywowe sa jeszcze inne odbiorniki, jak pisalem jest bajzel - dom ma 110 lat :) )

Kable do gniazdek ida 2,5mm. Kable pomiedzy skrzynka licznikowa a tą skrzynką dodatkową będą 4mm2 i bedzie ich kilka (3-5 polozone "na zapas").

BTW. Ile A wytrzymuja te smieszne zlaczki gniazdkowe "na wsuw"? Jakos nie jestem do nich przekonany a widze ze gniazdka maja po dwa otworki "wsuwne" i sastanawiam sie czy mozna laczyc grupy gniazdek szeregowo. Gniazdka mam ospel-u - gazela.

Reply to
Lukasz Sczygiel

Troche mnie uspokoiles :)

To dopiero zbadam bo tablica jest jeszcze kamienna i zaplombowana. Narazie badam najgorszy scenariusz.

Wlasnie chce tymi malymi bezpiecznikami skompensowac troche te grubsze przewody i ewentualne podpinanie kosmicznych odbiornikow przez nieswiadomych uzytkownikow.

Zaczynajac watek troche sie balem ze wyjdzie z tego jakis mega flejm na podobienstwo tego o roznicowkach na pl.misc.budowanie :) Calosc odbierac bedzie znajomy elektryk z uprawnieniami ale aktualnie nie jest dostepny aby z nim podywagowac wiec pytam tutaj. Podstawy znam a to o czym nie wiem naszykuje tak aby mozna byblo poprawic...

Reply to
Lukasz Sczygiel

A jakie to są bezpieczniki 10 i 16?? Topikowe, czy już typowe wyłączniki nadprądowe?? Bo niestety, mają one różne charakterystyki i fakt, że nie wywala Ci 16A topikowego nie oznacza, że nie wywali Ci 16A nadprądowego, jeśli będą włączone w ten sam obwód ;).. więc poszukaj czegoś więcej o tych charakterystykach ;)... Jeśli masz nadprądowe (tzn. te z dźwigienką) o charakterystyce B - to się nie martw, nowe będą takie same ;)...

Pozdrawiam Konop

Reply to
Konop
Reply to
William Bonawentura

Te 10A to starenki okragly wkrecany bezpiecznik automatyczny, czarny z bakelitu, maly czerwony guziczek do testowania i wiekszy czarny umiejscowiony na srodku guzik do zwierania bezpiecznika. Ten 16A to taki sam typ tylko nowszy, szary. Działają juz dobre 10-15 lat. I to działaja bo od czasu do czasu dwa przeplywowe lub wiertarka w gniazdku je są w stanie wyzwolić.

Reply to
Lukasz Sczygiel

OK. Ale właśnie problem jest taki, że te bezpieczniki miały inne charakterystyki od obecnie stosowanych wyłączników nadprądowych... były po prostu wolniejsze :/..Na przykład przy dwukrotnym przeciążeniu wyłącznik nadprądowy B wywali w czasie od 20s do maksymalnie 100s. Bezpiecznik starego typu miały z reguł charakterystykę L, to znaczy przy dwukrotnym przeciążęniu wywalały, ale w czasie od 20s do 1000s (czyli maksymalnie ponad 16 minut). Włączenie na przykład na 3 minuty czajnika czy grzejnika wody _mogło_ nie wywalić starego bezpiecznika, a na pewno spowoduje wywalenie wyłącznika nadprądowego.... Niestety, nowsze wyłączniki gwarantują większe bezpieczeństwo, ale są bardziej "rygorystyczne"... Twoja instalacja nie jest przystosowana do takiego obciążenia, jakie jej fundujesz... wypadałoby wystąpić o zwiększenie mocy przyłączeniowej... To, co Ty masz, nadaje się fajnie do typowego mieszkania - światło, RTV, pralka, czajnik i odkurzacz (ale te

3 ostatnie nigdy na raz ;)). Ty masz bardziej prądożerne układy - dwa grzejniki przepływowe oraz kuchenkę elektryczną :/... to trochę za dużo... możesz zastosować tzw. wyłączniki priorytetowe, ale ciężko znaleźć u Ciebie dobre do wyłączania urządzenia ;)... możesz na przykład zrobić tak, że jak grzejesz wodę w kuchni, to grzejnik w łazience się wyłącza ;)... Nie wiem, może niech inni ocenią to, co napisałem... nie chcę Cię straszyć, ale moim zdaniem mogą wystąpić z tym problemy, dlatego Cię ostrzegam :).

Swoją drogą - pamiętam, że kiedyś na grupie była dyskusja o bezpiecznikach, był link do wykresu z wieloma charakterystykami... B, C, D, K, L, S i pewnie jeszcze jakieś inne... ma ktoś coś takiego gdzieś jeszcze??

Pozdrawiam Konop

Jakby co - korzystałem z charakterystyk spod linków: Charakterystyka L:

formatting link
Charakterystyka B:
formatting link
duzy PDF z charakterystykami B, C, D:
formatting link

Reply to
Konop

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.