serwa - zachowanie po wylaczeniu zasilania

witam. Nigdy nie mialem w reku serwa wiec nie wiem czego sie spodziewac wezmy na przyklad mg995 przepraszam za link ale tak jest mi najprosciej

formatting link
jest czy po wylaczeniu zasilania mamy jakis moment trzymajacy czy tez "lata sobie luzno" ? net jest troche niejednoznaczny w tej kwesti. Chcialbym podnosic i opuszczec przeslone powietrza o wadze ok 0.2kg i w sumie znikomych oporach ruchu, tylko troche bez sensu jest to caly czas zasilac stad moje pytanie czy po wylaczeniu zasilania zostanie mi to w ustalonym polozeniu czy tez spadnie w dol ? michal

Reply to
michal
Loading thread data ...

W dniu 2016-10-29 20:35, michal pisze:

Bardzo luźno to nie lata. W każdym razie dosyć łatwo tego typu serwo palcami obrócić po pokonaniu oporów przekładni. Z drugiej strony zależy, jak zamocujesz tą przesłonę do serwa. Jeśli oś serwa będzie osią obrotu przesłony w jej środku ciężkości to nie widzę problemu.

Reply to
t-1

W dniu 2016-10-29 20:51, t-1 pisze:

Uzupełnienie. Zauważyłem, że piszesz raczej o opuszczaniu i podnoszeniu przesłony. Zwróć uwagę, że serwo tego typu ma zakres ruchu tylko ok. pół obrotu. Sprzedawcy głupio podają parametr "moc" ale chodzi o moment obrotowy w kGcm. Szacuję moment oporowy bez zasilania na 10% napędowego więc w tym przypadku 1,5kGcm. W zależności ile by miał wynosić ruch przysłony, ramię powinno być jak sądzę kilkunastu centymetrowe. Ale to spowoduje też b. małą siłę hamującą i opadanie przesłony. Raczej bym szedł w kierunku siłowników liniowych.

Reply to
t-1

Serwo modelarskie jak ustawi sie w zadanym polozeniu to pradu prawie nie pobiera. Taka jego uroda.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 29.10.2016 o 20:35, michal pisze:

Jeżeli serwo zwiera przekładnię ślimakową, to twoja przesłona nie spadnie. Natomiast jeśli tylko koła zębate, to jest duża szansa, że spadnie.

P.S. Raczej nie zdarza się, żeby coś spadło w górę.

Reply to
Kaczin

Nie spotkalem sie w realu z serwem modelarskim z przekladnia slimakowa. Daj jakiego linka do takiego serwa.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 2016-10-29 o 20:35, michal pisze:

To zależy od tego, jak podczepisz tą przesłonę. Jeśli bezpośrednio do talerza (krzyżaka) serwa, to raczej utrzyma się, ale ruch będzie na jakieś 2 do 3 cm. Jeśli przedłużysz ramię to moment będzie pewnie większy, niż opory przekładni. Stosowanie serwa ma sens, jeśli zamierzasz sterować położeniem przesłony, jeśli tylko otwórz - zamknij to jest mnóstwo innych sposobów, wszystko zależy od aplikacji.

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

Jak jest mnostwo to daj 10 innych przykladow.

Reply to
Zenek Kapelinder

W dniu 2016-10-29 o 20:35, michal pisze:

Jeśli hamowanie ma się odbywać wyłączonym silnikiem, a nie np. przekładnią ślimakową, to właściwy parametr nazywa się moment zaczepowy (cogging torque).

Reply to
Tomasz Wójtowicz

Zenek Kapelinder pisze:

Chyba że coś je z tej zadanej pozycji będzie wytrącać.

Reply to
AlexY

Dnia Sat, 29 Oct 2016 13:50:26 -0700 (PDT), Zenek Kapelinder

Ale nawet do takiego "zwyklego" serwa trzeba troche sily przylozyc, zeby przekrecic od zewnatrz.

Ale warto wziac poprawke - troche wibracji, i mniejszy ciezarek da rade.

J.

Reply to
J.F.

Trzyma.

Reply to
Marek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.