Sterowanie grupowe mocą grzałki a moc chwilowa

Mam grzałkę o mocy ok 100kW sterowaną grupowo. Gdy ma ustawioną moc poniżej 100% to sterownik w pewnym zakresie czasu załącza ją 100% mocy a w innym jest 0% (wyłączona). Wiadomo. Monitoruję parametry rejestrowane przez licznik energii (z którego są naliczane opłaty przez dostawcę prądu). Jednym z parametrów jest moc chwilowa. Co ciekawe ta wartość zawsze pokrywa się z "wirtualną" mocą ustawioną przez sterowanie grupowe. O ile zmniejszony pomiar energii kWh (w czasie) jest zrozumiały to dlaczego licznik wskazuje też mniejszą moc chwilową a nie 100%? Licznik podaje też kilka innych mocy, ale to są wartości uśrednione w 15 minutach, tutaj nie mam wątpliwości. Natomiast ten parametr "moc chwilowa" jednak też jest uśredniony w czasie skoro podaje wartości mniejsze, dlaczego? Oczywiście jak grzałka włączona zostanie na 100% mocy przez dłuższy czas to moc chwilowa z licznika zgodna jest z mocą grzałki. Podczas pracy grzałki na obniżonej mocy (grupowo) w czasie jej cyklu off->on jej temperatura nadal jest wysoka, stąd prąd jaki przez nią płynie nie ulega zmianie tj. jej opór temperaturowy raczej się nie zmienia. Wykres mocy chwilowej w czasie na podstawie danych z licznika:

http://83.220.108.211/bins/gmoc.jpg

Na samym początku widać moc załączoną 100%, później parę minut po godz 2:00 sterownik grupowy zaczyna swoją pracę on/off. Moc chwilowa odczytywana z licznika jak widać drastycznie maleje...

Reply to
Marek
Loading thread data ...

W dniu 2016-01-26 o 15:10, Marek pisze:

Bo grupowe sterowanie obejmuje b. krótkie odcinki czasu, pewnie pojedyncze okresy, dlatego moc spada a licznik mocy chwilowej mierzy moc przez wiele okresów, dlatego on także uśrednia wyniki.

Reply to
janusz_k

mierzy moc

To ze uśrednia to oczywiste, pytanie było dlaczego uśrednia.

Reply to
Marek

Trochę uśredniać musi, inaczej nawet przy pracy na pąłną moc na wykresie widziałbyś sinus na 100Hz ;-)

Może to też być celowa decyzja. Na pewno filtr powinien być większy niż częstotliwość próbkowania.

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

bo inaczej łapałby impulsy wielokilowatowe nieodpowiadające (statystycznie) charakterystyce odbioru

b.

Reply to
Budyń

A może też poszczególne fazy różnie załącza, co widać szczególnie przy dochodzeniu do właściwej temperatury?

Reply to
t-1

Na dochodzeniu jest full power. Przecież widać to na wykresie. Ale faktycznie po dojściu grzałki są dodatkowo odłączane od sterowania grupowego by wyrównyać ich temperaturę, co tłumaczy ten grzebień na wykresie po dojściu. Ale mimo to widać ewidentnie rampę w dół.

Reply to
Marek

To taka mac, ze pwnie trzy fazy, wiec moc niby stala.

probkowanie jest prawdopodobnie czeste. Nawet z 10kHz. Usredniac po okresie jest sens, usredniac w 1s tez jest sens, a to juz moze sterownikowi grupowemu wystarczyc. Na obrazku widze, ze moc istotnie skacze, wiec prawdopodobnie jednak okresy sterownika i licznika sie nie pokrywaja.

J.

Reply to
J.F.

Na wykresie to ja widzę tylko moc i godzinę. A domniemywać mogę, że odpowiednia temperaturę piec osiągnął dopiero ok.

3:30. gdy wykres mocy się stabilizuje. Głupi byłby konstruktor pieca, gdyby zastosował tylko sterowanie ON/OF. Tam musi być jakiś człon PID skąd wynika mniejsza moc średnia w okresie stabilizacji temperatury. Inną sprawą jest o co pytasz. Licznik dostawcy prądu z założenia nie podaje mocy chwilowej. Przecież ze sposobu podawania wyniku wynika, że uśrednia ją za okres swego impulsowania. Chyba zliczasz te impulsy lub czas między impulsami? Więc zobacz jaka jest stała licznika a będziesz wiedział w jakim okresie całkuje dla danej mocy.
Reply to
t-1

Gdzie się stabilizuje? Po 100% mocy zaczyna się rampa w dół, moc wyraźnie maleje uśredniając grzebień). Zresztą moc wyjściowa z pid zawsze maleje przy podtrzymaniu temperatury aż do końca procesu, taka cecha pieca.

Oczywiście, że jest pid, ale to nie zmienia faktu, że sterowanie grupowe z wyjscia pid jest on off przy rozdzielczości 10ms on = 1% mocy. Oprócz tego jest jeszcze jeden off ignorujacy moc zadaną z pid jeśli tempetatura danej grzałki wyprzedza grzałkę wyżej (chodzi o równomierne grzanie). Ale to nie istotne, interesuje mnie tylko pomiar licznika.

Reply to
Marek

A po co takie? Przceiż nie zapisuje tych danych, a czy próbkuję co 10s, czy co 10sm, nie ma znaczenia, jeśli zapisuje tylko te próbki brane co 10s.

