Sterowanie 23 urządzeniami

Mam taki mały kłopotek. Mam 23 urządzenia zasilane prądem zmiennym (16V, 75mA, 50Hz). W działaniu są podobne do serwomechanizmów. Mają 3 przewody sterujące:

  1. Zasilanie
  2. Ruch w prawo
  3. Ruch w lewo Aby uruchomić takie urządzenia należy podać ww. napięcie między przewody 1 i 2 lub 1 i 3. Po wykonaniu ruchu urządzenie automatycznie się "wyłącza" (wyłącznik krańcowy). Np. przykładamy napięcie między 1 i
2, urządzenie wykonuje ruch w prawo, po dotarciu do końca przestaje dziłać. Można tylko spowodować powrót urządzenia w lewo przykładając napięcie miedzy 1 i 3. To tak w wielkim skrócie. No i teraz mam 23 takie urządzenia do wysterowania. Tzn. w dowolnym momencie dowlona ilość urządzeń może wykonywać ruch w dowolną stronę. Planuję aby wszystkim sterował uC z rodziny AVR (2313?, ATmega? jeszcze do wyboru). Na wejściu będzie się znajdowała klawiatura 4x4. Kombinacja dwóch klawiaszy bedzie dekodowana jako wybranie jakiejś zaprogramowanej sekwencji działania urządzeń (np. zadziałają 3 urządzenia: nr 8 w lewo, nr 12 i 13 w prawo). Na chwilę obecną wymiśliłem że do sterowania tymi urządzeniami zatrudnie optotriaki (jakieś MOC lub coś podobnego). Jak nietrudno sie domyślić potrzebował będę tego 46 sztuk. O ile z miejscem nie będzie kłopotów to kłopot będzie z ich sterowaniem. Uwzględniając klawiaturę potrzebowałbym uC o minimum 58 końcówkach... Fakt, wystarczy ATmega103, ale to chyba wyskoczenie z armatą na muchę... Myślałem też o jakimś dekoderze, ale nie mam za bardzo pomysłu jaki by to mógł być :/ Aha. Założenie jest takie że tak długo jak trzymam odp. kombinację przycisków na klawiaturze, tak długo odp. urządzenia mają być zasilane. Ma ktoś jakiś pomysł jak to to wysterować? Jakieś sugestie? Podpowiedzi? Za wszelką pomoc z góry pięknie dziękuję :)
Reply to
Mateusz Majchrzycki
Loading thread data ...

Użytkownik "Mateusz Majchrzycki" snipped-for-privacy@spam.spam napisał w wiadomości news:Xns9555C951357EXNSMateoM@192.168.0.1...

moze rejestr 74HC595 jako port

mozesz je laczyc kaskadowo jeden scalak ma 8 wyjsc

ladujesz szeregowo np z uzyciem sprzetowego SPI albo programowo jak Ci wygodniej

Reply to
Andy

albo 74HC4094 - praktycznie to samo...

entrop3r

Reply to
entroper

albo 4094 - szybki jest wystarczajaco.

Rozwiazanie ma jedna nieelegancje - trzeba 48 bitow wyslac zeby jeden silnik ruszyc lub zatrzymac.

Alternatywnie .. kilka sztuk 573 i normalne porty .. Albo porty na I2C.

Nawiasem mowiac - skoro i tak maja byc optotriaki .. to mozna sie zastanowic nad jakims sterownikiem dla 64 LED, maxim ma tego kupe w ofercie..

J.

Reply to
J.F.

Mon, 30 Aug 2004 17:49:58 +0000 (UTC), na pl.misc.elektronika, Mateusz Majchrzycki napisał(a):

  1. A co robi maszynka jeśli podasz jednocześnie na oba kierunki ? Umie to znieść ? Jeśli nie - to musisz mieć naprawdę niezawodne oprogramowanie albo dostawiać jakieś tradycyjne rozwiązania wykonawcze zapewniające wyłączność sterowania kierunkami.
  2. Czy napędy są w jednym miejscu czy rozproszone (oddalone ) - to w znacznej mierze determinuje rozwiązania.
Reply to
Jurek Szczesiul

Pewnego dnia Jurek Szczesiul snipped-for-privacy@wycin.ep.com.pl>

nastukał(a):

Szczerze? Nie mam pojęcia. Nigdy nie testowałem tych napędów pod kątem takiej wariacji :/ Ale wydaje mi się że zacznie się poruszać na zmianę w obu kierunkach na malutkiej przestrzeni. Silnik zasilany jest prądem stałym, który w samym urządzeniu otrzymywany jest przez prostowanie jednopołówkowe napięcia zasilającego. Tak więc w jednej połówce sinusoidy będzie się poruszał w jedną stronę a w drugiej połówce w przeciwną.

Rozproszone na odległość max. 5-6 m od miejsca gdzie znajdzie się sterownik. Ale czy to rzeczywiście ma takie duże znaczenie?

Reply to
Mateusz Majchrzycki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.