Siłownik do grzejnika +sterowanie

formatting link
Poszukując oszczędności znalazłem powyższe stronki. Od razu zamówiłbym to z allegro gdyby nie fakt,że można ustawić tylko 2 temperatury. Wg mnie to za mało. Powinno być MINIMUM(jednocześnie optimum) :

1.sen np19st 2.poza domem,rano np8st 3.komfort np22st ew jeszcze: brak ogrzewania i max

Chodzi o ogrzewanie mieszkania(pojedyńcze grzejniki), więc wybór mamy mały.

W związku z czym szukam siłownika, którym mógłbym sterować. Troszkę radości przy projektowaniu jeszcze nikomu nie zaszkodziło :-) . Nie mogę sie połapać w tych siłownikach honeywella. Napisałem juz do nich z prośbą o pomoc ,ale może ktoś z Was już widział coś czego szukam?

Reply to
invalid unparseable
Loading thread data ...

"Michał T" napisał(a):

W zasadzie to ja nieklikliwy jestem, ale spróbuję pomóc. Kiedyś zanabyłem na aledrogo Honeywella HR40 i eksploatowałem jakiś czas ( obecnie na zbyciu ).

Nienienie. Mieszkanie/dom jako obiekt do sterowania temperaturą ma na tyle duże stałe czasowe, że nadmierne skakanie z temperaturą przyniesie więcej szkody niż pożytku. Kiedyś wychłodziłem mieszkanie do +12 stopni. Kocioł musiał pracować non stop 2 doby aby dojść do ludzkiej temperatury. Z resztą zauważ, że 2 temperatury ( nocna i dzienna ) i dodatkowo przeciwzamarzaniowa jest standardem w typowych sterownikach czasowych. U mnie w mieszkaniu nie ma sensu nadmierne różnicowanie temperatury dziennej i nocnej, i tak przy różnicy bodaj 1.5 stopnia kocioł w nocy nie włącza się bo temperatura tak szybko nie spada.

Brak ogrzewania w pewnej sytuacji może się skończyć rozsadzeniem instalacji.

Max łatwo zasymulować dając max nastawę na sterowniku.

Masz kocioł w mieszkaniu czy ciepłą wodę z MPECu ?

Reply to
PeJot

Wydawało mi się że jak mnie nie ma 10 godzin w mieszkaniu, to przez pierwsze

5 można wyłączyć ogrzewanie.? Mieszkanie narożne, więc szybko się schłodzi ale 'rozsądnie', bo podtrzymuje temperatura wewnątrz bloku i sąsiednich mieszkań. Nagrzewa się też dosyć szybko bo stosunek grzejników do kubatury jest duży :-) .

RAczej nie, jak wspomniałem cały blok jest ciepły.

Taaa, jeśli zrobi się taki sterownik, przecież nie ma takiej opcji. Nie zrezygnuję z temperatury komfortowej lub ekonomicznej po to by mieć max. Z resztą MAX to tylko taki wybryk.

Ciepłą wodę mam z junkersa(też musze wymienić),a ogrzewanie z C.O. z bezlitosnymi podzielnikami ciepła.

pozdro Michu

Reply to
invalid unparseable

"Michał T" napisał(a):

Sprawdź sobie najpierw jak szybko spada Ci wówczas temperaura. I nie zdziw się że to będzie naprawdę niewiele. Pomijamy skrajności typu -25 na zewnątrz :)

Na to zgoda.

No to masz te +7 stopni jako temperatura przeciwzamarzaniowa w typowym sterowniku.

A po co zaraz robić - przecie to jest tanie i dostępne. Temperaturę dzienną podnieść na max i tyle. Niestety....

.....nic Ci nie da - nie przyspieszy nagrzewania pomieszczeń. Nie da się _bardziej_ otworzyć otwartego zaworu :)

ITJPP jak powiadają górale mazowieccy. Nie zaoszczędzisz bo masz wysokie koszty stałe. Więc szkoda zachodu.

Ale Honeywell Rondostat HR20/HR40 funkcjonować będzie.

Reply to
PeJot

A potem wlacz piec i zobacz po jakim czasie pelnego ognia wroci normalna temperatura.

