Sterowanie wyświetlaczem LED

Witam serdecznie.

Chciałbym oprogrogramować sterownik wyświetlacza LED (4 cyfry), wykorzystując ATmega8. Nota katalogowa tego wyświetlacza dostępna jest w tym miejscu:

formatting link
? Zgodnie z opisem chciałbym połączyć piny wybierające cyfry (12, 9, 8, 6) od portów mikroprocesora, natomiast piny wybierające diody (11, 7, 4, 2, 1, 10, 5, 3) do masy wykorzystując tranzystory z bazami podłączanymi do portów ATmega8. Widziałem takie podłączenia na schematach znalezionych w sieci. Zakładając że ten sposób jest poprawny, zastanawia mnie fakt, jak zrobić aby zapalać poszczególne diody w konkertnych cyfrach. Wydaje mi się iż zaświecenie np. diody A, spowoduje zaświecenie ów diody na wszystkich wybranych cyfrach, a jak zaświecić tylko na jednej cyfrze? Znalazłem powtarzającą się fraze w wątkach na podobny temat: "wyświetlanie multipleksowe". Szukając głębiej natrafiłem na taki oto cytat: "Układ wykorzystuje wyświetlanie multipleksowe tzn. w danej chwili świeci się tylko jedna cyfra.". Mi zależy zaś na tym, aby świeciły się dokładnie wszystkie cyfry z liczbami takimi jakie sobie żądam.

Pozostaje pytanie: Jak sterować wyświetlaczem LED?

Będę wdzięczny za wszelkie wskazówki. Pozdrawiam gorąco.

Reply to
Piotr
Loading thread data ...

tranzystorem steruj te 4 piny wybierajace cyfry, zaoszczedzisz 3 tranzystory. Ale niewykluczone, ze ATMega bezposrednio uciagnie twoj wyswietlacz.

Wlasnie stosujac wyswietlanie multipleksowe;) Polega to na tym, ze w danej chwili wybierasz tylko jedna z 4 cyfr. Ustawiajac odpowiednio piny sterujace segmentami powodujesz wyswietlenie cyfry, nastepnie wybierasz kolejna cyfre i ja wyswietlasz i tak w kolko. Robiac to kilkaset razy na sekunde nie zauwazysz, ze w danej chwili swieci sie tylko jedna cyfra, ale odniesiesz wrazenie, ze na raz sa wyswietlane wszystkie.

Reply to
T.M.F.

Najpierw zapalasz cyfrę A, czekasz chwilę, następnie B itd. jeśli będzie to robione wystarczająco szybko oko/mózg nie zauwarzy, że pali się tylko jedna cyfra (tak, jak w telewizorze pali się tylko jeden punkt)

Może podłaczyć dekoder BCD-7SEG?

Reply to
Filip Ozimek

Użytkownik "Piotr" snipped-for-privacy@diablo.ict.pwr.wroc.pl> napisał w wiadomości news:ddlnmc$nn0$ snipped-for-privacy@inews.gazeta.pl...

Właśnie wyświetlanie multipleksowe polega na tak szybkim przełączaniu poszczególnych segmentów w LED'zie że dla ludzkiego oka wygląda jakby świeciły wszystkie cały czas. Poczytaj głębiej o tym sposobie sterowania.

Rafał

Reply to
elkacper

O to chodzi, że w danej chwili świeci się tylko jedna cyfra - czyli wybierasz tylko np. pierwszą cyfrę i podajesz, jakie segmenty mają się zaświecić. Za 10 ms gasisz wszystkie segmenty, wybierasz kolejną cyfrę i zapalasz segmenty dla tej cyfry. I tak dalej. Przy zaświecaniu kolejnych cyfr w kółko 100x na sekundę nikt nie zauważy migania i to jest właśnie sterowanie multipleksowe. Oczywiście jeżeli każda cyfra świeci tylko 1/4 czasu (czyli przez 10 ms co 40 ms gdy masz 4 cyfry), musi świecić większym prądem aby dobrze wyglądało.

BTW: W praktyce warto wybrać częstotliwość oddaloną od wielokrotności sieci 50 Hz bo przy migających świetlówkach może się wydawać, że obraz pulsuje. Czyli lepiej 85 Hz niż 100 Hz.

Reply to
Adam Dybkowski

BTW: Nie jest to dobre rozwiązanie, bo duży prąd puszczasz prosto z pinów procka na anody diod świecących. Lepiej dać do każdej cyfry tranzystor PNP sterowany z procesora (emiter do VCC, kolektor do anod cyfry wyświetlacza, baza do pinu procesora przez rezystor 4k7), a do katod diod świecących doczepić 8-bitowy bufor prądowy np. ULN2803 (zawierający tranzystory NPN w układzie Darlingtona):

formatting link

Reply to
Adam Dybkowski

Jezeli mulitipleksowo to nie.

Dokladnie tak jest.

Powiedmy ze chcesz wyswietlic liczbe 1234

Prcesor wlaczy segmenty dla cyfry 1 (piny 7 i 4) i anode (pin 12) pierwszej sekcji wyswietlacza, anody pozostalych wyswietlaczy wylaczone. Nastepnie wylanczy anode pierwszej sekcji i wlancza segmenty dla cyfry 2 (piny 11, 7, 5, 1 i 2) i anode drugiej sekcji (pin 9) itd z pozostalymi cyframi. Powyswietleniu z osobna wszystkich czterech cyfr, zaczyna od poczatku czyli: Prcesor wlaczy segmenty dla cyfry 1 (piny 7 i 4) i anode (pin 12) pierwszej sekcji wyswietlacza, anody pozostalych wyswietlaczy wylaczone. ......

Dzieje sie to tak szybko ze oko ludzkie nie jest w stanie zauwazyc ze swieci sie tylko jedna cyfra, a pozostale cyfry sa wyloczone. Bezwladnosc oka powoduje ze masz wrazenie ze swieca sie wszystkie cztery sekcje wyswietlacza.

Prosze bardzo

Pozdrawiam

Kabelek

Reply to
Kabelek

Dziękuję Wam wszystkim za bardzo szybką i profesjonalną reakcję. Cieszę się że ta grupa, a w związku z czym grupowicze, kierują się kulturą i wiedzą.

Jeszcze raz gorąco pozdrawiam w te deszczowe dni :)

Reply to
Piotr

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.