Skaner kodów paskowych

Witam,

Może pomożecie, może ktoś wie. Chciałbym zbudować układ odczytu kodów paskowych składający się mniej więcej z:

Skaner standard z wyjściem usb/rs232 + układ odczytu kodu z wyjściem najlepiej szeregowym + procesor interpretujący kod - on za zadanie akurat u mnie będzie miał tylko wyświetlenie odpowiedniej informacji w zależności od kodu.

Używam kodu code39 (taką czcionkę darmową mam :)) ), skaner standardowy. Problem jest w tym układzie odczytującym kod i dającym wyjście na procesor. Zna ktoś może jakieś rozwiązania i może poradzić? Może da się bezpośrednio skaner na procesor rzucić tylko jakim protokołem wtedy idzie informacja?

Dziękuję za wszelkie rady i sugestie,

Janusz stclaus

Reply to
StClaus
Loading thread data ...

Ale z czym masz problem ? Skaner wysyla przez rs232 wprost kod ktory jest przez paski symbolizowany. tzn kolejne cyferki w kodzie ASCII.

J.

Reply to
J.F.

Witam,

Dzięki za szybką odpowiedź. Zaskoczyłeś mnie nie wiedziałem ze to wysyła kolejne literki w ASCII. Możesz mi powiedzieć coś więcej na ten temat? jaka jest prędkość transmisji, czy jest bit startu /końca, czy może wysyła też gwiazdki które są dla skanera bitami startu/końca, cokolwiek co ułatwiłoby mi zaprogramowanie procka. Czy tak samo jest w przypadku użycia usb zamiast rs-a?

Pozdrawiam

Janusz stclaus

Reply to
StClaus

Znajdziesz w instrukcji. Wraz z setka opcji do ustawienia. Podlacz sobie taki skaner do peceta, odpal hyperterminal, zobaczysz sam co przychodzi.

USB nie znam, ale wietrze spore problemy. Najpierw musisz miec procka z usb-master [wiekszosc malych jest slave], potem stosownie oprogramowac USB, i dopiero wtedy sie zastanawiac czy bedzie udawal port szeregowy, czy moze klawiature .. a wtedy to nie wiem czy nie w skan-kodach klawiatury.

J.

Reply to
J.F.

J.F. pisze:

W przypadku USB skaner udaje klawiaturę (urządzenie HID). Więc dostaniesz skan-kody zamiast znaków ASCII.

formatting link

Tutaj masz link do uproszczonego hosta zrobionego na AVR, który potrafi współpracować z klawiaturami i myszkami USB:

formatting link

Reply to
Zbych

Skanery mają ogromne mozliwości konfiguracji. Do kazdego skanera jaki widzialem dołaczony jest bogaty zbiór kodów konfigurujących go do pracy w różnych trybach. od zmiany RS/USB/PS/2 przez konkretne ustalanie jakie znaki wysyłać (np. poprzedzone nazwa kodu, w hex albo ascii, zakończone odpowiednia sekwencją, np konca linii itd). W najbardziej oczywistej formie dostaniesz N-bajtow w postaci ASCII zakończonych znakiem który uznasz za stosowny przy konfiguracji. Po prostu poczytaj instrukcje.

A masz procesor z hostem USB? jak nie to nie ma znaczenia jak to wygląda w USB, i tak tego nie dasz rady wykorzystać.

Reply to
Sebastian Biały

Plus ewentualne znaki sterujące. Szczegóły do wyszukania w dokumentacji skanera.

Reply to
DJ

Może na początek pochwal się jaki skaner chcesz zaprzęgnąć. Potem zdobądź do niego instrukcję (nie ulotkę marketngową). Z instrukcji się wiele dowiesz. A potem można dyskutować.

Reply to
DJ

Zbych pisze:

To działa tylko z prędkością LowSpeed. Mała szansa, aby skaner umiał z taką działać (BTW: nawet współczesne myszki już przeszły na FullSpeed).

Ja się spotkałem ze skanerem na USB wymagającym specjalnych sterowników dostarczonych przez producenta, po zaaplikowaniu których udawał klawiaturę. Gdyby chodziło o zwykły HID pewnie by tak producent nie skomplikował sprawy. Tym bardziej nie da się z takim modelem dogadać samemu. Jeżeli jest wybór to lepiej kupić skaner na RS232 albo PS/2.

Reply to
Adam Dybkowski

Użytkownik "Sebastian Biały" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:hashtb$ve5$ snipped-for-privacy@achot.icm.edu.pl...

Z tym ze zeby tak sie dalo, to musza byc trzy wtyczki, albo port jakis wielosystemowy.

O ile USB i PS2 daje sie pogodzic na jednej wtyczce, to RS-232 raczej nie. Zaraz .. myszki RS232/PS2 byly.

J.

Reply to
J.F.

