Jaką paletę kolorów posiada?

Witam,

Mój 15 letni magnetowid VHS rozwalił się wczoraj.

Chcę za pomocą karty TV do peceta zrzucić zawartość kaset VHS PAL na płytki DVD lub twardziela bez utraty jakości. Google zwraca wiele stron o tej tematyce lecz to mnie nie zadowala bo są mało precyzyjne jeśli chodzi o ustawienia kodeków.

Stąd moja prośba o uzupełnienie/weryfikację danych, które zebrałem na temat VHS.

postać zapisu: composite rozdzielczość H: 240 linii (chyba powinno być pikseli?) rozdzielczość V: 576 ???? liczba kolorów: nieskończenie wiele? prędkość: 25klatek/50Hz audio: mono, stereo helical pasmo przenoszenia: mono 70-8000Hz S/N: 40dB VHS hifi stereo: pełne pasmo, S/N: 80dB

Jedyne wyjście jakie ma magnetowid VHS to composite out (CVBS) obojętnie czy jako cinch czy scart. Czy na tym wyjściu jest format z kasety 240x576 czy jest skalowany przez magnetowid do 768x576? Jaką paletę przenosi złącze CVBS? Dlaczego inni podają 720x576 jako pełny PAL zamiast 768x576?

Inne dane jakie spotkałem w Internecie: PAL 720 x 576 PAL VHS 320 x 576 (przybliżona) czy ta liczba dotyczy wyjścia CVBS czy tego co schodzi z głowicy (i być może jest przed wyjściem CVBS skalowane)

Chip uważa, że z VHS trzeba zgrywać w rozdziałce 238x240 paleta RGB 24bit? Dlaczego w tym samym artykule podaje dla VHS rozdzileczość 720x288?

Jakie parametry dobrać aby nie pogorszyć jakości przy konwersji VHS->DVD? Czy komputer może wykryć jaka rozdzielczość jest na wejściu CVBS w karcie TV?

Reply to
Zbyszek
Loading thread data ...
[...]

Poprawnie.

To jest sygnał analogowy i nie ma mowy o skalowaniu. Wartość 320 jest przybliżona wartością wynikająca tylko i wyłącznie z pasma przenoszenia.

Powinno być: 384x288 25 kl/s - wtedy uzyskasz obraz o poprawnych proporcjach (4:3), bez przeplotu i przeskalowywania.

Może wykryć, że to PAL ale niekoniecznie poprawnie interpretować. A zazwyczaj domyślne wartości (640x480, 320x240) dotyczą NTSC a nie PAL.

Reply to
RoMan Mandziejewicz
768x576 to jest rozdzielczość maksymalna PAL, z taką musisz zrobić zrzut jeżeli chcesz mieć max jakość 720x540 do takiej rozdzielczości praktycznie będziesz musiał przyciąć obraz bo dolne linie przesyłają dodatkowe informacje i wyglądają jak latające paski (a szerokość żeby zachować proporcję) trzeba jeszcze zlikwidować interlinię - czyli efekt wyświetlania co drugiej lini miksując piksele

Jeffrey

Reply to
Jeffrey

mozesz uzyc wlasciwie dowolnej karty przechwytujacej obraz ale moim zdaniem najlpesze bedzie przegranie przy pomocy nagrywarki dvd.

- pasmo VHS w przyblizeniu odpowiada rozdzielczosci 352 pikseli w lini

- uzyj trybu 352x576 (obslugiwany przez wiekszosc oprogramowania - uzyskasz obraz z interlace ale dzieki temu nie stracisz inforamacji o drugim polobrazie)

- jesli masz szybki komputer (powiedzmy cos klasy pentium 3 z zegarem

900MHz to bez problemu mozesz uzyc programowego kodeka MJPEG - to w praktyce najlepszy sposob kompresji - dobry komrpomis miedzy jakoscia, nakladem obliczeniowym i wielkoscia miejsca zajetego)

- jesli masz szybszy komputer niz pentium 3 900MHz (np P4 1800MHz lub cos podobnego) to polecam wykorzystanie rozdzielczosci 720x576 i przeskalowanie tak uzyskanego obrazu przed enkodowaniem do wspomnianej rozdzielczosci 352x576. MPEG-2 poprawny z punktu widzenia DVD mozesz uzyskac uzywajac darmowego i bardzo dobrego enkodera HCenc0.20.

