Silnik BLDC

Taki sobie silnik, ze streamera, ale bardzo podobne byly w FDD

formatting link
Silnik jest starej daty - ma trzy czujniki magnetyczne.

Ale najbardziej mnie zaintrygowala ta meandrowata sciezka dookola rdzenia. Mimo kilku koncow - mam wrazenie ze jest to jedna sciezka. Chyba rodzaj uzwojenia i czujnika - bo kilkadziesiat mV sie indukuje.

A co mnie dziwi - biegunow w rdzeniu jest jak widac 12. Biegunow w magnesie - 16. A ta sciezka ma 5 meandrow miedzy biegunami rdzenia. Czyli na caly okrag byloby 60, ale kilku nie ma.

Czyli jeden biegun magnesu obejmuje prawie 4 meandry. Co nie ma sensu jesli chodzi o indukowanie napiecie.

Wiec o co chodzi - wieksza czestotliwosc im potrzebna ?

kosc sterujaca BA6982FS - niestety Rohm byl zawsze kiepski w pdf :-(

J.

Reply to
J.F.
Loading thread data ...

Dnia 21-09-2010 o 21:05:34 J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

jednej by nic nie mieli, to będą trzy albo nawet pięć, wtedy jest pięć faz z przerwą która określa początek obrotu.

Reply to
janusz_kk1

Użytkownik "janusz_kk1" <janusz snipped-for-privacy@o2.pl napisał w Dnia 21-09-2010 o 21:05:34 J.F. <jfox snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał(a):

Na 5 nie wyglada, trzy byc moze - musze sie dokladniej przyjrzec. Ale jesli nie jedna, to raczej tylko dwie.

Co i tak nie wyjasnia moich watpliwosci - czemu tak gesto ?

No i po co by im byly jakies cewki pomiarowe, skoro maja hallotrony ? Chyba ze nie maja, a ja zle interpretuje te kosteczki po prawej stronie miedzy nabiegunnikami,

No i jak mialoby dzialac to okreslanie poczatku obrotu, jesli magnes jest symetryczny ?

Hm, musze sobie wirnik jeszcze obejrzec, byc moze jest tam jakis wystep na magnesie - ale to chyba wspolpracujacy z elementem H4 w lewym gornej czesci za meandrem. Co to nawet opisany jest IND+/- na punktach testowych.

A ta ciekawa sciezka ma punkty testowe FGI+ FGI- i gdzies obok poniewieraja sie punkty FGI. Ktos kojarzy skrot ?

J.

Reply to
J.F.

[...]

Hallotrony przełączają uzwojenia i tyle (oczywiście nie dosłownie, tylko sygnał z nich popycha sterownik o blok dalej). Natomiast sygnał z tej ścieżki pozwala precyzyjniej (= z większą częstotliwoscią niż 3x na biegun) określać prędkość obrotową i pozycję wirnika. Niepotrzebne to silnikowi do kręcenia się, tylko regulatorowi obrotów do pilnowania prędkość i ew. "pseudoenkoderowi" który liczy okresy tego sygnału od przejścia przez index i określa położenie wirnika (nie mam pojęcia, czy coś takiego było wykorzystywane w FDD, w streamerze już prawie na pewno nie).

Marek

Reply to
Marek Lewandowski

Może znosi się pole od stojana, a nie znośi od magnesów? Weź sobie łojscyloskop i zakręć wirnikiem i zobacz, a jak masz możliwość uruchomić ten silnik, to go uruchom bez wirnika, albo z zablokowanym (wiem, że nie pójdzie, ale kilka cykli powinien wykonać rozruchowych nie bacząc na czujniki).

mirek.

Reply to
Mirek

Zakrecilem i zobaczylem. Ale teraz powinna sie zgodzic teoria z praktyka :-)

J.

Reply to
J.F.

Aha - zobaczyłeś coś dziwnego i teraz trzeba do tego dorobić teorię? ;) Ja tak jeszcze pomyślałem, że ten magnes mógłby też być dziwnie magnesowany - osobne nabiegunniki na krawędzi dla tej nibycewki.

Mirek.

Reply to
Mirek

Spróbuj opiłkami na papierze... ale też może być problem. A indukuje podczas całego obrotu? Może te przerwy mają znaczenie - jedną można tłumaczyć przepustem dla ścieżek, druga pewnie czemuś służy. Może jest tylko jedna para biegunów (wielkości jednego meandra) na obwodzie.

Mirek.

Reply to
Mirek

Moooment. masz 60 meandrow, 12 biegunow w stojanie i 16 magnesow w wirniku.

- stojan jest w calosci wewnatrz meandra, czyli caly wplyw "glownego" pola stojana sie znosi (suma pradow wszystkich cewek jest zero).

- poniewaz meandrow na biegun przypada calkowita liczba (5), to calosc jest obrotowo symetryczna z rastrem co biegun

- poniewaz jak jeden biegun niesie prad I, to nastepny do niego elektrycznie symetryczny (o 3 dalej) niesie prad -I, to w swietle symetrii meandra ewentualny wplyw pola rozproszenia TEZ sie znosi.

Teraz rotor: mamy 3.75 meandra na biegun, czyli co 0.25 szerokosci meandra obrot wirnika przywraca startowa konfiguracje, tyko z innym meandrem. Z tego wychodzi, ze 60 meandrow da 60/0.25 = 240 cykli na obrot wirnika.

Sprytne, nie?

Marek

Reply to
Marek Lewandowski

Sprytne, ale az sobie to musialem w excelu co 1/8 stopnia rozpisac ... i to nie wszystko :-)

Na 2 bieguny magnesu mamy 7.5 meandra. Co znaczy ze kolejne dwa trafia w przeciwny meander i wygeneruja dokladnie przeciwne zmiany. Razem efekt wyjdzie zerowy. Musi byc ten meander podzielony na segmenty i chyba jakos sprytnie poprzesuwany. Podzial zreszta widac.

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.