Stabilizator 5V odporny na Uwy>Uwe

Loading thread data ...

Moze to nie jest najlepsze wyjscie, ale wstaw pomiedzy kondensator a stabilizator diode w kierunku przewodzenia, wtedy nie bedzie ci sie "cofac" ladunek z kondensatora, spowoduje to zmiane napiecia takiego stabilizatora, tzn na kondensatorze bedzie 5-Nap_przewodzenia. Dodajesz wtedy druga diode pomiedzy stabilizator i mase, podnoszac jego napiecie do 5+napiecie przewodzenia. Nie wiem tylko czy taki sposob nie spowoduje ci duzych bledow stabilizacji, napiecie przewodzenia diody moze plywac od pradu.

Z tego co pamietam dawanie duzego kondensatowa na wyjsciu stabilizatora nie wplywa kozystnie na jego stabilizacje, nie lepiej dac duzy kondensator na wejsciu ? Pozdrawiam.

Reply to
szczepar

Nie rozumiem problemu. Dioda pomiędzy wejściem, a wyjściem rozwiązuje problem. Ten duży kondensator na wyjściu ma podtrzymywać na dłużej napięcie? Przed stabilizatorem zwykle jest prostownik i kondensator, to nie specjalnie rozładowuje układ, za to sam stabilizator tak, ze względu na spory prąd spoczynkowy.

Reply to
EM

Stabilizatory potrafia zaczac oscylowac i dlatego daje sie ceramiczne. Przynajmniej tak mi sie wydaje :) A co do ukladu to mozesz go nasmarowac i umiescic na jakims serwerze z obrazkami ? ulatwilo by to dyskusje.

Reply to
szczepar

Jesli dobrze zrozumialem robisz kaskade stabilizatorow 12->5->3.3, przy czym zalezy ci na stabilnosci

5 i 3.3V w przypadku zaniku zasilania wiec dajesz duuuuuuuzy kondenstaor na napieciu 5V? Obawiam sie ze to nie zadziala - jesli brakanie napiecia 12V napiecie po stronie 5V zacznie natychmiast spadac - duzy kondensator wyjsciowy ograniczy tylko szybkosc spadania. Zeby utrzymac 5V przy zaniku zasialania potrzebujesz zapasu energii (napicia) a to moze zapewnic tylko kondensator po stronie wysokonapieciowej - im wiekszy nadmiar napiecia na nim zgromadzisz tym dluzej bedziesz mial stabilne 5V. Jedyna zaleta polaczenia kaskadowego stabilizatorow to rozlozenie "grzania" na kilka stabilizatorow (calkiem pewny nie jestem ale sumaryczne straty mocy beda prawie takie same niezaleznie czy laczymy w kaskadzie czy rownolegle) GRG
Reply to
abert zielonka

Zastosuj przetwornicę na 5V.... Brak radiatora i lepsze wykorzystanie ładunku z kondensatora.

Reply to
EM

Oczywiście.

Przetwornica na LM2675 poradzi sobie z jeszcze mniejszym spadkiem napięcia. Wedle PDFa (strona 7) przy obciążenie 0.6A wystarczy jej

5.6V na wejściu. Na Alledrogo - 6.90 PLN + przesyłka za LM2675. Do tego dławiczek za 1.5 PLN i parę elementów biernych.
Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie upalisz. LM2675 bez problemów daje 1.2A ciągle. Jakbym wiedział, co oznacz "jakiś czas", to byłoby wiadomo, jak sobie z tym poradzić.

[...]

Już lepiej coś z tej samej grupy: LM2673/8/9

Jakie ciepło?

Normalny.

Jeśli nie będziesz robił dzikich pomysłów na faradami na wyjściu - nie. Przetwornicę zasilaj z niestabilizowanego - nie ma sensu grzać stabilizatora +12V.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Jak uważasz.

Będzie dobry.

Przy 5V wyjściowego raczej 88% Ale i tak większość strat jest na diodzie i dławiku.

[...]

Podciąga wewnętrznie i można sterować jak TTL - wyłączenie przez stan

0.
Reply to
RoMan Mandziejewicz
[...]

Dławik 33 uH/3A możesz nawinąć na tym rdzeniu:

formatting link

Reply to
RoMan Mandziejewicz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.