sciemniacz LED

Loading thread data ...

W dniu 2018-09-04 o 10:30, J.F. pisze:

Będzie zabawnie jeśli wpadnie w rezonans :-)

P.P.

Reply to
Paweł Pawłowicz [kropka] pl

W dniu 2018-09-04 o 10:30, J.F. pisze:

Kupić LEDy przystosowane do współpracy ze ściemniaczami, np.:

formatting link
ć ściemniacz przystosowany do współpracy z LEDami (tz. taki co moc minimalną ma bliska kilku W a nie 40) a wolny czas przeznaczyć na rozwiązywanie ciekawszych problemów. ;)

A jak już musisz kombinować to wyłącznik podwójny i w szereg do jednej sekcji równolegle kondensator.

Reply to
Andrzej W.

Pan J.F. napisał:

Jedynym sensownym powodem używania ściemniacza żarówek jest zmiana temperatury barwowej światła. Cena za zrobienie sobie nastroju jest bardzo wysoka -- odejmujemy żarówie parę (skutecznych) woltów, od czego ginie cała chmara lumenów. Za to watów nie ubywa aż tyle, ile by z prawa Ohma -- włókno stygnąc zmniejsza swą rezystancję. Tak więc sprawność zamiany złotówek na światło radykalnie spada.

Prosto się da -- wyłączając kolejno diody. Rzadko przecież jest tak, że do oświetlenia pomieszczenia wystarcza jeden led. Ale ja bym z radością powitał lampy, które mają zamontowne diody białe i żólte lub czerwone, z możliwością regulacji temperatury światła.

Reply to
invalid unparseable

Pan J.F. napisał:

Ale to nie zadziała. Porządne współczesne ledy projktowane są do pracy w zakresie napięć 90-250V (lub podobnie), przy każdym świecą tak samo. Nie robi się wersji amerykańskiej i europejskiej.

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2018-09-04 o 12:34, J.F. pisze:

Jeśli żarówka LED 230V jest "dimmable" to znaczy, że dostosowano jej sterownik do sterowania fazowego. Problemem jest właśnie moc minimalna, mój stary ściemniacz co się świetnie sprawdzał z żarówkami 5x100W nie sprawdza się z LED 5x11W bo zjeżdża z mocą do jakiś 30W i nie powiem, by w pokoju było wtedy ciemno, mam regulację w zakresie 60-100% mocy co jest zupełnie niezadowalające.

Reply to
Andrzej W.

W dniu 2018-09-04 o 12:26, Jarosław Sokołowski pisze:

Jako zamiennik - żarówki LED RGB ze sterowaniem pilotem.

Żarówki nie mam, ale mam kilka taśm 5-cio metrowych, z czego tylko jedną jak na razie rozpakowałem i używam. Puściłem ją po krawędzi sufitu, ale przyklejoną na ścianie, dzięki czemu diody nie dają po oczach (świecą poziomo), a przy okazji mam światło częściowo odbite od sufitu. Bardzo rozproszone - do niektórych prac rewelacja. Sterowanie od blisko zera jasności do full, kolory też obejmują bardzo szeroką paletę.

Reply to
Adam

Pan Adam napisał:

Jako zamiennik, tak. Ale ja bym chciał porządną żarówę zdobrym CRI, oraz dodatkową regulacją temperatury barwowej w sensownym (a więc niewielkim) zakresie. Coś jak oświetlenie w okręcie podwodnym -- tam barwą światła wyznacza się rytm dobowy, żeby załoga nie zwariowała. LED RGB to raczej taka wiejska zabawa.

Reply to
invalid unparseable

Pan J.F. napisał:

To nie jest zarzut, wręcz przeciwnie! Rozumiem gdy ktoś używa ściemniacza do żarówek, sam też kieyś miałem. W ściemnianiu LED sensu nie widzę.

Jedna taka opancerzona bateria diod to też zazwyczaj mało.

Gdzie?

Reply to
invalid unparseable

Pan J.F. napisał:

Zaczynają błyskać. W rytmie tak mniej więcej raz na sekundę.

Reply to
invalid unparseable

W dniu wtorek, 4 września 2018 03:30:52 UTC-5 użytkownik J.F. napisał:

Kupic zwykly sciemniacz na triaku czy tyrystorze a ledy wsadzic takie ktore daja sie sciemniac.

Mam takie i sie sciemniaja. Choc jeden z nich padl po 3 miesiacach...

Reply to
sczygiel

LEDy zasilane bezpośrednio z sieci robi się w różnych wersjach napięciowych. Ale to coraz rzadsze zjawisko.

Reply to
RoMan Mandziejewicz

Pan RoMan Mandziejewicz napisał:

Ale coraz częstszym zajwiskiem są LEDy szerokonapięciowe. Tak wysoko- jak i nisko-. Te do zasilania wprost z sieci mają podany wyżej zakres, a te niby-12-woltowe zaczynają od trzech z kawałkiem, a tolerują sam nie wiem ile. Miły trend w sumie.

Reply to
invalid unparseable

ja mam całe mieszkanie w diodach. rozproszenie - rewelacja. barwa? zawsze daję pary - zimne i ciepłe. moim zdaniem to najlepsze z tanich rozwiązanie.

ToMasz

Reply to
ToMasz

Pan ToMasz napisał:

Też już chyba nie mam w domu innego źródła światła niż LED. Ale nie o to mi chodziło. Ludzie kombinują z jakimiś ściemniaczami i ledówkami do nich. Te potrafią być nieziemsko drogie i -- o ile mi wiadomo -- pracują w dość skomplikowany sposób. To znaczy mają zailacz szerokonapięciowy a do tego detektort kształtu przebiegu zasilającego sterujący prądem diod. Po co to komu?

Reply to
invalid unparseable

W dniu 2018-09-04 o 14:43, Jarosław Sokołowski pisze:

Ja mam takie

formatting link
i ma dwa kolory oraz regulacją barwy. Oraz bardzo przydatną regulację jasności.

Reply to
kriters

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.