Silnik a pradnica

Mam jedno proste pytanie - czy kazdy jeden silnik elektryczny (od pralki, hydroforu, itd.) mozna wykorzystac jako pradnice? Mam jakies tam pojecie o elektryce i chcialbym (przynajmniej sprobowac) zrobic sobie wlasna elektrownie wiatrowa. Pozdrawiam (i "z gory" dziekuje za "konkretne odpowiedzi")

Reply to
klaudekkWYTNIJTO
Loading thread data ...

Nie chce Ciebie zniechecac, ale konstrukcja elektrowni wiatrowej wydaje mi sie bez sesnu :) Po pierwsze, przy polskich wiatrach potrzebowalbys kilka duzych wiatrakow zeby zasilic zaroweczke :) Po drugie, musialbys zastosowac ogromnej pojemnosci kondensatory lub akumulatory aby wyrownac prad. Po trzecie, z jakiego materialu wykonalbys smiglo? Zdajesz sobie sprawe, ze bez odpowiedniej przekladni wiatrak nawet nie drgnie?

Kiedys tez chcialem zrobic wlasna "elektrownie", jednak nie wiatrowa a wodna. Przy dzialce stoi mala tama wodna z ktorej woda splywa z duza predkoscia co bez problemu rozpedzilo by smiglo pradnicy.

Pozdr.

Reply to
Adam

formatting link
i wszystko jasne :)

Reply to
Jacek Maciejewski

nie kazdy..mozesz probowac z silnikami DC od samochodow, ew z padnicami lub alternatorami wiekszosc silnikow, np 3-fazowych, lub od pralek , odkurzaczy nei wydzieli ani volta..chyba ze w oparciu o magnetyzm ziemski:)

Reply to
greg

Dzieki za odpowiedz. Mimo wszystko nie zamierzam sie zniechecac ;) Po pierwsze nie licze na to ze bede w stanie sam sobie wytworzyc na tyle pradu zeby moc zrezygnowac z przylacza. Wiem ze w Polsce wiatry nie sa najwieksze i nigdy i nigdzie nie sa stale (predkosci wiatru). Po drugie przejedz Pan granice Polsko - Niemiecka przez przejazd na auostradzie przy Zgorzelcu (A4) i przejedz ta autostrada paredziesiat km. Zobaczysz ze elektrownie wiatrowe "wchodza w mode" przynajmniej u naszych sasiadow, ktorzy to daza do tego by w przeciagu kilku lat dojsc do dwuliczbowej stopy procentowej (bodajze 12%) udzialu energi elektrycznej uzyskanej za pomoca wiatru. Pozdrawiam

Reply to
klaudekkWYTNIJTO
[...]

Nie trzeba przekraczać granicy. Wystarczy pojechać ze Zgorzelca drogą

351 na Pieńsk i podziwiać widoki przez lewe okna na drugi brzeg Nysy Łużyckiej.

Jasssne. Tylko drobiazg - koszt pozyskania tej energii jest bardzo wysoki. Mała elektrownia wiatrowa nigdy się nawet nie zwróci.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Nie. Tyle ze pradnica asynchroniczna wymaga albo podparcia zdecydowanie sztywniejsza od niej siecia albo wsciekle sprytna automatyka - jest bowiem ciut niestabilna. Dlatego nie robi sie sredniej wielkosci pgeneratorow asynchronicznych - albo male (siec rzadzi) albo na tyle duze zeby automatyka nie stanowila wiekszosci kosztow...

Reply to
Dariusz K. Ladziak

Ja tez sobie nie potrafie wyobrazic, ale ponoc dziala.

Zreszta - normalna praca - jest niewielki poslizg i sie wytwarza moment. Jesli z zewnatrz rozpedzimy silnik szybciej - bedzie moment hamujacy. Czyli dostarczamy energie ... i gdzie ona sie wydzieli ?

Ale mowiac szczerze chetnie bym to przetestowal :-) Szkoda ze sie nie da na silniku dwufazowym z kondensatorem .. a moze sie da ? A moze by wystarczylo zasymulowac ?

J.

Reply to
J.F.

Hmm, milo slyszec, ze w Polsce tez sie cos pod tym wzgledem dzieje.

A czemu?? Bo miedzy innymi panstwo dofinansowuje szereg "rzeczy" w tym rowniez kopalnie, ale nie (czy niebardzo przynajmniej) prad z elektrowni wiatrowych, jak tez i same pojedyncze "domowe wiatraki". Bo produkcja zarowno malych, jak i duzych elektrowni wiatrowych nie sa produkowane w seriach (duzych seriach) co znacznie obnizyloby ich koszt. Jest to badz co badz technika ktora wkracza, pomimo tego ze wiatraki istnieja juz od dobrych paruset lat.

Pozdrawiam

Reply to
klaudekkWYTNIJTO

Nie twierdzilem i nie twierdze ze Niemcy "w tym" sa na czolowce. Nie znam tez dokladnej liczby procentowej, ani dokladnego roku, czy stanu na dzien dzisiejszy udzialu energi elektrycznej pochodzacej z wiatrakow w Niemczech. Niemcy sa po prostu naszymi sasiadami, gdzie i widac, i slychac ze cos sie dzieje "w tym kierunku" po prostu.

Pozdrawiam

Reply to
klaudekkWYTNIJTO

I chyba nie klamal.

Widac widac, ale imho gdzies kolo Danii i Holandii.

Poza tym sa w "tym kierunku" bo u nich po prostu panstwo sporo doplaca.

J.

Reply to
J.F.

W wirniku ! (?) A moze bierna pojemnosciowa 'pojdzie ' do sieci ?

Pewnie sie da, ale efekt bedzie mniej spektakularny :)

No nie, trzeba to 'zobaczyc' w realu !

Reply to
bad_skipper

Tylko ze wirnik nie wie czy sie kreci 2% za wolno czy 2% za szybko. Skoro przy normalnej pracy sie nie grzeje za bardzo - to i przy pradnicowej straty w wirniku beda male ..

Ale taki silnik mam. I o watomierz 1 fazowy latwiej :-)

J.

Reply to
J.F.

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.