silników krokowych i przepięcia

Ave!

Miałem dzisiaj bardzo dziwną sytuację - na skutek skopanej metalizacji[*] - działający w trybie prądowym (ledwo 1A) sterownik miał awarię przelotki - zadymiła i zniknęła, w efekcie "wszystko" przestało działać. Najpierw podejrzewałem zasilacz[**], ale jak się okazało wszystkie 4 sterowniki są przepalone na zasilaniu na zwarcie. Sterowniki miały wspólne jedynie zasilanie, więc podejrzewam, że uzwojenie silnika w momencie upalenia przelotki zadziałało jako step-up i przez sterownik poszło na zasilanie a stamtąd przebiło pozostałe.

Dorzucę do projektu transil przy zasilaniu każdego, ale zastanawia mnie czy to wystarczy i ewentualnie co jeszcze można by zrobić. Jakieś sugestie?

[*] Drugi raz mam już problem z metalizacją na sprzęcie LPKF, inny lab na uczelni, inna osoba obsługiwała a znowu niektóre przelotki nie mają kontaktu, albo się palą przy kilkuset mA. [**] Czy to jest normalna praktyka, że daje się bleader na wyjściu (24V) a nie daje się przy kondensatorze PFC? Przez przypadek rozładowałem sobie 30µF/340V przez ręce.
Reply to
Michoo
Loading thread data ...
[...]

Układy PFC mają dzielnik napięcia zasilany z wyjścia - w normalnych warunkach wystarcza na rozładowanie kondensatora.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Tutaj jeżeli dobrze rozumiem to PFC jest tylko pasywne - tak to wygląda: Bezpiecznik -> filtr wejściowy (kondensator + dławik na wspólnym rdzeniu) -> mostek prostowniczy -> duży kondensator -> przetwornica na NCP1200A

  • kondensatora jest połączony z resztą układu jedynie N-MOSem, przetwornica zasilana z dodatkowej diody. Jeżeli dobrze widzę to jedyne co rozładowuje ten cholerny kondensator to upływność MOSa.
Reply to
Michoo

I gdzie to PFC? Dlawik skompensowany to nie PFC.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.