Serwo modelarskie

Witam !

Nie mogę znaleźć szczegółowej karty katalogowej od serwa modelarskiego. Myślę jednak, że zapewne ktoś tu już zajmował się praktycznym sterowaniem czymś takim i zapewne zna odpowiedź na następujące pytania:

  1. Jakie są parametry elektryczne tego wejścia, do którego doprowadza się impulsy sterujące ? Czy impulsy o amplitudzie 3V będą odpowiednie ?

  1. Co się dzieje z takim serwem jeśli nie są do niego doprowadzone impulsy sterujące ?

Paweł

Reply to
Paweł
Loading thread data ...

Użytkownik Paweł napisał:

Zależy jakim napięciem będzie zasilane serwo. Przy 5V większość serw będzie poprawnie działała przy impulsach o amplitudzie 3V

Stoi nieruchomo w takiej pozycji jakiej było i jest jak to określają modelarze "miękkie" :-) Ponieważ w tej sytuacji nie działa sprzężenie zwrotne, to silnik serwa nie "walczy" z zewnętrzną siłą próbującą przekręcić orczyk. Oczywiście dotyczy to serw analogowych.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Hmmm... wiesz to z teorii czy z praktyki?? Ja słyszałem, że niestety, niektóre serwa głupieją przy braku impulsów, albo ustawiają się w pozycję neutralną, to jest w połowę obsługiwanego kąta... Ale w życiu w rękach miałem jedno serwo, więc się nie chcę wypowiadać jako znawca ;)... tak słyszałem, więc powtarzam ;)...

Pozdrawiam konop

Reply to
Konop

Jaka ma być polaryzacja tych impulsów sterujących ?

Paweł

Reply to
Paweł
Reply to
Piotr Pitlab Laskowski

Użytkownik Konop napisał:

Z praktyki i z teorii też. Starsze serwa miały elektronikę na elementach dyskretnych i można ze schematu wywnioskować takie działanie. Nie spotkałem się ze SPRAWNYM serwem, które szalałoby bez sygnału. Najczęściej po włączeniu serwo robi krótkie bzzzyk i zatrzymuje się w jakiejś tam pozycji. Do neutrum (lub bardziej do zaprogramowanej pozycji) ustawiają się serwa cyfrowe.

P.S. Może chodziło koledze o szalejące serwa podłaczone do odbiornika przy braku sygnału nadajnika ? Bo to jest akurat dość normalne.

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik Paweł napisał:

Zazwyczaj dodatnia

Reply to
Grzegorz Kurczyk

Użytkownik Darek napisał:

PPM to jeszcze nie staroć, a nadal obowiązujący "standard". Jeśli odbiornik ma trochę mądrzejszy dekoder PPM na uC to serwa nie będą dygotały bez sygnału nadajnika. W najtańszych odbiornikach dekoder zrobiony jest na zwykłym rejestrze przesuwnym lub demultiplekserze i tam bez sygnału z nadajnika na wyjściach odbiornika jest "sieczka".

Pozdrawiam Grzegorz

Reply to
Grzegorz Kurczyk

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.