Sekwencyjne podawanie napięć

Chodzi mi po głowie pomysł poeksperymentowania z jedynym polskim mikroprocesorem - MCY7880. Nic specjalnie wyrafinowanego - na początek połączenie CPU z czymś w rodzaju 8255 i miganie diodą. Później dodanie pamięci i jakiegoś UART-a.

Zdaje sobie sprawę z tego, że ten układ wymaga osobnego układu taktującego i kontrolera magistrali.

Z tego co wyczytałem na Wikipedii, procesory 8080 miały też dość specyficzne wymagania odnośnie zasilania. Potrzebowały trzech napięć:

-5V, 5V i 12V. Przy włączaniu układu muszą być one podawane dokładnie w tej kolejności, a przy wyłączaniu mają znikać w odwrotnej. W przeciwnym razie grozi to uszkodzeniem CPU.

Same napięcia mógłbym wziąć ze starego, pecetowego zasilacza AT. Gorzej właśnie z zagwarantowaniem właściwej sekwencji.

Ktoś może się orientuje jak to było oryginalnie rozwiązane?

Reply to
Atlantis
Loading thread data ...

Użytkownik "Atlantis" napisał w wiadomości grup dyskusyjnych:5ab23f51$0$657$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl...

Warto ?

Od poczatku musisz dolozyc jakis ROM

To moze lepiej Z80, albo 8085 ... a najlepiej ARM :-)

Usiluje sobie przypomniec ... ale nie, chyba ten etap pominalem. Mozliwe, ze sie nie przejmowali i wsystkie napiecia startowaly jednoczesnie.

Im wczesniej spalisz, tym wiecej czasu zyskasz :-)

Kostke zdac do muzem ... albo poszukac kogos, kto potrafi obudowe strawic i zobaczyc czy tam cos na krzemie nie pisze - tzn jakies oznaczenie producenta.

J.

Reply to
J.F.

Wiem, nie ma to najmniejszego _praktycznego_ sensu. MCY7880 pobiera mnóstwo prądu, wymaga dodatkowych układów do normalnej pracy, a pod względem mocy obliczeniowej przegrywa z przeciętnym ATTiny. Co nie zmienia faktu, że miganie diodą za pomocą jedynego polskiego mikroprocesora jest ciekawym projektem. ;)

Wiem. Postaram się zorganizować jakiś programator/symulator EPROM.

Składam sobie właśnie zabytkowego CA80, żeby trochę pobawić się Z80. Generalnie chciałem trochę nadrobić zaległości, jeśli chodzi o niskopoziomowe działanie systemów mikroprocesorowych. Do tej pory miałem do czynienia z AVR, PIC32 i STM32, ale pracując na nieco wyższej warstwie abstrakcji.

To już ktoś zrobił:

formatting link
Akurat w tym przypadku trafili na egzemplarz zawierający strukturę importowaną z ZSRR. Ponoć w pewnym momencie CEMI nie wyrabiało z zamówieniami i stąd ta praktyka ;)

Reply to
Atlantis

Widziałem projekty bez kontrolera magistrali (8228) i chyba bez 8224; jakoś inaczej fazy były generowane. Było to chyba w ruskim Radio (znaczy gazecie)

Mój 8080 bez -5V też pracował, ale nie pamiętam czy to był ruski czy jakiś inny. Kolejnością załaczania się nie przejmowałem :)

jp

Reply to
jacek pozniak

Gdzies mialem polska klawiature do IBM PC, zrobiona na Z80. Bez pamieci. Ale do XT, AT juz im nie wyszla.

To ja bym sobie tego 8080 odpuscil. "przeciez to to samo" :-)

Jak bardzo chcesz, to zobacz czy do tego CA80 da sie 64kB ram dolozyc i jakas karte pamieci podpiac ... ciekawie byloby CP/M odpalic. Tylko ... czy programy do CP/M sa jeszcze do zdobycia ?

To mu przeslij - sie dowiemy co w srodku, a Ty zyskasz pare dni wolnego :-)

Trzeba byc patriotą - to ZSRR nie wyrabialo, i CEMI im dostarczalo struktury :-P

A tak naprawde to ciekaw jestem - robilismy 8080, czy nie bardzo wychodzily, wiec krzem z ZSRR lub z Malezji/Tajlandii/Tajwanu ...

J.

Reply to
J.F.

Możliwe, że mam jeszcze jakieś peryferie do Z80, muszę poszukać, czy nie wywaliłem przy przeprowadzce. Jak jeszcze są, to mogę oddać w dobre ręce, bo sam nie będę się w te klocki bawił.

