Silnik + falownik

Loading thread data ...

Robert Wańkowski napisał(a):

Podstawowe pytanie jak ten silnik jest sterowany? Bo samą częstotliwością niewiele się zdziala. Moment silnika indukcyjnego jest odwrotnie proporcjonalny do kwadratu częstotliwości.

Przy metodach sterowania wektorowego (DTC, FOC) można uzyskać moment krytyczny w kilkadziesiąt ms.

Zapraszam na powercontrol.pl

Reply to
Kris
Reply to
Robert Wańkowski
Reply to
Robert Wańkowski
Reply to
Robert Wańkowski

Robert Wańkowski napisał(a):

Przy sterowaniu wektorowym jest możliwe uzyskanie momentu nawet przy zerowej prędkości ale jak ten moment ma się do znamionowego - nie wiem.

Reply to
badworm

Robert Wańkowski napisał(a):

Jeśli ten silnik ma cały czas pracować w okolicach 4 obr/min to należałoby zastosować przekładnie. Choćby przez wzgląd na zmniejszone chłodzenie.

Reply to
Kris

Robert Wańkowski napisał(a):

Np. w celu spełnienia określonego procesu (płynny rozruch itd.).

Dla zerowej prędkosci rónież możesz uzykać moment nie tylko 100% ale nawet większy - zależny od nastaw układu regulacji (np.150% Mn).

Reply to
Kris

Robert Wańkowski napisał(a):

Sterowanie skalarne U/f = const.

Reply to
Kris

Ja bym tu polemizował. Sprawa wygląda tak, że przy sterowaniu skalarnym nie wykorzystujemy pełnych możliwości dynamicznych przekształtnika. Sterowanie wektorowe daje nam możliwość o wiele lepszej kontroli momentu w stanach przejściowych przy wykorzystaniu tych samych elementów mocy, zmieniamy jedynie algorytm. Zakładając, że mamy tak samo ustawione ograniczenia w układzie regulacji układ sterowania wektorowego zadziała szybciej.

Reply to
Kris

Chodzi właśnie o to, że traci on moment z powodu metody sterowania. A kosztuje to zmianę softu przy tym samym sprzęcie.

Niektóre falowniki mają wejście na czujnik temperatury montowany w silniku. Ale zawsze to kilka przewodów więcej :) tym bardziej że ostatnio modne jest sterowanie sensorless.

Oczywiscie sie zgadzam, że nie ma sensu aby silnik pracował przy tak małych obrotach, że wydajność wentylatora zamontowanego na wirniku nie wystarczy do zapewnienia odpowiedniej temperatury silnika.

Dlatego falowniki idealnie nadają się m.in. do obciążeń o charakterystyce wentylatorowej gdzie moment obciążenia spada z kwadratem prędkości (a jaka redukcja poboru mocy).

Reply to
Kris

Teoretycznie niekoniecznie - jesli wezmiemy silnik klatkowy lub podobny, to on znamionowo ma on broty powiedzmy o 100-200 rpm mniejsze niz "obroty" pola w stojanie. Z punktu widzenia wirnika on nawet nie wie jak szybko sie kreci - wazne ze zewnetrzne pole magnetyczne kreci sie tych kilka Hz szybciej. Wirnik moze nawet stac, ale jesli amplituda pola jest nominalna [ten sam prad] to i moment bedzie nominalny. A te 100-200rpm to jest 1.6-3.2Hz .. wiec powiedzmy jest sens zeby falownik dzialal ponizej 5Hz, ale ponizej 1Hz to juz niekoniecznie.

Przy silnikach sychronicznych jest podobnie, ale tam nawet 0Hz jest sensowne.

Prad tam moze plynac nawet taki sam - ale chlodzenie juz znacznie gorsze. Wentylator dodac ?

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.