Smarowanie gniazdek.

Widzę, że są rzeczy, których według jednych "smarować nie wolno" a według drugich "smarować należy". Przykład: śruby mocujące koła samochodowe, albo sztyca w rowerze. Ja z kolei od ładnych paru lat smaruję styki gniazdek 230V w domu. Dzięki temu wtyczki łatwo wchodzą i wychodzą (jedną ręką) i nie ma problemu z tym, że się komuś wraz z wtyczką wyciągnie gniazdko z puszki. Smaruję w ten sposób, że szpatułkę kosmetyczną nasączam wazeliną i tym smaruję styki w gniazdku. Jak się Wam taki pomysł podoba? Jacek

Reply to
Jacek
Loading thread data ...

W dniu 2018-09-06 o 21:09, Jacek pisze:

Ja nie smaruję i jadę :)

Jak poprawnie zamocujesz gniazdka to choćbyś szarpał za przewód to nie ma prawa się "wyciągnąć" gniazdko z puszki. Poprawne mocowanie powinno się odbywać poprzez przykręcenie ramki gniazdka do puszki przy użyciu wkrętów. Jak mocujesz tylko i wyłącznie pazurkami to trudno jest wyjąć wtyczkę, aby nie wyrwać gniazdka z puszki.

Smarowanie gniazdek uważam za niepotrzebną ekstrawagancję.

Reply to
Uzytkownik

W dniu 2018-09-06 o 21:09, Jacek pisze:

Smar "miedziany" prędzej. Albo jakiś preparat typu "Kontakt S", "Kontakt U".

Wazelina jako taka chyba jest dielektrykiem, więc przy odbiornikach prądowych złącze może się grzać.

Reply to
Adam

W dniu 06.09.2018 o 23:27, Adam pisze:

No właśnie się nie grzeje. Też miałem wątpliwości, co do grzania, ale nic złego się nie dzieje. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu 2018-09-06 o 21:22, Uzytkownik pisze:

No dobra. A jak gniazdka są zamontowane niepoprawnie? To może warto? Tylko proszę, nie piszcie, że wtedy należy zamontować poprawnie, bo nie o to mi chodzi.

Reply to
robot

Przyłączę się do tematu.

Takie ustrojstwo:

formatting link
Nie mogę znaleźć dobrego zdjęcia, ale chodzi o dwa styki (jedne na sprężynkach), które przenoszą prąd do światła stopu w kufrze motocyklowym, gdy ten jest założony na stelaż.

Założyłem sobie to w kwietniu 2017 r. Minęło półtora roku i rezystancja tego cholerstwa jest ogromna, światło ledwo świeci (i zależy to m.in. od tego, czy akurat dociskam kufer ręką, czy nie). Gdyby nie to, że puściłem tymi samymi stykami LEDowe podświetlenie kufra w środku (wybór światła zrobiłem przez zamianę polaryzacji) to nawet bym nie zauważył.

Same styki były w oryginale pokryte *czymś* (niklowane?) i dobrze to działało, ale to *coś* już się wytarło i jest goły metal (nie wiem jaki -- mosiądz?).

Smarowanie wazeliną techniczną tylko pogorszyło zachowanie. Wyczyszczenie wazeliny i posmarowanie smarem miedziowym nic nie poprawiło. Psiknięcie sprayem "Kontakt S" też nie pomogło. Oczywiście najpierw delikatnie to zeszlifowałem.

Macie na to jeszcze jakieś pomysły?

Reply to
Queequeg

Kupic nowe gniazdko i wtyczke i bedzie jakis czas dzialalo.

Reply to
Zenek Kapelinder

Ja smaruję smarem silikonowym CX80 do tworzyw sztucznych i gumy. Na dodatek posiada atest PZH. Komfort wkładania i wyciągania wtyczki jest bezcenny.

Reply to
kilokitu

W dniu piątek, 7 września 2018 06:08:14 UTC-5 użytkownik Queequeg napisał:

Poszukac czy cos innego nie ma duzego oporu. Bo jak wyczysciles dobrze to nie ma bata, przez 5 minut przynajmniej powinno przewodzic dobrze. Jak nie, to znaczy ze gdzies indziej cos skorodowalo.

Reply to
sczygiel

W dniu 2018-09-06 o 21:09, Jacek pisze:

Gniazdko w domu to małe piwo. Spróbuj nie smarować gniazda przyczepy w samochodzie.

Reply to
t-1

Moja przyczepka - kilkuletnia już - nigdy smarowanego gniazdka nie miała. I działa bez problemu. Co powinno z nią być nie tak z racji braku smarowania? (i czym powinna ona być smarowa?)

Mateusz

Reply to
Mateusz Viste

W dniu 07.09.2018 o 20:28, Pszemol pisze:

No bez jaj. Sprawdzałem, czy się grzeje na gniazdku od pralki (2,5 kW moc grzałki). Po pozytywnej weryfikacji do smarowania poszła reszta gniazdek. Jacek

Reply to
Jacek

W dniu 06.09.2018 o 21:09, Jacek pisze:

Pierwsze słyszę :-D Nigdy jeszcze gniazdko mi nie wyszło z wtyczką, ale może to dlatego że mnie nauczyli że nie ciągnie się za kabel, a drugą ręką trzyma za gniazdko.

Reply to
Mateusz Bogusz

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.