Statecznik elektroniczny T8 i zapłon rury

Hej. Mam problem z handlowcem, bo mi wciska informacje, ze statecznik Vossloh Shwabe, seria FBC-136 ma cieplny zaplon. Uruchomilem go i zapalił rure natychmiast po wlaczeniu. Wiec niby w jakim czasie mial on podgrzac elektrody w rurze?

Mial ktos do czynienia z ta seria? Jak wyglada zaplon na cieplo w statecznikach elektronicznych?

Pzd. ar-c

Reply to
ar_c
Loading thread data ...

Teoretycznie jest nawet w tych najprostszych chinskich kompaktowkach. W praktyce tez sobie zadaje pytanie "kiedy".

J.

Reply to
J.F.

Teoretycznie można bardzo dużym prądem w bardzo krótkim czasie :-). A jak jest w praktyce to sami Chińczycy pewnie nie wiedzą...

Reply to
Robert_J
Órzytkownik "Robert_J" napisał

do zapłonu "rury" grzanie wcale nie jest potrzebne, wystarczy impuls odpowiednio wysokiego napięcia:O)

Reply to
Papa5merf

Owszem, tylko że tego typu zapłon negatywnie wpływa na jej zywotnosc.

Reply to
ar_c
Órzytkownik "ar_c" napisał:

a niby dlaczegusz to?:O)

Reply to
Papa5merf

Bo tak pisza madre ksiazki.

J.

Reply to
J.F.
Órzytkownik "J.F." napisał:

a czytałeś jakąś z nich?:O) jeśli tak to ośfieć nieczytających i wyjaśnij owy wpłyf na żywotnosć?:O)

Reply to
Papa5merf

Użytkownik "Papa5merf" snipped-for-privacy@wp.pl napisał w wiadomości news:hp2apn$90a$ snipped-for-privacy@atlantis.news.neostrada.pl...

poszókaj sobje w internecje

e.

Reply to
entroper

Wpływu książek na żywotność świetlówek nie znam. Ale zimny zapłon, nawet jak Ci się to nie podoba, skraca żywotność świetlówek. Z jakiego powodu, znajdziesz sobie w Internecie. Jak sam znajdziesz to na dłużej zapamiętasz.

Reply to
kogutek
Órzytkownik "kogutek" napisał:

czy mnie się o podoba czy nie to nie ma tutaj znaczenia, szkoda tylko że ty wypowiadasz się na temat o kturym zielonego pojęcia nie masz i zasłaniasz się mądrością głupcuf, czyli internetem:O)

Reply to
Papa5merf

Napisz to poprawnie ortograficznie, to Ci napiszę, co i dlaczego ze świetlówkami.

Reply to
Marek Lewandowski
Órzytkownik "Marek Lewandowski" napisał :

mnie łaski nie robisz, a ja nic ci poprawnie nie muszę pisać, jesli masz coś do powiedzenia to powiec to osobie o to pytającej w wątku:O)

Reply to
Papa5merf

Ty pytałeś, dlaczego zimny zapłon niszczy rurę, nie starter wątku. Na jego pytanie (o dobry soft start) nie mam odpowiedzi. Ale widzę, że jak chcesz, to umiesz poprawnie pisać...

A zapalanie rury z żarzonymi katodami bez ich wstępnego podgrzania skutkuje wyrwaniem materiału z powierzchni elektrod i rozpyleniem go po luminoforze (dlatego końce starych rur są ciemne - to zjawisko zachodzi zawsze, tylko przy poprawnie żarzonych elektrodach bardzo powoli). W efekcie dość szybko rura jest od środka ciemna, traci na jasności, a jak się elektrody "skończą" to przestaje się zapalać w ogóle, albo świeci słabo (bo emisyjność kawałka stalowego drutu zatopionego w szkło jest taka sobie i sporo napięcia idzie na w ogóle uwolnienie elektronu, zamiast na jego przyspieszanie i pobudzanie rtęci do świecenia).

