Silnik krokowy

Witam.

Jako ze ostatnio zaczolem sie interesowac silnikami krokowymi mam kilka pytan. Posiadam kilka sztuk silniczkow (made in china) 4V/1.6A/4 cewki/1.8 stopnia (pewnie dane i tak malo wazne). Zrobilem sobie sterownik (ktory nawet dziala) AVT-1314. Silnik ma obracac talerzem ok 50 cm ok 2ob/min. Naped przeniesiony bezposrednio z silnika. I teraz pytania:

  1. Czy mozna w jakis sposob zredukowac drgania przy przelanczaniu cewek? (bardziej plynny ruch). Pol kroki za bardzo nie rozwiazuja problemu (nadal czuc drgania). Na tym talerzu maja stac rozne przedmioty (obrotowa gablota).

  1. Czy wszystkie silniki sie tak grzeja? Po obnizeniu napiecia do 3.5V i ok

30 min pracy silnik jest bardzo cieply (pobor pradu bez obciazenia ok 0.8A).

Pozdrawiam. Maurycy.

Reply to
maurycy
Loading thread data ...

Tue, 18 Apr 2006 08:51:08 +0200 jednostka biologiczna o nazwie "maurycy" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

To lepiej kup zwykły silnik albo z przekładnią obniżającą obroty (rozwiązanie lepsze), albo steruj go (ten zwykły silnik) PWMem (tańsze). Silnik krokowy się po prostu do takiego zastosowania nie nadaje.

Poza tym skoro ma to być do wystawiania czegoś to nie lepiej kupić taki obrotowy talerz z napędem gotowy ?

Bo zapewne między krokami ten Twój sterownik trzyma uzwojnia silnika włączone i dlatego tak się grzeją.

Reply to
BLE_Maciek

Marcin napisał(a):

Można też zrobić sterownik z PWM, powinno się dać uzyskać pozycje pośrednie. Pozycje te nie będą zbyt stabilne ale przy obracaniu gabloty to niema znaczenia ;). Problemem może być zbudowanie sterownika - bez uC raczej się nie obejdzie. Innym rozwiązaniem jest zwiększenie masy obracającego się talerza.

Pozdrawiam MD

Reply to
Maksymilian Dutka

Maksymilian Dutka napisał(a):

Ewentualnie dodanie jakiegoś sprzęgła z gumy (np. z węża ogrodowego :P). :)

Reply to
Virus_7

EM napisał(a):

To co z tego? Podejrzewam że gdyby nawet "wypadł z synchronizmu" to nic by się nie stało. Autor postu zapewne zastosował ten typ silnika tylko ze względu na jego cichą pracę, trwałość, brak potrzeby stosowania przekładni redukcyjnej.

Pozdrawiam MD

Reply to
Maksymilian Dutka

Maksymilian Dutka napisał(a):

Ja też jestem za PWM. Przekładnia tylko spowoduje zwiększnie częstotliwości sterowania (i hałasu). Zwiększenie masy talerza też może nic nie dać - albo będzie gubił kroki albo szarpał. Siliniki hybrydowe tak mają - reluktancyjne można zmusić do prawie płynnej, bezgłośnej pracy.

Mirek.

Reply to
Mirek

Tue, 18 Apr 2006 19:16:31 +0200 jednostka biologiczna o nazwie Mirek <i snipped-for-privacy@zaspamowany.adres wyslala do portu 119 jednego z serwerow news nastepujace dane:

No tak, ale ciągle kombinujemy jak zrobić siekierę z kosy :-) Silnik krokowy po prostu nie jest właściwym silnikiem do tego zastosowania i to właśnie wymianę silnika na odpowiedni należałoby przede wszystkim polecić pytającemu.

Wystarczy dać zwykły silnik DC lub AC, przekładnię, lub bez przekładni ale z prostym układem obniżajacym prędokść (prosty PWM albo regulator tyrystorowy) i problem szarpania zniknie jak ręką odjął :-)

Reply to
BLE_Maciek

BLE_Maciek napisał(a):

To oczywiste! Ale ja go rozumiem - chce zrobić z tego co MA, po za tym z krokowcami jest świetna zabawa - polecam program TurboCNC.

Mirek.

P.S. taka gablota mogłaby się obracać wg programu np. pokazuje coś z przodu, zatrzymuje się, pokazuje z tyłu, wraca itp. a juz kilka takich zsynchronizowanych to by niezłe wrażenie na laikach robiło ;)

Reply to
Mirek

mozna, ja obracalem w sposob ciagly, generujac za pomoca PWM 2 bipolarne przebiegi sinusoidalne podawane na 2 cewki (ew 2+2 cewki), chodzil praktycznie bezkrokowo

uzyj kontrolera z chopper'em przejrzyj noty np TCA3727 lub TEA3718

Reply to
Greg

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.