silnik 2-fazowy

Loading thread data ...

Prawdopodobnie jest to silnik takiego typu, jak stosowany w starych pralkach Frania. Uzwojenie rozruchowe włączane jest na chwilę przy starcie, żeby silnik ruszył i do tego we właściwą stronę. Potem pracuje tylko uzwojenie główne. We Franiach rozłączenie uzwojenia pomocniczego zapewniał wyłącznik odśrodkowy zamocowany na wale wirnika, po osiągnięciu odpowiednich obrotów. Sprawdź, czy coś takiego jest w środku. Jeśli nie ma, to główne daj do sieci, a pomocnicze przez przełącznik monostabilny i po włączeniu silnika naciśnij krótko ten przełącznik, żeby ruszył.

Tester

Reply to
Tester

W dniu 2012-06-20 07:32, Tester pisze:

We Franiach, które ja znam, zawsze był kondensator i nie było żadnego odłączania fazy rozruchowej.

Silniki z wyłącznikiem odśrodkowym kondensatora nie mają, zaś uzwojenie rozruchowe jest nawinięte drutem oporowym w izolacji. Tylko że 230V/1R =

230A, to na pewno wywaliłoby każde zabezpieczenie w domu, dlatego że w przeciwieństwie do obciążeń indukcyjnych, które się nasycają magnetycznie w ciągu 1 okresu, uzwojenie rozruchowe oporowe pracuje ok. sekundę.

Raczej stawiam, że do tego uzwojenia trzeba podłączyć kondensator i wówczas impedancja całości będzie w zakresie normalnych wartości.

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Am 20.06.2012 09:21, schrieb Tomasz Wójtowicz:

Przecież na tablicy znamionowej jest podane, jakie C należy podłączyć.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok
Reply to
Robert Wańkowski

Am 20.06.2012 13:46, schrieb Robert Wańkowski:

Przy 1 Ohm rzeczywistej nie będą to krocie. Spróbujmy z dupy strony. Ustrojstwo ma cos fi 0.88. Zakładając maksymalną moc 180W rzeczywistej, masz ok. 25W pozornej. Z tego by wyszło X około 2kOhm.

Waldek

Reply to
Waldemar Krzok

W dniu 2012-06-20 13:46, Robert Wańkowski pisze:

Jeszcze trzeba wziąć SEM pod uwagę, bo przy zablokowanym wirniku to może rzeczywiście rozruchowe ma 130W :)

Reply to
Tomasz Wójtowicz
Reply to
Robert Wańkowski

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.