Waldek

Reply to
Waldemar

Hmm... Nie sądzę, chociaż mogę się mylić. Przecież CA80 dzisiaj nazwalibyśmy raczej zestawem deweloperskim niż komputerem. Tam nie było pełnowymiarowej klawiatury, układu graficznego ani nawet wyświetlacza alfanumerycznego. Jedynie klawiatura szesnastkowa i wyświetlacz siedmiosegmentowy, służący głównie do obsługi programu monitora. Ponoć ktoś kiedyś dorobił do tego "kartę graficzną", ale nie znam szczegółów. Tak BTW: CP/M wymagał 64kB RAM-u, czy dało się go odpalić przy mniejszej pamięci?

Z tego co widzę, to temat cieszy się dość sporym zainteresowaniem. Na YT można znaleźć sporo filmów poświęconych tym starym komputerom. Zapewne w Sieci istnieją jakieś archiwa z oprogramowaniem.

Reply to
Atlantis

Bez pamięci RAM? Czy bez zewnętrznej ROM (bo np. maskrom w środku)?

formatting link
Niestety link do zdjęcia z widocznym scalakiem nie działa.

Miałem mp3 player, oparty na SoC z Z80 :)

Jeśli dobrze pamiętam, to AT miała chyba dedykowany układ.

Niby coś jest :)

formatting link

Reply to
Adam Wysocki

Bez RAM. ROM oczywiscie byl, bo Z80 w srodku rom nie mial.

Rejestrow mial za to tyle, ze widac RAM niepotrzebny do skanowania klawiatury :-)

IMO - calkiem fajny procesor. Karty 4GB+ moze nie chcialbym przy jego pomocy obslugiwac, ale conieco mozna bylo jeszcze niedawno na nim zrobic. Teraz to juz niezbyt, skoro kazde urzadzenie musi miec lacznosc z internetem, wifi, BT, USB :-)

A to nie wiem, pewnie dosc wczesnie takowy opracowali, ale funkcjonalnosc nie jest jakas wielka, 8041 pewnie nadal by sobie poradzil. Takze Z80 ... ale byc moze juz z RAM.

Za to pewnie ktos policzyl, ze taniej bedzie zrobic asic.

J.

Reply to
J.F.

W sumie to nawet nie bardzo widzę, co miałoby w tym RAMie być :)

Na upartego też by się dało :) Pytanie po co się upierać :)

Ta też ciekawa.

formatting link

Reply to
Adam Wysocki

Teoretycznie by się dało. Stare sterowniki Ethernetu w rodzaju RTL8019 pewnie dałoby się podłączyć do takiego systemu mikroprocesorowego, pozostawałaby tylko kwestia zaimplementowania stosu TCP/IP... Ewentualnie powinno się dać podpiąć W5100 (sprzętowa obsługa stosu), który poza magistralą SPI posiada też możliwość podpięcia do szyny adresowej i szyny danych. Z BT nie byłoby najmniejszego problemu - popularne moduły komunikują się przez UART.

A poza tym spora część konstrukcji IoT nie łączy się bezpośrednio z Internetem, ale korzysta z jakiejś bramki, która puszcza dane np. kanałem radiowym.

Reply to
Atlantis

Hehe, sam jakiś czas temu myślałem nad uruchomieniem uIP na Z80 (a dokładniej, na HD64180), z obsługą RTL8019AS; ja tego starocia(RTL8019AS) ciągle używam :) Myślę, że uIP dałoby się skompilować za pomocą SDCC, podglądałem kompilat asemblerowy generowany przez SDCC na Z80; wygląda dość dobrze.

Reply to
jacek pozniak

W dniu 2018-03-21 o 12:17, Atlantis pisze:

Najlepiej to zrealizować na jakimś ATMega :). To włączanie napięć.

Reply to
Andrzej

Nawet ATTiny da rade tyle ze nawet to ma wieksza moc obliczeniową niż

8080.

C.

Reply to
cezar

Na AVR się da, to na takim procesorze też :) Poza tym to nie musiałby być kompletny stos. Samo IP i UDP nie jest trudne do zaimplementowania.

Reply to
Adam Wysocki

Ale musi byc DHCP, ARP, TCP, HTTP, HTTPS, NTP, ...

J.

Reply to
J.F.

HTTP, HTTPS, NTP już są daleko poza stosem IP

c.

Reply to
cezar

Ale za to sa w zakresie funkcjonalnosci "prostego urzadzenia" :-)

J.

Reply to
J.F.

No właśnie. Nawet "uśmieszki" nie pomagają.

Reply to
t-1

ARP jest bardzo prosty. DHCP trochę mniej. Reszta to już TCP :)

Reply to
Adam Wysocki

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.