Jest duzo fajnego i darmowego oprogramowania ktore potrafi przebic wiele komercyjnych pakietow ale temat jest dosc obszerny i moze sie okazac ze najwygodniejszym sposobem bedzie uzycie stacjonarnej nagrywarki DVD.

Reply to
PAndy

W instrukcji magnetowidu sprawdziłem, że ma Horizontal Resolution: "More than 240 Lines". Czyli wygląda na to, że rozdziałka powinna być na 240. O pionowej nic nie piszą. 240 x co? Brakuje też informacji o palecie kolorów.

Potem znalazłem to:

formatting link
wynika z tego, że to co rozumiemy jako pozioma rozdziałka w komputerach jest pionową rozdziałką w VHS. Czyli nie 240 x costam tylko cośtam x 240. Problem jest jeszcze taki, że cośtam jest nieznane bo znowu tylko informacja o tych 240 liniach, a pionowej/poziomej rozdziałki znowu nie podali. Też nadal brakuje informacji o palecie kolorów.

Też nie wiadomo czy te 240 jest podawane na wyjście CVBS czy skalowane do rozmiaru TV (768x576). Ale kolega napisał, że analog się nie skaluje więc pewnie jest 240.

Dlaczego nikt nie zaleca zgrywania video w rozdziałce 240 i kolejnych "komputerowych" np. 480 tylko jakimś 768(720) x 576 (nie wiem czy to komputerowa rozdziałka czy PAL). Czy VHS jest rozmazany i niskiej jakości dlatego, że nie używa się nominalnej rozdzielczości vhs 240 tylko

768 x 576, gzie trudniej zachować proporcje?

Zbyszek

Reply to
Zbyszek

zgrywalem sobie pare tasm niedawno. zamiast bawic sie w teoretycznie ilosci lini zgralem w pelnym palu programem Windvr. jakosc bardzo dobra - tak jak widac = tak sie nagralo. windvr od razu kompresuje w locie do mpeg2. jedna godzina filmu to okolo 4gb - przy cenach plyt dvd wyjdzie taniej niz siedziec i potem rekompresowac. material mpeg2 wrzucilem potem w dvdlab i zrobilem normalne dvd.

wymagania dla programu nie sa jakies kosmiczne, kiedys zgrywalem na celeronie 1.8ghz i sie spokojnie wyrabial. aha, zgrywane poprzez tuner tv aver capture 98 (tez juz zabytek)

pzdr.

Reply to
tralalalala

Jeffrey napisał(a):

Absolutnie nie. Trzeba pamiętać, że pojawia nam się konflikt pomiędzy komputerem a telewizorem. te - jak to nazywasz- latające linie nie będą na telewizorze widziane. Jeżeli je wytniesz i przeskalujesz to stracisz na jakości - i to sporo.

Najprostszą drogą konwersji jest użycie kamery cyfrowej z wejściem analogowym i użyci jej jako konwertera analogowo cyfrowego. Do komputera wchodzimy wtegu przez firewire i kłopoty się kończą. Po prostu pożycz taką kamerę - np canona z literką "i" na końcu nazwy - np "mv500i"

Przy okazji możesz sobie zarchiwizować na kasetkach DV - to pewniejsze niż nagrywane DVD.

Przechwytujemy ZAWSZE pełny PAL z przeplotem (interlaced, bo interlinia to odstęp międzyliniowy a nie przeplot ;-) ). Na telewizorze przeplotu nie zobaczymy - bo jest on tu naturalny. Na komputerze zobaczymy - ale możemy użyć odtwarzacza, który sobie z nim w locie poradzi. Uwaga usunięcie przeplotu (niezależnie od metody) powoduje pogorszenie jakości na TV.

Ważne, żeby odtwarzać z magnetowidu, który nie jest za inteligentny i nie włącza bluescreena przy zerwaniu synchronizacji - w końcu to stare kasety. Takie śmieci usuwa się ręcznie.

MAc

Reply to
MAc

bo ilosc kolorow jest nieskonczona, nie ma tez rozdzielczosci w rozumieniu komputerowym a pasmo...

