Schematy elektryczne urządzeń AGD

Czy zastanawiał się ktoś kiedyś dlaczego schematy elektryczne urządzeń AGD rysowane są według odmiennych zasad niż np schematy elektroniczne ? Nie miałem problemu nigdy z analizą schematów radiostacji, kontrolerów, RTV , ... Ale jak widzę schemat elektryczny pralki albo kuchenki to łapy do samej ziemi opadają.

Ale do brzegu. Wziąłem sią za naprawę kuchenki mikrofalowej Zelmer-a. Przestał kręcić silnik od talerza. Kuchenka grzeje, ale ... tylko prawą część potrawy. Otworzyłem, patrzę - silnik 30V. Odłaczyłem, podłaczyłem napięcie - kręci. Czyli gdzieś w kuchence coś nie podaje napięcia na silnik.

Nie chciało mi się szukać po kabelkach więc odpalam internet ściągam dwa PDF ( po polsku). Patrzę - jest schemat. Oczom nie wierzę - silnik na 30V podłączony jakby pod ~230V pod wspólny przewód z wentylatorem.

Zaglądam do środka , idę po kabelku - wentylator owszem jest, ale przewód podczepiony pod dodatkowy odczep cewki silnika a nie przewód doprowadzający zasilanie. Czyli wentylator robi za autotransformator.

Tak sobie dalej patrzę na schemat : mikroprzełącznik kontrolny (?) do czego służy ? Ze schematu wynika, że albo podaje napięcie dalej w kierunku transformatora, albo ... robi zwarcie.

Pomyślałem, że może ten schemat jest zrobiony przez kogoś np po architekturze i tak wyszło. Ściągnąłem inny. Ale tu już mistrzostwo świata. Jeżeli poprzedni był robiony przez architekta to ten następny przez hydraulika.

A może tak ma być ? Tak jak z tymi żarówkami ...

Pozdrawiam naprawiaczy AGD.

Ps. Żeby nie być gołosłownym to te dwa PDF-ki do wglądu załączam :

formatting link

Reply to
kk
Loading thread data ...

W dniu 12.01.2013 17:41, kk pisze:

Zauważ, że są to instrukcje SERWISOWE, one nie mają pokazywać jak urządzenie działa, które napięcie skąd się bierze itd. Schematy (+ opisy na początku tłumaczące gdzie podłączyć miernik i co zmierzyć) są zrobione w taki sposób, żeby niezbyt rozgarnięty serwisant, który może skończył tylko LO zrobił tylko dokładnie to co jest w tej instrukcji - ma połączyć kabelek żółty wychodzący z czarnej kwadratowej puszki z kabelkiem zielonym z czerwonego okrągłego czegoś. Nic ponadto, bo jeszcze by za dużo wiedział, a potem może konkurencji przekazał.

Reply to
Jakub Rakus

A przypadkiem ten przewód nie ma innej złączki by uniknąć pomyłki?

A tak na marginesie, to chyba telepatycznie zerżnęli z mojego patentu sprzed 20 lat. W amerykańskiej mikrofalówce wymieniłem główne trafo i małe trafko do elektroniki, MIałem pasujące wentylatory, silniczki napędu talerza na 220V niestety nie pasowały - inna ośka, Przewinąłem oryginalny silnik wentylatora na 220, robiąc odczep w połowie - do tego podłączyłem silniczek talerza - maszyna funkcjonuje po dzień dzisiejszy.

On właśnie ma robić zwarcie i wywalać bezpiecznik w momencie otwarcia drzwiczek w przypadku, gdyby główny włącznik się zaciął na ON i groziłoby napromieniowaniem kucharki. W moich kuchenkach miał zwierać sieć przez 4 omy - solidny ceramiczny klocek albo kawałek przewodu oporowego w teflonowej izolacji.

Reply to
Wmak

Dnia Sat, 12 Jan 2013 17:31:04 +0000, Wmak napisał(a):

Pacz pan, tyle człowiek żyje i ciągle coś nowego się dowie.

Reply to
Jacek Maciejewski

Użytkownik "Jakub Rakus"

Ale brak węzłów drażni. :-)

Robert

Reply to
Robert Wańkowski

W instrukcji najbardziej urzekł mnie mimo wszystko opis dźwięków:

Osłuchac dzwieki pracujacej kuchenki i wentylatora. Słabsze dzwieki „wen wen” , cykliczne dzwieki „kala” i dzwieki „shishi” powinny byc uznane za normalne. Natomiast nieprawidłowe jest wystepowanie poniszych dzwieków: hałasliwy dzwiek „wen wen” długotrwały dzwiek „shishi” stuki podobne do „pipa pipa”.