Okres sterownika może być fnbkcją mocy, ciężko dopasować;-)

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Uśrednia dlatego żeby nie traktował jako przekroczoną moc chwilową np fazy rozruchu silnika gdy prąd jest kilkukrotnie większy niż znamionowy.

Reply to
Mario

W dniu 27.01.2016 o 16:27, Marek pisze:

Czy ten wynik pomiaru z licznika oznacza, że masz dostęp do jego elektroniki a w szczególności pomiarów czujników prądu? To jest niemożliwe ze względu na legalizację licznika. Sądzę, że jakiś układ przetwarza jednak impulsy otrzymywane na wyjściu impulsowym licznika energii wyliczając z tego pośrednio parametry grzania. Postawiłem więc tezę, że nieprawdą jest, że masz wskazania mocy chwilowej w dysponowanych danych mimo, że opis modułu pomiarowego urządzenia może to sugerować. Dlaczego tak jest, opisałem poprzednio.

Reply to
t-1

Jesli ma dobrze zmierzyc przebiegi przesuniete w fazie, odksztalcone, np regulacje fazowa - to IMO musi miec sporo probek w okresie 50Hz. Taki ADE7755 ma ponoc 900kHz, no ale to ADC sigma-delta, tam sie to inaczej liczy. Zegara 3.57MHz jednak wymaga.

W zaleznosci od sposobu zadawania jakis okres pewnie jest - watpie aby byla np mozliwosc okreslenia "moc 1/pi". A np 0.314 co 1000 okresow powinno sie powtarzac, nawet jesli przepuszcza okresy typu :

0,0,1,0,0,1,0,0,1,1, ..

Oczywiscie jak to jeszcze bedzie regulowane, to okres moze zniknac.

Albo, jak koledzy podpowiadaja - okres licznika wynosi 1Wh :-)

J.

Reply to
J.F.

Wyczuwam w tym pytaniu jakąś prowokację. Przecież każdy współczesny licznik elektroniczny udostępnia parametr "moc chwilowa" na jego konsoli (rejestr 1.7.0). Ja akurat m.in. ten parametr odczytuję (do generowania statystyk) przez interfejs rs485 licznika ale nie ma znaczenia jaką metodą odczyta się te wartości, żadna legalizacja nie stoi temu na przeszkodzie.

Reply to
Marek

Pomijasz problem.

Tu nie chodzi o to, z jaką fizycznie częstością próbkuje sygnał, ale jaka jest liczba punktów pomierowych w zapisanych danych.

900kHz to 77 miliardów punktów na dobę. ~ 77GB danych w najlepszym przypadku:)

Teoretycznie jest możliwe, że wątkodawca zbiera tyle danych, ale podejrzewam, że jednak w pliku ma znacznie mniej.

Jeślit teraz zrobisz sygnał o rozdzielczości 1s biorąc po prostu co k-tą wartość, to dostaniesz bardzo bezużyteczne dane. W tak ekstremalnym przypadku dostraniesz Morę z macania częśtotliwości sieci;-)

Sygnał musi być przefiltrowany (czy to fizycznie, czy softwareowo, nie ma znaczenia) tak, aby wyrzucić wyższe częśtotliwości.

Może tak, możę nie. Może wypełnienie 50% jest realizowane 0101 a 33% przez 001001 ;-)

A może jest realizowany czymś na kształt alg. Bresenhama;-) wtedy masz minimalne odchyłki od średniej.

;-)

pzdr bartekltg

Reply to
bartekltg

Przepraszam, nie miałem nic złego na myśli. Uważam tylko, choć nie jestem specjalistą od liczników, że ten rejestr jako moc chwilowa nie podaje jednak jej autentycznej wartości a uśrednia za jakiś okres. Choćby ze względu na przetwarzanie analogowo-cyfrowe. Mam nadzieję, że raczej w okresie ułamka sekundy a nie minut. Więc przy załączaniu na kilka okresów różnice będą znaczące.

Wiesz, drążąc z ciekawości temat poszukałem przykładowego układu scalonego takiego licznika:

formatting link
stronie 16 PDFa jest opis wewnętrznego przetwornika ADC. I jest mowa o 2 sekundach na pomiar. To by chyba wiele tłumaczyło.

Reply to
t-1

Boże uchowaj, ja tylko raz na 30 sek odpytuje licznik, m.in. o moc chwilową.

Reply to
Marek

Teraz modne big data :-)

Ten uklad nawet tego nie potrafi - te 900kHz to 1-bit ADC, zanim zrobi z tego 16-bitowy wynik to troche cykli musi minac, a potem i tak to doda do licznika i na zewnatrz wystawi impulsy znacznie rzadziej. Podobne uklady daja dostep do licznika, ale jak piszesz - przeciez nikt tego tak czesto nie czyta.

Owszem, i wcale bym si nie zdziwil, gdyby ten licznik/miernik usrednial w czasie wlasnie 1s. Moze byc inny czas, ale jakis trzeba przyjac ... a jak klient odczytuje rzadziej, to juz jego problem :-)

O tym wlasnie pisze, tym niemniej - jakos to zadajesz. Nie bedzie 1/3, bedzie zadane 33 (na 100), 330 (na 1000) czy 85/256 - i tu algorytm zapewne bedzie mial okres 100, 1000, lub 256. Oprocz tego, ze moze miec okres 2 przy 50%

J.

Reply to
J.F.

Am 27.01.2016 um 16:50 schrieb Mario:

Taka żarówka 100W potrafi chwilowo pobrać i 1kA. Ino bardzo krótko ;-)

Waldek

Reply to
Waldemar

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.