Reply to
Marek Lewandowski
Órzytkownik "Marek Lewandowski" napisał:

czysty pszypadek:O)

wypalanie się elktrod to zjawisko normalne w każdej lampie wyładowczej, elektrody w świetlufkach wyaplają się zarówno przy odpalaniu na "ciepło" jak i na "zimno", po prostu na ciepło napięce powodujące jonizację jest znacznie mniejsze, a co do ciemnego nalotu i trwałości to uwierz że ja potrafię świetlufkę zapalić na ciepło tak że pszeżyje zaledwie kilka sekund i pojawi się ciemny nalot na końcach:O)

nie wiem jaki cel przyśfiecał konstruktorom śfiertluwek z takim udziwnieniem żarników, domyślam się że chodziło o to żeby poradzić sobie z zapłonem bez wysokiego napięcia, a może chodziło dokładnie o to żeby te rury szybko się paliły i żeby biznes się kręcił?:O)

Reply to
invalid unparseable

Użytkownik "Marek Lewandowski" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@mid.individual.net...

Panowie, naczytaliście się w necie różnych wypowiedzi niekoniecznie prawdziwych. Po pierwsze. Rury posiadają żarniki, które wstępnie rozgrzewają rurę w celu ich zapłonu. Nie ma to nic wspólnego z wydłużeniem żywotności rur, bo same rury z racji ich konstrukcji mają żywotność bardzo dużą. Pierwszym i ostatnim zadaniem tych włókien jest umożliwienie zapalenia świetlówki przy niższym napięciu zasilającym. Nietety najbardziej newraligicznym elementem, który ulega uszkodzeniu w takiej rurze i powoduje, ze rura jest do wyrzucenia to jest właśnie to włókno żarzące. W przypadku tradycyjnego układu zapłonowego spalenie się takiego włókna powoduje, że rura jest wyrzucana. Co do zaczerniania rury wewnątrz to faktycznie występuje takie zjawisko, ale występuje ono przede wszystkim wtedy, kiedy włókno jest żarzone i rura jest odpalana. Zjawisko to jest o wiele mniejsze przy rurach, które nie posiadają wstępnego żarzenia, a odpalane są na zimno wyższym napięciem. W przypadku wyższego napięcia zasilającego bez potrzeby wstępnego żarzenia rury wytrzymują o wiele dłużej. Tu nalezy porównać czas żywotności samej rury (bez wstępnego żarzenia) do czasu żywotności żarnika, który ogranicza żywortność rury przy tradycyjnym układzie zapłonowym. Ponadto układ odpalający rurę bez wstępnego żarzenia potrafi pracować na rurach, które mają przepalone wlókna i to właśnie jest wykładnikiem żywotności rur. Argumentami przemawiającymi przeciwko układom elektronicznym tj. przetwornicom podwyższającym napięcie zasilające rury jest fakt, że układy te lubią się często uszkadzać, głównie za sprawą wysychających kondensatorów elektrolitycznych oraz wysoki koszt w stosunku do tradycyjnego układu. Dlatego ja osobiście jestem za układami tradycyjnymi stateczników + zapłonnik elektroniczny, skracający mruganie rur i powodujący, ze rury zostają odpalone po jednokrotnym podżarzeniu.

Reply to
Plumpi

Czy mógłbyś uwiarygodnić swoją opowieść. Może opiszesz co się dzieje jak do oprawę wyposażoną w świetlówkę, statecznik i zapłonnik bimetaliczny podłączy się do sieci. Tylko nie pisz ze świetlówka zacznie świecić bo to oczywiste. Skoro napisałeś o niższym napięciu przy którym następuje zapłon świetlówki to dobrze by było jak byś się skupił na roli statecznika.

Reply to
kogutek

Użytkownik "kogutek" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

"Z jakiego powodu, znajdziesz sobie w Internecie. Jak sam znajdziesz to na dłużej zapamiętasz"

Reply to
Plumpi

zapomniałeś dopisać że powinienem ciąć cytaty, czy zostawiłeś sobie taki tekst na później? Nie muszę szukać w necie po co jest statecznik. W przeciwieństwie do Ciebie wiem.

Reply to
kogutek

Użytkownik "kogutek" snipped-for-privacy@op.pl napisał w wiadomości news: snipped-for-privacy@newsgate.onet.pl...

No to mnie oświeć, bo według ciebie jestem ciemny :) Samemu odpowiadasz w sposób lekceważący "Z jakiego powodu, znajdziesz sobie w Internecie. Jak sam znajdziesz to na dłużej zapamiętasz", a oczekujesz od innych pełnych wypowiedzi, wręcz bym powiedział całych elaboratów.

Reply to
Plumpi

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.