Boskie:)

Reply to
gobo

O w morde! myslalem ze robisz sobie jaja a to jest naprawde w tej instrukcji. Tego nic nie przebije:)

Reply to
jan kowalski

W instrukcji jest też wspomnianie o wyposażeniu w szczypce do obnażania przewodów. Co autor miał na mysli ? Czy chodzi o ściąganie izolacji ? Chyba nie. Ponieważ wszystkie przewody zakończone są zaciskowymi złączkami (konektorami). Przewody raczej się nie psują i nie trzeba ich ... obnażać. Chyba że chodzi o coś innego. Tylko o co ?

Reply to
kk

W dniu 2013-01-12 23:27, kk pisze:

"1.3. Uszkodzony przewód przyłączeniowy lub wewnętrzne połączenia elektryczne. Usunąć usterki lub wymienić na nowe uszkodzone przewody."

Reply to
Mario

Sat, 12 Jan 2013 22:14:52 +0100 gobo snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał:

Ale to swoją drogą dobrze oddaje dźwięki mikrofalówki. Ja mam Whirlpoola co prawda, ale brzmi podobnie :-)

Reply to
__Maciek

Sat, 12 Jan 2013 17:41:05 +0100 "kk" snipped-for-privacy@a.pl napisał:

Bywa i tak. W magnetofonie ZK120 ( i pochodnych) silnik robił dodatkowo za transformator - miał uzwojenia dostarczające napięcia anodowego i żarzenia.

formatting link
Z innej beczki ale podobne - w suszarkach do włosów silnik napędzający wentylator jest na niskie napięcie - n.p. 12V i jest zasilany z odczepu spirali grzejnej. Podobne rozwiązanie jest w lokomotywach EU07 i innych z rozuchem oporowym - wentylator chłodzący rezystory rozruchowe włączony jest równolegle do jednego z tych rezystorów (tego który jest wyłączany w ostatniej kolejności przed przejściem na pozycję bezoporową). Im większy prąd rozruchu tym szybciej kręci się wentylator.

Reply to
__Maciek

Użytkownik "gobo" snipped-for-privacy@poczta.onet.pl> napisał w wiadomości news:50f1d249$0$1313$ snipped-for-privacy@news.neostrada.pl... (...)

ROTFLMAO!! Coś trochę w podobie:

formatting link
gość nauczył kota mówić pewne popularne polskie słowo po łacinie...

Ja wymiękłem :))

Reply to
Anerys

Nie neguję samego rozwiązania. Ale czy nie można było tego odpowiednio zaznaczyć na schemacie ?

Reply to
kk

W dniu 2013-01-12 22:14, gobo pisze:

Wymiękłem...:)

Reply to
WuPeS

Ty chyba nie widziałeś schematów automatyki...

Reply to
identyfikator: 20040501

W dniu 2013-01-13 03:10, Mario pisze:

He, he :D

Można to odczytać tak: "Usunąć usterki lub wymienić na [nowe uszkodzone] przewody" - czyli pewnie przewody chińskie ;)

Ah, ta interpunkcja ;)

Reply to
Adam

W dniu 2013-01-13 16:47, Adam pisze:

Lub składnia: Usunąć usterki lub wymienić uszkodzone przewody na nowe.

Reply to
Mario

Dnia Sat, 12 Jan 2013 22:14:52 +0100, gobo napisał(a):

Ale swoja droga ciekawie - to fonetycznie zapisane, czy po chinsku te hieroglify cos oznaczaja, ale tu tylko transkrypcja ... choc transkrypcja chyba zahacza o fonetyczna ... ale po angielsku ..

J.

Reply to
J.F.

W rzeczy samej. Opisy produktów np. ICP-DAS, produkującej elektronikę jak najbardziej profesjonalną, to szarada. Schematy takoż.

Reply to
zapinio

Sun, 13 Jan 2013 09:43:47 +0100 "kk" snipped-for-privacy@a.pl napisał:

W ogóle te schematy są dupowato narysowane. Poza tym widać że te serwisówki są najprawdopowdobniej tłumaczone z angielskiego - "Otwarty obwód uzwojenia pierwotnego lub wtórnego transformatora" - Polak by napisał "Przerwa w uzwojeniu pierwotnym lub wtórnym transformatora", a tłumocz przetłumaczył "open" na "otwarty". Oni prawdopodobnie od kogoś te mikrofalówki kupują i sprzedają jako swoje. Na zdjęciu w 29z016.pdf widać trafo Galanza (to mniejsze, po lewej) i magnetron Toshiby, co by mogło pasować: "Galanz [...] is a Chinese company and a producer of microwave ovens. [...] In 1993, Galanz made a deal with Toshiba for producing OEM Toshiba-branded microwave ovens, which Galanz later purchased the appliance division from Toshiba, in return for Toshiba holding a 5% stake".

formatting link
Ta płytka drukowana po prawej tej wygląda typowo jak w chińskich sprzętach, inne rzeczy też.

Reply to
__Maciek

ElectronDepot website is not affiliated with any of the manufacturers or service providers discussed here. All logos and trade names are the property of their respective owners.