Skaner ktory miałem jakiś czas temu w reku mial po swojej stronie wtyczkę RJ45 a po drugiej stronie dowolnie inną zamówiona. 8 stykow RJ45 zalatwia USB/RS/keyb/PS2.

Reply to
Sebastian Biały

DJ pisze:

No popatrz się a ja myślałem że to lista dyskusyjne i tu można w ogóle dyskutować. Ale widzę że jak wielu na forach wyznajesz zasadę: "jak nie wiesz wszystkiego to nie pytaj"

Jestem na etapie koncepcyjnym, nie mam nic zdefiniowane i nic wybrane. Z racji że wiedzę w temacie skanerów mam małą to pytam coby zrobić rekonesans informacyjny. Zwykle tak zaczynam, także przeglądając i pytając na grupach... No ale cóż jak wymagasz abym z gotowym projektem mógł sie zapytać....

stclaus

Reply to
StClaus

DJ pisze:

No popatrz się a ja myślałem że to lista dyskusyjne i tu można w ogóle dyskutować. Ale widzę że jak wielu na forach wyznajesz zasadę: "jak nie wiesz wszystkiego to nie pytaj"

Jestem na etapie koncepcyjnym, nie mam nic zdefiniowane i nic wybrane. Z racji że wiedzę w temacie skanerów mam małą to pytam coby zrobić rekonesans informacyjny. Zwykle tak zaczynam, także przeglądając i pytając na grupach... No ale cóż jak wymagasz abym z gotowym projektem mógł sie zapytać....

stclaus

Reply to
StClaus

Adam Dybkowski pisze:

Wydawało mi się, że urządzenia HDI muszą działać także przy low-speed. Muszę sprawdzić w specyfikacji usb.

Reply to
Zbych

Raczej "jak nie wiesz o co zapytać, to nie pytaj..."

cytat: "Używam kodu code39 (taką czcionkę darmową mam :)) ), skaner standardowy."

to używasz ten "skaner standardowy"? czy "nic wybrane"

Ściągnij instrukcje do kilku skanerów, które masz zamiar stosować. Jak chcesz do procesora, to celuj raczej w rs232, będzie najmniej kłopotliwy.

I jak ktoś pyta jaki sprzęt masz, i proponuje Ci zapoznanie się z instrukcją, aby była możliwa dyskusja, to posłuchaj dobrych rad, a nie podskakuj jak wsza na grzebieniu. Dla własnego dobra.

Reply to
DJ

Zbych pisze:

Nigdzie nie znalazłem takiego ograniczenia w dokumentacji klasy HID. Jak dotąd prawie wszystko (myszy/klawiatury) było LowSpeed bo po co komu większa prędkość. Ale akurat zapaleni gracze zwracają uwagę na czas reakcji myszy i dlatego też myszy dla graczy (ogólnie mówiąc te co lepsze nowe) gadają z komputerem z prędkością FullSpeed. Chodzi tu nie tyle o sam transfer, ale o całkowity czas reakcji (myszka czeka na ramkę IN, wysyła pakiet albo kilka gdy się nie mieści). Do tego HID z prędkością FullSpeed może wysyłać pakiety po 64 bajty max, a przy LowSpeed tylko 8 bajtów.

Reply to
Adam Dybkowski

Witam,

W pracy wykorzystujemy głównie skanery firmy Symbol (aktualnie wykupiony przez Motorole). Z nimi zawsze było najmniej problemów i mają bardzo duże możliwości konfiguracyjne. Co dostaniesz w odpowiedzi to sobie prawie dowolnie możesz skonfigurować. Mogą to być znaki ascii jak i dane binarne, można było także ustawić czy mają być wysyłane informacje o rodzaju kodu, znaki prefiksu i sufiksu. W symbolach ceniłem sobie to, że można było wydobyć info o znakach FNC1 oddzielająctych poszczególne sekcje IZ w kodach EAN128, przy innych skanerach było z tym kiepsko. Można kupić skanery z praktycznie dowolnym medium transmisyjnym. RS232, USB, PS/2, Bluetooth jak i WiFi. Te które mieliśmy były RS232/PS2 - przełanczane. Skanerami na USB dużo sie nie bawilem ale te nie miały wymiennego kabla i nie wiem czy można było jakoś podłączyć pod RS232 czy PS/2. Jak chcesz używać z procesorem to zalecałbym jednak cos co pracuje z RS232, najmniej problemów będziesz mieć. Te z którymi miałem do czynienia standardowo pracowaly z prędkościa 9600 8,n,1 ale chyba dało się skonfigurować inaczej, jednak jak konfigurację robiło sie programowo to od takich parametrów trzeba było wyjść.

Pozdrawiam, bhk

Reply to
bhk

Dzięki wszystkim za pomoc, bardzo przybliżyliście mi temat.

Pozdrawiam

stclaus

Reply to
StClaus

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.