Paradoks mamy :-) Oszczednosc bierze sie stad ze przy mniejszej temperaturze w srodku spadaja straty przez uplyw ciepla. Ale .. jak za oknem -25, to roznica w przeplywie miedzy 20 czy 15 w srodku nie jest duza.

Za to jak za oknem jest +5 to jest ciekawiej ..

J.

Reply to
J.F.

"J.F." napisał(a):

Pytacz ma CO miejskie. Jakieby cuda ze sterowaniem nie wyczyniał, i tak koszty stałe zabiją sens oszczędzania.

Teoretyzując - potarfisz rozwinąć ? Temat próbowałem zgłębiać jakiś czas temu, ale przy moich rocznych kosztach gazu oszczędności na CO będą znikome.

Reply to
PeJot

Dnia Fri, 20 Oct 2006 15:06:04 +0200, snipped-for-privacy@o2.pl napisał(a):

Tak OT/NTG: w sezonie grzewczym opłaty za gaz (ok. 200m2 powierzchni, gotowanie i cwu included) wynoszą mnie 900-1200PLN raz na 2 miesiące (mniej więcej pół roku to trwa).

W zasadzie samo włączenie ogrzewania generuje koszty :) ok. 700PLN na dwa miesiące. Niezależnie od tego jak jest ciepło na dworze. Postanowiłem więc wyeliminować włączenie pieca :)

Zainstalowałem rozprowadzenie ciepłego powietrza z kominka, zaczynam rzeźbić sterowanie turbiną; zobaczymy, co to da... Tylko ta regulacja obrotów: pod falownik nie podłączysz, chyba że silnik wymienić na 3-faz, a regulacja fazowa buczy - wiadomo, zwiększa się poślizg, a nie reguluje obroty :(

Pozdrawiam Marcin Stanisz

Reply to
Marcin Stanisz

Michał T napisał(a):

formatting link
Mam takie na wszystkich grzejnikach w domu (2 mieszkania, ~150m2, pracuja juz 2gi rok) Ma to rowniez _tylko_ 2 temperatury do zaprogramowania, ale ma zrobiony calkiem nieglupi regulator PI lub nawet PID z autokalibracja, pozatym w przeciwienstwie do tego co ty pokazales - jest o polowe tanszy - i ma galke do ustawienia _recznie_ dowolnej temperatury. Oznacza to ze masz te swoje minimum, max i cala reszte, co sobie nakrecisz to bedziesz mial. W dodatku pod klapka z boku posiada zlacze - wygladajace mi na SPI :) W duzym skrocie praca moze byc: Auto: dwie temperatury, 4 strefy czasowe w ciagu doby, caly tydzien tak samo, lub kazdy dzien tygodnia inne 4ry strefy. Manual: ustawiona temperatura recznie na galce i tego sie trzyma Gdy jest Auto a recznie zmienisz galka temperature - to bedzie ustawiona ta recznie (np twoj max wymazony) az do najblizszej zmiany temperatury wynikajacej z programu auto.

Tak jak koledzy ci juz wspomnieli - nie ma sensu zbyt szalec z temperatura, bo niewiele to zmieni energetycznie. Tyle co oszczedzisz na niegrzaniu przez pare godzin, to zmarnujesz na dogrzanie spowrotem do temperatury docelowej. U mnie najwiekszy pozytek z tych regulatorow jest taki ze przez pewien czas czesc kaloryferow jest zamknieta/przymknieta gdy inne sa otwarte, np: o 22:00 zamykaja sie kaloryfery w sypialniach, by na noc zrobic chlodniej, a otwieraja sie w lazienkach, i dzieki temu ze wiekszy przeplyw idzie na lazienki to bez zwiekszania mocy pieca CO lazienki nagrzewaja sie bardzo szybko. Jesli masz cieplo z cieplowni/wymiennika na caly blok, to tego efektu raczej nie odczujesz...

Reply to
BartekK

Marcin Stanisz napisał(a):

Za to samo na 80 m^2 mieszkania płacę ok. 1500 zł rocznie za gaz. I nie widzę sensownej możliwości ani potrzeby oszczędzania.

Reply to
PeJot

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.