Sprężone powietrze - kilka wątpliwośc

Chce sobie odkurzyć peceta w środku i po raz pierwszy do tego celu zamierzam użyć sprężonego powietrza. Popsikałem tym trochę, żeby zobaczyć jakie jest ciśnienie, jak to wygląda itd. I naszły mnie wątpliwości. Przy wypuszczeniu większej ilości tego gazu ( na opakowaniu jest napisane, że jest to kompozycja gazów ) powierzchnia na krótki moment robi się wilgotna lub zimna (jest to tak krótko, że trudno wyczuć ), wilgoć momentalnie znika. No i tu moje wątpliwości:

- czy to przewodzi prąd?

- czy sprężonym powietrzem można czyścić każdą elektronikę? ( np. nagła zmiana temperatury nie szkodzi kondensatorom, tranzystorom ?)

- czy trzeba i jeśli tak to jakie zachować środki ostrożności przy czyszczeniu tym wynalazkiem?

- czy można w jakikolwiek sposób sprężonym powietrzem uszkodzić elektronikę?

Reply to
Tomaszek
Loading thread data ...

Kiedy miałem blisko "pod reką" halę produkcyjną gdzie była instalacja sprężonego powietrza to z rozkręconym komputerem (a również i monitorem kineskopowym) przychodziłem do niej i powietrzem o ciśnieniu 6atm wszystko ślicznie obdmuchiwałem.

M
Reply to
michalek

Użytkownik "michalek" snipped-for-privacy@gmail.com napisał w wiadomości news:hrglee$rcf$ snipped-for-privacy@mx1.internetia.pl...

Ja też dokładnie tak samo robię - sprężarka i heja. Tylko na dworze bo w pomieszczeniu za duży bałagan robi ;) Jednak powietrze ze sprężarki podczas rozprężania tak bardzo sie nie ochładza i jest to czyste powietrze a nie mieszanina gazów. Temat "powietrza" w sprayu był poruszany tutaj jakis czas temu ale wtedy chodziło o skład ilościowy i jego prężność. Co do szoku termicznego to chyba nie psikasz tym podczas czyszczenia na wlaczone urzadzenie ? Zjawisko ochładzania elementów podobno stosuje się do wykrycia "upierdliwych" zimnych lutów i mikropęknięć w obwodach drukowanych i tam nawet używa się specjalnych gazów, które schładzają się mocniej niż powietrze opdczas rozprężania. Także jakoś półprzewodniki muszą znosić takie skoki temp.

Gejzero.

Reply to
Gejzero

W dniu 2010-05-01 09:42, Gejzero pisze:

Ale w sprężarce jest czyste powietrze, a nie jakieś gazy;)

No właśnie;)

Co do szoku termicznego to

Aż tak głupi to ja nie jestem;)

Zamierzam poczyścić radiatorki na grafice, procku ( sam odkurzacz nie daje 100% efektu ) do szczelin zastosuje ten mały dozownik. No i zamierzam otworzyć zasilacz, bo tam też już z tego co widzę to wesoło jest. I tu się właśnie martwię o te duże kondensatory filtrujące napięcie, ale chyba trochę przesadzam faktycznie;) W zimę tyle elektroniki leży na giełdach, straganach i działa po tym jak się ogrzeje w domu;)

Reply to
Tomaszek

Gejzero pisze:

Z tego co wiem w puszcze "zamrażacza" jest to samo co w puszcze "sprężonego powietrza". Różnica polega na tym że "zamrażacz" ma rurkę od zaworu do dna wiec pluje skroplonym gazem który paruje na schładzanym przedmiocie a "sprężone powietrze" takiej rurki niema. Na wszelki wypadek dodam też że zawartość tych pojemników często niewiele się nie różni od zawartości "turystycznej butli z gazem" więc uwaga z ogniem... Pozdrawiam GRG

Reply to
grg12

Użytkownik "Tomaszek" snipped-for-privacy@onet.pl napisał w wiadomości news:hrgmt8$ubt$ snipped-for-privacy@news.onet.pl...

Można w 100% zrobić to odkurzaczem, tylko trzeba użyć dodatkowo pędzelka, którym wymiata się kurz z zakamarków, wentylatorów, radiatorów itp. Na czas odkurzania warto jest zdjąć wentylatory, a nawet całe radiatory, które się myje w bierzącej wodzie. Trzeba też usunąć pastę termoprzewodzącą, bo jest zanieczyszczona kurzem i brudem i nałożyć świeżą warstwę. Można też użyć specjalnej końcówki do odkurzacza - tej z pędzelkiem.

