sterowanie, brak sprzężenia zwrotnego

Witam

Załóżmy, że mamy urządzenie złożone z dwóch cewek i obracającego się między nimi magnesu. W zależności od tego, w której cewce płynie prąd magnes obraca się w jedno z dwóch skrajnych położeń. Jednym słowem galwanometr. Chciałbym nim sterować poprzez PWM ale bez sprzężenia zwrotnego. Czy jest jakiś sposób na takie kształtowanie impulsów sterujących aby pozbyć się drgań przy zmianie położenia?

Z góry dzięki za odpowiedź.

Wojtek

Reply to
Wojtek
Loading thread data ...

Wojtek snipped-for-privacy@interia.pl pisze:

Tak. Musisz poznać transmitancję (ew. odpowiedź na skok jednostkowy) takiego układu. Następnie realizujesz filtr cyfrowy o takiej charakterystyce, żebynie było przeregulowania.

Ja tak robiłem w cyfrowym sterowaniem cewką obrotomierza i bangla.

Jak jeszcze obczajasz matlaba, to w ogóle będzie banał.

Reply to
Patryk Sielski

Prawdę mówiąc marzyło mi się coś prostszego, np. układ z paroma wzmacniaczami oparacyjnymi i potencjometrami, którymi metodą prób i błędów dostraja się elektronikę do właściwości fizycznych urządzenia. Spróbuję może zacząć od poczatku i zamodelować cały układ takimi wielkościami jak bezwładność, prędkość czy przyspiesznie.

W każdym razie dzięki za odpowiedź.

Wojtek

Reply to
Wojtek

Do lasera ? Bo to zmienia troche to co napisze dalej

Rozumiem ze nie chodzi ci o drgania pochodzace od PWM tylko o same oscylacje przy zmianie pozycji.

Zasadniczo miernik taki powinien miec cos co tlumi drgania. Tlumik powietrzny, olejowy lub nawet magnetyczny. Przy dobrym dobraniu tlumienia masz albo ruch aperiodyczny krytyczny, albo oscylacje szybko tlumione [co jest o tyle lepsze ze szybciej pokazuje tendencje] Role tlumika moze pelnic sam uklad magnes-cewka - ale wymaga sterowania napieciowego, tzn zeby napiecie indukowane powodowalo przeplyw pradu w cewce. Pokiwaj tym urzadzeniem, a potem zewrzyj cewke i pokiwaj jeszcze raz. Od strony sterowania - najprostsze to ograniczenie predkosci zmian. Ale mozesz rozwinac skrzydla i zrobic to co chcesz - skoro nastepuje oscylacja, to trzeba wczesniej podac impuls "ujemny", ktory zatrzyma wskazowke. Bedzie potrzebne parametry modelu tego galwanometru zeby poprawki policzyc.

J.

Reply to
J.F.

Możesz. Poszukaj metod Zieglera-Nicholsa. Był jeszcze jakiś Japończyk od innych metod, ale tego bliżej nie znam.

Pozdrawiam

Reply to
Marcin Stanisz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.