Silnik/pradnica do elektrowni wiatrowej

Witam Dziekuje za zainteresowanie dla mojego wczesniejszego postu. Chcialbym sie sprecyzowac (jeszcze) dokladniej tym razem. A wiec chcialem (chce nadal:)) zrobic (przynajmniej sprobowac) sobie wlasna elektrownie wiatrowa. Chcialbym ja wykorzystac albo do ogrzewania/dogrzewania wody, albo (i) ewentualnie gdyby wszystko odpowiednio stabilnie i pwenie dzialalo (pozniej) do oswietlenia. Chcac to osiagnac potrzebowalbym - tak przynajmniej sobie mysle - gdzies ok. 1 -

1,5 KW, ewentualnie 2 KW, raczej nie mniej i nie wiecej. Wiec pradnice samochodowe raczej odpadaja, podobnie jak tez i silnik od pralki. Nastepna rzecza, i to jest rzecz raczej nie do przejscia - chcialbym sie zamknac w sumie w 1000 zl, lub jesli by sie dalo nawet ponizej tysiaca. Tyle ze jak do tej pory nie widze wyjscia. Pradnica z komela, jedynego producenta polskiego jakiego znalazlem, kosztowalaby gdzies podejrzewam ok. 1500 zl conajmniej, przegladajac ceny niewiele wiekszych, pradnic. Moze ktos wie gdzie mozna kupic uzywana, lub nowa, ale tansza pradnice, lub w jakis sposob przerobic "normalny" raczej duzo tanszy "zwykly silnik" o takiej mocy. Podobnie jak wczesniej bede wdzieczny za "konkretne odpowiedzi".
Reply to
klaudekkWYTNIJTO
Loading thread data ...

Skoro chce tym wode grzac to moze jednak asynchroniczny klatkowy ? Trwaly, odpadaja problemy napiecia i kabli, dodatkowych grzalek.

A w ogole to mocno tam dmucha ? Moze lepiej sloncem niz wiatrem, a kolektory do grzania wody nie sa drogie.

J.

Reply to
J.F.

Tak myslisz? Ile takie alternatory moga "dawac" mocy? Az tyle? Poza tym to pracuja, daja one (chyba) 12, albo 24V pradu stalego. Potrzebna by byla do tego jakas przetwornica, czy cos takiego. Bo raz ze moglby byc problem z grzalkami na "te" napiecie, a dwa to ze przy "tym" napeciu sa duze straty przy przesylaniu energi, co doprowadzilo do tego ze (prawie) wszedzie mamy do czynienia z pradem zmiennym, conajmniej 220V.

Reply to
klaudekk

Moglbys troche prosciej, przystepniej sie wyrazic? Wiekszosc, silnikow tej mocy

1-2KW jest tego typu?Jak to rozpoznac? Jak zrobic z niego pradnice? Co miales na mysli ze "odpadaja problemy napiecia i kabli, dodatkowych grzalek"?

Dmucha tak jak wszedzie, nie nadzwyczajnie. Ale dmucha najbardziej wtedy, gdy tego potrzeba - jesienia, zima, wiosna. A kolektory najlepiej dzialaja imho w lecie wtedy gdy nie jest to takie istotne. Zreszta ich cena tez nie nalezy do najmniejszych, gdyz wiaze sie to nie tylko z samymi kolektorami, ale i ze zbiornikiem, pompa, ...

Reply to
klaudekk

No to koniecznie napisz tutaj jak to wypadło w praktyce, oczywiście jak już zrobisz i poeksploatujesz.

Reply to
Jacek Maciejewski

Totalny bezsens. Cuda musiałbyś robić, żeby utrzymać synchronizację i uniezależnić się od siły wiatru. Takie coś ma sens w przypadku naprawdę dużych wiatraków a nie małego wiatraczka.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Silniki o oznaczeniach Sg tylko jest prblem nalezy jeszcze wzbudzic

Reply to
tom

to jest alternator czyli prad zmienny dajesz trafo 24/ 220 i masz 220 V na allegro byl alternator lotniczy za 110 zl 1200 W male wymiary 12 * 30 cm - zapomnialem kupic

Reply to
tom

a ja polecam

formatting link

Reply to
tom

To oznaczenie Sg bedzie, czy powinno byc na tabliczce znamionowej podejrzewam. Myle sie czy nie? A z tym wzbudzeniem - wzbudza sie chyba pradem - wybacz jestem calkiem lewy z silnikow, to jak to dokladniej? Tak calkiem prosto.

Reply to
klaudekkWYTNIJTO

Tak.

Podlaczyc do sieci i krecic szybciej niz on sam chce. Do tego by sie przydala jakas prosta automatyka, zeby wylaczyc silnik jak zaczyna krecic wiatrakiem.

Daje od razu 220V, mozna rownolegle z bojlerem 3-fazowym podlaczyc. Prad bedzie 5A a nie 55A, wiec kable sensownej grubosci.

No to chyba kiepsko ?

Nie mow ze zbiornik jest drozszy od masztu, a pompa od smigla ..

J.

Reply to
J.F.
Reply to
Dariusz K. Ladziak
[...]

Jarku, jakby ta automatyka byla prosta to generatory synchroniczne zdechly by juz dawno smiercia naturalna...

Generator asynchroniczny jest kurewsko niestabilny, sam albo gasnie (brak obciazenia) albo idzie w maliny wpadajac w glupie oscylacje stanow(obciazenie urojone) - w efekcie trzeba go albo podeprzec znacznie sztywniejsza siecia (realne dla generatorow malej mocy) albo obstawic koszmarna automatyka i kompensatorami mocy biernej... Nie ma tak slodko zeby byle silnik trojfazowy sam z siebie bez dodatkowej pomocy za pradnice stabilnie chcial robic.

Reply to
Dariusz K. Ladziak

Witam

Proponuje zainteresowac sie ofertami przetargowymi Agencji Mienia Wojskowego. Mozna u nich nabyc cale zestawy pradotworcze o roznych mocach. Wywalasz silnik spalinowy i masz gotowa pradnice i to jeszcze z osprzetem.

Pozdrowienia Jarek

Reply to
Jarek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.