VHS na jednej linii (jednym sladzie wynikajacycm z obrotu bebna) zapisuje caly obraz (dwa polobrazy ze wszystkimi liniami synchronizacji)

768 to jest blad - nie ma czegos takiego w PAL telewizyjnym - 768 to tzw kwadratowy piksel - nie uzywany w urzadzeniach kosnumenckich ani studyjnych

zaleca sie zgranie do 352x576 albo 720(704)x576 - spotyka sie czasem filmy z rozdzielczosciami 480 czy np 544 ale sa to rozdzielczosci niezgodne z standardem DVD a to wlasnie DVD wyznacza pewien standard parametrow kompresji. Czasem warto zdigitalizowac video z rozdzielczoscia 720x576 bo mozna w ten sposob obrobic sygnal i polepszyc jego jakosc (redukcja szumu np), z reguly sygnaly o mneisjzym pasmie np VHS potem skaluje sie w dol do rozdzielczosci 352x576 bo dzieki temu mzona zaoszczedzic troche pasmo i poprawic jakosc skompresowanego sygnalu (mniej danych do kompresji wiec mzona stosowac mniejsza kompresje) - dodatkowo konwersja 720 na 352 zmniejsza ilosc szumow przetwornika AC (zmniejsza sie szumy kwantyzacji). Dla sygnalu 352x576 bedziesz mial pasmo luminancji na poziomie 3.3MHz - w zupelnosci wystarczy by przeniesc bez utraty informacji zawartosc tasmy VHS.

Reply to
PAndy

Ogolnie jest tak ze TV jest analogowa, i o ile poziomych linii jest ile jest, to rozdzielczosc pozioma jest blizej nieokreslona. Urzadzenia wydola ile wydola. W samym sygnale jest podnosna fonii i koloru, wiec uzyteczne widmo sygnalu jest do ok 4MHz. Przy okolo 55us na widoczna czesc linii daje to rzedu 220 okresow .. czyli np powyzsze 240 linii i 240 odstepow miedzy liniami - rozdzielczosc w pikselach wynosilaby ok 480.

Niby mozna podawac i wieksza czestotliwosc w sygnale luminancji, ale pulapki fonii i koloru beda wycinac i znieksztalcac. A w magnetowidach to sama tasma ogranicza dostepne pasmo.

komputery maja nieco mniejsze pole widzenia - tu caly obraz video ma byc widoczny. W TV jak spojrzysz to obraz "wychodzi za ekran".

Artykul jest o NTSC, czyli system o 525 liniach, wraz z powrotami. Nie dziwne ze aktywnych dla komputera jest 480 [w dwoch polobrazach po

480]. Dobrze jest miec kwadratowy piksel, wiec przy tradycyjnych proporcjach ekranu nie dziwi przyjeta przez laty rozdzielczosc VGA 640x480.

Europejski PAL ma jednak 625 linii, z czego widocznych okolo 570. cos*576 to dobra rozdzielczosc.

"cos" .. trzeba uwazac zeby sie nie pokrylo z czestotliwoscia podnosnej koloru, bo wyjdzie jak atari 800 - Amiga by sie nie powstydzila takich kolorow jak atarynka ... w trybie cz-b :-)

J.

Reply to
J.F.

To chyba wezmę paletę 24bit. Podobno oko ludzkie więcej nie widzi. A jak nie widać różnicy to po co przepłacać :-). Jeśli przetwornik AC video jest 10bit lub rzadziej 12 bitowy to czy nie lepiej użyć 16 bitów (paleta high color)?

Genialne. O to mi chodziło.

dzięki, Zbyszek

Reply to
Zbyszek

Nie, nie wybeiraja palety RGB tylko YUY (YV12 itp) - kolor na tasmie ale tez kolor w skompresowanym JPG czy MPG to nie jest RGB - uzywa sie zupelnie innego modelu kolorow - a przetwornik 10 czy 12 bitow daje ilosc kolorow znacznie wieksza niz RGB24 (powiedzmy ze 10 bitowe YCbCr to bedzie jakies 36 bitow RGB i do tego beda klopoty z przedstawieniem pewnych kolorow)

jesli mozesz to uzyj nagrywarki DVD stacjonarnej - uzyskasz naprawde najlepsza jakosc

Reply to
PAndy

Ty masz dane teoretyczne a ja Ci powiem jak w praktyce to robie. Zgrywam kartą ze sprzętowym MPEG2 z jakoscią 352x576 bitrate 5600

przy 352x288 brak przeplotu i filmy np z kamery VHS tracą płynnosc

przy 720x576 nie ma ZADNEJ roznicy w jakosci między 352x576

przegrałem dziesiątki kaset i nikt nie narzekał na jakosc

Karta TV to hauppauge PVR250 MPEG2 + VHS panasonic jakistam model 2005

Reply to
911

high color ma 16 bit na TRZY kolory, nie na jeden...

Reply to
Marek Lewandowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.