I jeszcze jedna bardzo ważna rzecz. Podczas odkurzania trzeba trzymać końcówkę odkurzacza możliwie jak najbliżej końcówki, którą odkurzasz, a drugą ręką trzymać obudowę komputera, albo też na wszelki wypadek trzeba przywiązać do ciała kawałek odizolowanego przewodu łączącego galwanicznie ciało z obudową komputera. Posobnie też z pistoletami na sprżępne powietrze. Najlepiej jak są to pistolety całe metalowe. Jezeli jest to pistolet plastikowy to trzeba robić tak samo. Chodzi o to, że przelatujące z dużą prędkością powietrze elektryzuje plastikowe końcówki pistoletów lub rur odkurzacza. Ładunki te mogą "uśmiercić" elektronikę.

Reply to
Plumpi

Gejzero pisze:

A wiesz po co są w takiej instalacji przemysłowej odolejacze i odstojniki ? ;)

Reply to
PeJot

Użytkownik Gejzero napisał: [...]

Dokładnie tych samych gazów co do przedmuchiwania - pojemnik zamrażacza różnii się od pojemnika do przedmuchiwania tym ze posiada rurkę syfonową i wypluwa ciecz a nie gaz znad cieczy odparowany. Jak się nie ma zamrażacza to zwykły pojemnik do przedmuchiwania wystarczy zaworem w dół obrócić.

Reply to
invalid unparseable

Ja kompa przedmuchuje elektrycznym modelem latającym, jakieś 70km/h prędkości strumienia powietrza załatwia sprawę w kilka sekund.

Reply to
emil

nie, ale jak cos bardzo ochlodzisz a jestes w cieplym pomieszczeniu z duza wilgotnoscia to ci sie moze wykroplic

raczej nie, ale lepiej sie nie brac za gorace czesci - ochlodzenie w sekunde czy dwie z +60 do -kilkanascie\dziesiat moze miec zle skutki (i na odwrot, chociaz w ta strone to juz duzo mniej)

sama ujemna temperatura raczej nie zaszkodzi

bardzo latwopalny jest

jezeli chodzi o 'sprezone powietrze' to rzucajac w nia puszka, albo robiac nia zwarcie - powietrza to w tej puszce nie ma

a jezeli chodzi o prawdziwe sprezone powietrze (kompresorem, nie z butli) to czesto trafia sie tam olej oraz duzo wilgoci

Reply to
tg

W dniu 2010-05-01 15:34, tg pisze:

Oczywiście. Taka sytuacja nie może wystąpić, bo czyszczenie będzie się odbywać w domowych warunkach.

Oczywiście, to jasne. Komputerek będzie czyszczony po południu, po uprzednim odłączeniu go całkowicie od sieci na wieczór dnia poprzedniego. Tak więc na pewno ostygnie i na pewno cały prąd z kondensatorów wyjdzie.

Ano jest ostrzeżenie, ale to tak jak na każdym opakowaniu pod ciśnieniem.

Czyli w grę wchodzi tylko błąd człowieka, a nie np. same właściwości substancji tam zawartych. ok.

Wiele razy to już przerabiałem i prawdę mówiąc nie zaryzykowałbym czyszczenia elektroniki sprężarką

Reply to
Tomaszek

Tomaszek pisze:

Dmuchniesz luźny kabel tak, że zaiskrzy to będziesz miał grill w obudowie - ostatnia puszka, którą oglądałem miała w środku izobutan.

formatting link

Reply to
Michoo

W dniu 2010-05-02 01:09, Michoo pisze:

Nie będzie miało co zaiskrzyć, bo komp od wczoraj od 13-tej jest wyłączony;) Naprawdę musiałbym mieć pecha wyjątkowego;)

Ja artykuły z tego portalu i tej gazety dzielę przez dwa, czytam do połowy i wyrzucam / zamykam zakładkę. Jest ona tak wiarygodna jak politycy, którzy ten koncern medialny kontrolują. Nie twierdzę, że ten artykuł powstał na czyjeś zamówienie, ale liczba bzdur wypisywana w tym "źródle informacji" jest tak duża, że podważa to całkowicie jego wiarygodność.

Reply to
Tomaszek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.